Ana Sayfa Uncategorized Spaichingen ‘Şehir Festivali’nde DİTİB Camii‘ne övgü

Spaichingen ‘Şehir Festivali’nde DİTİB Camii‘ne övgü

475
0

Baden-Württemberg eyaleti Spaichingen kentinde düzenlenen ‘Şehir Festivali’ renkli, bilgilendirici ve interaktif görüntülere sahne oldu.

Spaichingen belediyesi tarafından organize edilen geleneksel ‘Şehir Festivali’ kapsamındaki etkinliğe; Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Fatih Camii’nin yanı sıra yerel idareler, okullar, spor kulüpleri, eğitim ve kültür dernekleri, sivil toplum kuruluşları ile şehir sakinleri katıldı.

“Tanımlamanın en iyi yolu bu!” sloganıyla düzenlenen festivalde, katılımcı 40 sivil toplum kuruluşu kurduğu stantlarda farklı etkinlikler düzenledi.

Çocuklar ve yetişkinler için oyunlar, kültürel ve sanatsal etkinlikler ile çeşitli aktivitelerin yapıldığı festivale, Spaichingen DİTİB Fatih Camii gençlik ve kadın kollarının kurduğu stant da renk kattı.

Şehir meydanında spor ve müzikal gösteriler, sahne sanatları, tanıtımlar gibi birçok etkinliklerin yer aldığı festivalde, Spaichingen DİTİB Fatih Camii tarafından şark köşesi ve Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinin sunulduğu stantlar yoğun ilgi gördü.

Engelli projesine destekten ötürü DİTİB Fatih Camii’ne teşekkür

Spaichingen Belediye Başkan Yardımcısı Werner Reisbeck, DİTİB Fatih Camii’nin standını ziyaret ederek dernek başkanı Zekeriya Şahin’e teşekkür etti. Geçen ay trafik kazası geçiren Belediye başkanı Markus Hugger’in selamlarını ileten Reisbeck, engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak, onların toplumsal hayatta daha etkin ve verimli şekilde yer almalarını sağlamak amacıyla başlatılan lego taşlarından bir “Rampa” projesine Fatih Camii’nin yaptığı katkıdan ötürü teşekkür etti.

“365 günde Spaichingen’e 10 Rampa” projesinin sorumlusu Cettina Bett ise DİTİB Camii’nin çalışmalarından övgüyle bahsederek, projeye verdiği destekten ötürü dernek yönetimine ile kadın kollarına ayrı ayrı teşekkür etti.

“Sosyal sorumluluk anlamında güzel projede yer aldık”

Spaichingen DİTİB Fatih Camii dernek başkanı Zekeriya Şahin de, Belediye Başkanı Markus Hugger’in derneğe gösterdiği teveccühlerinden ve başkan yardımcısı Werner Reisbeck’in ziyaretlerinden ötürü kendilerine teşekkür etti. Şahin, “Belediye Başkanı Hugger’e acil şifalar diliyor, sağlığına bir an önce kavuşmasını ümit ediyoruz“ dedi.

Şahin, “Festival arıcılığıyla hem camimizi hem de kültürümüzü ve mutfağımızı tanıtarak Spaichingen şehrimizin bir parçası olduğumuzu gösterdik. Fatih Camii olarak sosyal sorumluluk anlamında bu güzel ve anlamlı projede yer aldık. Şehrimizde engellilerle ilgili 10 rampa hedefine de ulaştık. Festivalde bu başarıyı hep birlikte kutladık. Etkinlikte derneğimizi temsil eden gönüllü gençlik ve kadın kollarına, eğitimcilerimize  emeklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Üç hafta sonu süren etkinlikte DİTİB Fatih Camii standı çok sayıda misafiri ağırladı.

Ercüment Aydın / Köln

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz