Ana Sayfa Uncategorized Akyürek Festivali kültürleri buluşturdu

Akyürek Festivali kültürleri buluşturdu

843
0

15 yıl önce, 2007 yılında vefat eden ve 1999 senesinde Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti Osnabrück kentinin şeref madalyasına layık görülen merhum Yılmaz Akyürek’in anısına Osnabrück Belediyesi dördüncü defa büyük bir kültür ve barış şenliği düzenledi.

İlki 2011 yılında düzenlenen şenliğe bu yıl da Osnabrück ve çevre iller başta olmak üzere, Almanya genelinden üst düzey katılım gerçekleşti. 2009’dan beri adına “Yılmaz Akyürek Uyum Ödülü” de verilen Osnabrück’ün ilk Türk işçilerinden birisi olan merhum Akyürek belirli aralıklarla aynı görkemli programla anılıyor. ‚Akyürek Festivali‘ bu yıl da Osnabrück’lü Türklerin yoğun olarak yaşadığı “Hammersen Sokağı” ile “Im Brink” Caddesi arasında bulunan “Akyürek-Meydanında” gerçekleştirildi. 2008 senesinde ismini alan bu meydan bölgede yaşayan Türklerin de aynı zamanda gurur kaynağı haline gelmiş durumda.

Belediye Başkanı Pötter: Biz bugün Yılmaz Akyürek’i mutlu edecek işlere imza atıyoruz

Bu yıl Akyürek-Meydanında gerçekleşen Kültür şenliğinin açılış konuşmasını Belediye adına Osnabrück Belediye Başkanı Katharina Pötter yaptı. Pötter, bu önemli ve renkli etkinliğin Osnabrück kentinin uyum ve barış çalışmalarına vazgeçilmez bir katkı sağladığını dile getirerek, Yılmaz Akyürek’in Osnabrück’de bulunan bütün resmi kurum ve daireler için önemli bir şahsiyet olduğunu ifade etti. Merhum Hacı Yılmaz Akyürek’in yabancıların topluma uyum sağlama konusunda öncü olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Pötter şöyle devam etti: “O hayatını dinlerin ve kültürlerin tanışmasına adamıştı. Biz bugün onu anıyoruz ve inanıyorum ki, onu çok mutlu edecek işlere imza atıyoruz: Birlikte konuşuyoruz, tanışıyoruz, kaynaşıyoruz ve çeşitli kültürel etkinliklerden yararlanıyoruz.”

Aşağı Saksonya İç İşleri Bakanı Pistorius: O burayı kendine yurt edindi

Yüzlerce ailenin katıldığı şenlikte Aşağı Saksonya Eyalet İç İşleri Bakanı Boris Pistorius’da hazır bulundu. Kendisi de aslen Osnabrück’lü ve 2006 ile 2013 yılları arasında iki dönem belediye başkanlığı yapmış olan Pistorius, merhum Akyürek’in 1965 yılında Osnabrück’e ilk gelen Türk misafir işçilerden olduğunu ve burasını kendine yurt edindiğini söyledi. 20 yıl boyunca Osnabrück Yabancılar Meclisinde aktif çalışmalarda bulunan Yılmaz Akyürek’in şehirde uyum için var gücü ile gayret eden kişilerin başında geldiğini belirten Eyalet İç İşleri Bakanı Pistorius, Akyürek’in, 1977 ile 1985 yılları arasında Osnabrück Türk Veliler Birliği başkanlığı yaptığını ve Türk öğrencilerin eğitimi için büyük çabalar sarf ettiğini sözlerine ekledi.

Barışa katkı sağlayan kültürel gösteriler beğeni topladı

Akyürek Ailesi adına misafirleri selamlayan Yılmaz Akyürek’in kızı Tülin Akyürek ise festivalin gerçekleşmesini sağlayan Osnabrück Barış ve Kültür Ofisine teşekkür etti. Festivale DİTİB Osnabrück Yeni Cami Gençlik Kolları’nın folklor gösterisi damga vurdu. Bunun yanında çevre okullardan şenliğe katılan öğrenci grupları gitar ve sazlar eşliğinde şarkılar söyledi. Uluslararası müzisyenlerden ve dans gruplarından oluşan sanatçıların gösterileri de aynı şekilde misafirlerin beğenisini topladı. Festivalde çeşitli alanlarda faaliyet gösteren dernek ve idari yetkililer stantlar kurarak kendilerini ve kurumlarını tanıtma imkânı buldu. Osnabrück’ün kardeş kent yetkililerinin de katıldığı Akyürek-Şenliğinde Türkiye’yi Çanakkale Belediyesi temsil etti. Etkinlik çeşitli milletlere ait derneklerin spor ve kültürel gösteriler ile son buldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz