Ana Sayfa Uncategorized DİTİB ile Bulgaristan Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü işbirliği protokolü imzalandı

DİTİB ile Bulgaristan Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü işbirliği protokolü imzalandı

961
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ile Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı.

DİTİB ile Başmüftülük arasında, başta kurumsal kabiliyetlerin geliştirilmesi olmak üzere, din eğitimi, din hizmetleri, cenaze nakil ve defin hizmetleri, imam eğitimi, kültür, sanat, tanıtım, dinî ve hayrî hizmetler, insanî yardım, hukuk ve insan hakları, engellilere yönelik faaliyetlerde işbirliği sağlanması için işbirliği protokolü imzalandı.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Genel Başkanı Kazım Türkmen ve Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı Aliş tarafından imzalanan işbirliği protokolü imza töreninde DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek ve Bulgaristan Başmüftülüğü Dış İlişkiler Daire Başkanı Hayri Emin ile Başmüftülük Avrupa Koordinatörü Mustafa Izbishtali de hazır bulundu

İmza töreninde, DİTİB’in Almanya genelinde yürüttüğü dini, sosyal ve kültürel hizmetleri hakkında bilgi veren DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Bulgaristan Başmüftülüğü ile işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. DİTİB’in 40 yıla varan tecrübesinin Almanya’daki Bulgaristan kökenli müslümanların dini ve milli kimliklerinin korunması açısından önemli olduğundan bahseden Türkmen,  Bulgaristan müslümanlarının kendilerini yalnız hissetmemesi için kendilerine her alanda destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı Aliş de yaptığı konuşmada, Almanya’da yaşayan Bulgaristan kökenli müslümanların radikal akımlardan ve tesirlerden korunabilmesi açısından DİTİB’le işbirliğinin son derece önemli olduğunu söyledi. Aliş, bu alanda uzun yıllardır Almanya’da hizmet yürüten DİTİB’in tecrübesinden istifade etmek, dinî ve hayrî hizmetler noktasında DİTİB ile ortak çalışmalar gerçekleştirmek istediklerini sözlerine ekledi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)  ile Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü arasında işbirliği protokolünün imzalanmasının ardından günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi.

Ercüment Aydın / Köln

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz