Ana Sayfa Uncategorized Köln DİTİB Merkez Camii’nde Kadir Gecesi dualarla idrak edildi

Köln DİTİB Merkez Camii’nde Kadir Gecesi dualarla idrak edildi

948
0

Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği, “bin aydan hayırlı” olarak kabul edilen Kadir Gecesi Almanya’da DİTİB camilerinde düzenlenen programlarla coşkulu bir şekilde idrak edildi.

Köln DİTİB Merkez Camii’nde Kadir Gecesi münasebetiyle gerçekleştirilen programda, din görevlileri Naci Şengün, Mustafa Kader ve Gökhan Uygun tarafından Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okundu, salatü selamlar getirildi.

Kadir gecesinde cemaate hitap eden, Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halis Aydemir, ”Kadir Gecesi’ni idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Mübarek Ramazanı ayını özel kılan Kadir Gecesi’dir. Cenab-ı Allah, Ramazan-ı Şerif’i bize kendimizi gözden geçirelim diye lütfetti” dedi.

Buluşmanın hatırası, tanışmanın hatırası, tanışıklığın değeriyle ölçüldüğünü ifade eden Aydemir, “Sadece tanıştığı günün hatırasını bilen sonra hiçbir şekilde arayıp sormayan kimseler şekli kalmış kimselerdir. Bizim hem kendinizi doğru yönetebilmemiz, hem Cenab-ı Hak ile barışık bir kalbe sahip olabilmemiz ve hepsinden önemlisi kendimizi mutlu ve mutmain hissedebilmeniz, biz Ramazan’dan çıkınca da mutlu olmak ve mutlu kalmak istiyoruz. Cenab-ı Hak ile aramızdaki irtibatın devam etmesini istiyoruz. Eğer bedenimizi doğru yönetebilelim, duygularımızı doğru yönetebilelim, hayatı mutmain, mesut, bahtiyar, hoş, morali yüksek yaşayalım istiyorsak Ramazan’ın bize katacağı en büyük değer Kur’an üzerinden namazdır. Biz Allah Azze ve Celle ile tanışıp Ramazan çıkınca artık seneye görüşürüz diyecek ve Allah Azze ve Celle’yi küstürecek, bize açtığı bu fırsattan iyi olmak, düzelmek, ıslah olmak varken Ramazan’a girdiğimiz hale, eskiden olduğumuz hale geri dönecek isek o zaman bir fırsatı daha boşa harcamışlardan oluruz. Buna Cenab-ı Hak israf diyor. Kadrin gecesine geldiğimiz, torukları zorladığımız, ilahi rahmete bu kadar yaklaştığımız, meleklerin bizim aramızda Cenab-ı Hakk’ın her emrine dair hayrı üzerimize indirdiği, hikmetli bu gecede Allah Azze ve Celle bizim hakkımızda da hayrı indirmiş olsun diye dua etmeli ve duanıza niyetimizi eşlik etmeliyiz. Kul niyet edemeden, duaya cesarette edemez.” diye konuştu.

Yüzlerce cemaatin saf tuttuğu teravih namazını DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen kıldırdı. Ardından eller semaya açılarak dua edildiği Kadir Gecesi özel programı, DİTİB’in sosyal medya hesaplarından da canlı olarak yayınlandı.

Ercüment Aydın / Köln

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz