Ana Sayfa Uncategorized Solingen’de kundaklama sonucu çıkan yangında yaşamını yitirenler için anma töreni

Solingen’de kundaklama sonucu çıkan yangında yaşamını yitirenler için anma töreni

273
0

Almanya’nın Solingen kentinde kundaklama sonucu çıkan yangında hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi

Solingen kentinde 4 katlı binada kundaklama sonucu çıkan yangında hayatını kaybeden Türk kökenli Bulgaristan vatandaşı aileden 4 kişi için yürüyüş ve anma programı düzenlendi.

Höhscheid semtinde 4 kişinin hayatını kaybettiği, 9 kişinin yaralandığı binanın önünde düzenlenen törene; Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İzbul, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey ve Genel Sekreter Eyüp Kalyon, Solingen Belediye Başkanı Tim Kurzbach, Bulgaristan Başmüftülüğü Genel Sekreteri Celal Faik AP Milletvekili İlhan Küçük, Bulgaristan HÖH Partisi Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Halil Letifov’un yanı sıra yangında yaşamını yitirenlerin yakınları ile çevre sakinleri katıldı.

Törende kundaklanan binanın önüne çiçek bırakıldı ve hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye dileğinde bulunuldu.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende Başkonsolos İzbul, hayatını kaybedenlerin soydaşları olması, yaralananların arasında da Türk vatandaşlarının bulunması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk günden beri gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi.

Başkonsolos İzbul, savcılık tarafından yangının kundaklama sonucu çıktığının açıklandığını hatırlatarak, “Solingen’de 31 yıl önce yaşanan ve Genç ailesinin 5 üyesini kaybettiği trajediyle benzerlik gösteren bu yangının aynı şehirde gerçekleşmesi ve Avrupa genelinde yabancı düşmanlığı ile İslamofobinin artış gösteriyor olması, bu olayın hassasiyet ve önemini daha da arttırmaktadır. Toplum olarak, ortak geleceğimiz için bu nefret akımlarına ve her türlü ayrımcılığa karşı her platformda güçlü bir şekilde mücadele etmeliyiz” dedi.

Başkonsolos İzbul, bu olayın faillerinin bir an önce tespit edilerek, işlenen suçun arkasındaki nedenlerin tamamen aydınlatılmasını istedi.

AP Milletvekili İlhan Küçük, “Bizim acımız sizin acınızla bir. Dünyanın her yerinde böyle acılar yaşanmamalı. Terörizm ve ırkçılık her yerde kök salmış durumda. Biz buraya barışı tesis etmek için geldik, kin ve nefret tohumları ekmek için değil. İnancımız barışa, birlik ve beraberliğe dayanıyor.” sözleriyle duygularını ifade etti.

DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, olayda yaşamını yitirenlerin yakınları için bunun çok büyük bir travma olduğunu belirterek, “Bu olay geçmişteki ırkçı terör olaylarını hatırlatıyor ve toplu hafızamıza kazınmıştır. Hayatta kalanların ve geride kalanların acısı tarif edilemez. Ancak, birlik içinde, birbirimize destek olmalı ve toplumsal sapmalara karşı mücadele etmeliyiz. Yangında hayatını kaybedenlere Allah rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum“ diye konuştu.

Solingen Belediye Başkanı Kurzbach ise olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Konuşmaların ardından Köln DİTİB Merkez Camii Din Görevlisi Mustafa Kader tarafından yangında hayatını kaybedenler için dua edildi.

Ercüment Aydın / Köln

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz