Ana sayfa Uncategorized Almanya’da Dünya Dili Türkçe semineri

Almanya’da Dünya Dili Türkçe semineri

1542
0

Almanya’da Eğitim Diplomasisi ve Mesleki Gelişim Seminerlerleri kapsamında Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin “Dünya Dili Türkçe” konulu seminerde Türkçenin dünya dilleri arasındaki yerini farklı değişkenlere göre anlattı.

Seminerin açılış konuşmasını Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu’nun, moderatörlüğünü ise Eğitim Ataşesi Dr. Uğur Acar’ın yaptığı seminere 170 kişi katıldı ve yaklaşık iki saat sürdü.

Türkçe’nin dünyanın en eski 10’uncu dili, Lehçeleri ile birlikte en çok konuşulan 6’ıncı dili, yabancı dil olarak öğretilmede ise 5’inci sırada talep edilen dil olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Gülsevin, yurtdışında Türkçe’nin öğretilmesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın gönderdiği TTK öğretmenleri ve okutmanların, Yunus Emre Enstitüsünün, Maarif Vakfının, YTB’nin etkili olduğunu belirtti. Bunların yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edilen Türk dizilerinin de Türkçe öğrenme isteğinde önemli bir etkiye sahip olduğuna vurgu yaptı.

Seminere veli temsilcilerimizin ve yurt dışında görev yapan TTK öğretmenleri ile okutmanların yanı sıra Stokholm Eğitim Müşaviri Burak Gül, Paris Eğitim Ataşesi Dr. Şevket Tüfekçi ve Baden TOABDF Başkanı Kemal Ülker de katıldı.