Ana sayfa Uncategorized Göçmen müzisyenlere sertifikalı ücretsiz eğitim

Göçmen müzisyenlere sertifikalı ücretsiz eğitim

232
0

’’Almanya’ya göç eden müzisyenler, beraberinde getirdikleri müzik gelenekleri ile Almanya’nın müzik kültürünü zenginleştiriyorlar. Ancak müzik okulları ve diğer öğretim kurumlarındaki işleyişi ve pedagojik yapıyı yeterince tanımadıklarından ve/veya ellerinde tanınmış, yetkinliklerini kanıtlayan bir belge olmadığından çoğu kez alanlarında olarak iş bulamıyorlar. KRV Eyalet Müzik Akademisi (www.lma-nrw.de), bu anlayışla ve ihtiyaçtan hareketle göçmen müzisyenlere sertifikalı eğitim imkanı sunuyor.

Ücretsiz eğitime, bir enstrümanı iyi derecede çalanlar ile kendisine eşlik edecek kadar bir çalgıya hakim olan ses sanatçıları katılabiliyor. Hedef, eğitimin sonunda mezunların edindikleri yetkinlik ve sertifika ile bir müzik okulunda, sosyokültürel merkezde, bir gençlik merkezinde, serbest müzik piyasasında ya da okul projelerinde yer edinebilmesi. 20 kişinin kabul edileceği eğitim için kendini ifade edebilecek düzeyde Almanca bilmek şart.

Eylül 2021 ile Temmuz 2022 arasında sürecek sertifikalı eğitime, Eyalet Müzik Akademisi’nin bulunduğu Heek’te, üç yoğunlaştırılmış haftasonu programı da dahil. Müzik yüksek okulları ve müzik okulu öğretmenlerinin öğretim kadrosunda yer aldığı 160 saatlik program, her cuma öğleden sonraları Köln Müzik Yüksek Okulu‘nda ya da dijital platformda veriliyor. Sertifika alabilmek için %80 devamlılık ile ev ödevlerini, kısa süreli stajları ve bitirme ödevini teslim etmek gerekiyor.

Başvurular, akademinin sayfasında belirtilen mail adresine yapılıyor. 15 Haziran’a kadar aşağıdaki adrese özgeçmiş, motivasyon yazısı ve müzikal yeterliliği gösteren bir video kaydının (Youtube/Vimeo) yollanması gerekiyor. Eylül ayındaki tanışma toplantısı ve seçmelere davet edilenler arasından 20 başvuru sahibi, eğitimi almaya hak kazanıyor. Ücretsiz eğitim için devamlılığı garantileme maksadıyla katılımcıların 150 Euro depozito yatırması gerekiyor. Sertifika almaya hak kazananlar depozitolarını geri alıyorlar. Heek’teki yoğunlaştırılmış haftasonu programları, konaklama ve üç öğün yemek dahil 100‘er Euro tutuyor. Ödeyemeyecek durumda olanlar için masrafların üstlenilmesi de başvuru ile mümkün.

Başvuru Adresi: matthias.witt@lma-nrw.de