Ana sayfa Uncategorized Almanya’da esnaf Kovid-19 yasaklarını protesto etmek amacıyla iş yerini açtı

Almanya’da esnaf Kovid-19 yasaklarını protesto etmek amacıyla iş yerini açtı

5838
0

Almanya’nın Krefeld kentinde kuaför salonu işleten Macit Uzbay, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında alınan tedbirler nedeniyle uzun süredir kapalı olan iş yerini yasakları protesto etmek amacıyla açtı.

Uzbay, Krefeld Belediyesi görevlilerinin kendisine “iş yerini açmaması” yönünde uyardığını söyledi.

Buna rağmen kuaför salonunu açan Uzbay, Kovid-19 yasakları nedeniyle çok zor durumda olduğunu ve çaresizlikten ötürü iş yerini açmak zorunda kaldığını ifade etti.

Uzbay, “Gelen yetkililere, amacımın huzursuzluk vermek olmadığını, insanca hakkımı aradığımı’ söyledim. Basının yoğun ilgisi oldu. Kalabalık olduğu için bugün hazırlık yapıp, yarından itibaren müşteri almaya başlayacağım.” diye konuştu.

– “Ceza alma ihtimalime rağmen müşteri alacağım”

Almanya’da vakit kaybedilmeden iş yerlerinin açılması gerektiğini dile getiren Uzbay, şunları kaydetti:

“İşveren olarak durumumuz çok kötü, bu gidişle yakında ekmek dahi alamayacağız. 2 yıldır burayı işletiyorum, 3 işçim vardı ama çıkarmak zorunda kaldım. Devletin söz verdiği paralar da söz verildiği şekilde gelmedi. Burada çok Türk iş yeri var ve hepsi de zor durumda.

Diğer esnafın iş yerini açıp açmayacağını bilmiyorum ama ceza alma ihtimalime rağmen müşteri alacağım. Herkesin durumu kötü ve çaresizlikten mecburen onlar da açacak ya da iflas edecek.”

Uzbay, hukuki açıdan hakkını sonuna kadar arayacağını belirtti.