Unutmayalım; Oy vermede son 3 gündeyiz


Bu makale 2018-06-17 05:17:02 eklenmiştir.
GÜNDEMİN NABZI - Muhsin CEYLAN

Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için Almanya’da, oy kullanmada sona doğru yaklaşıyoruz. Yaklaşık bir milyon 400 bin Türk seçmenin yaşadığı Almanya’da, Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı seçmenler 13 bölge ve temsilcilikte 19 Haziran Salı gününe dek oy verme imkanına sahip.

 

Köln, Düsseldorf, Münster, Mainz, Frankfurt, Karlsruhe, Stuttgart, Berlin, Hamburg Başkonsolosluk bölgesindeki seçmenler başkonsolosluklarda, Münih, Nürnberg, Essen ve Hannover başkonsoloslukları bölgelerindeki seçmenler ise kiralanan çok amaçlı salonlarda oy kullanabiliyorlar.

 

Almanya’daki Türk seçmenler, bugünlerde 24 Haziran seçimleri ile beşinci kez sandığa gidiyor. Hatırlanacağı üzre; 16 Nisan Anayasa referandumunda Almanya’da, oy kullanma oranı yüzde 48.73 olmuştu. Her akşam sandıkların kapanmasından sonra yapılan açıklamalarda, oy kullanma oranında, 16 Nisan’a göre hem yavaşlık hem de azlık gözüküyor.  

 

Seçmenler tüm bölgelerde, 09.00-21.00 arasında oy kullanabilirken, 21.00 itibarıyla sandık yerinde sırada olan herkes geri çevrilmeden oyunu verebiliyor. Bilindiği gibi, YSK, yurt dışı seçmenin dilediği ülke, gümrük kapısı ve bölgede oy kullanmasına izin vermişti. Yani Almanya’da yaşayan bir vatandaş istemesi durumunda, başka bir ülkede de ya da sınır kapılarından birinde oyunu sandığa atabilir.

Oyunu henüz vermemiş olan seçmenlerimiz, 19 Haziran’a kadar oyunu bir sandık bölgesine giderek mutlaka vermeli. Yurt dışında kullanılan oylar, oy sayımı yapılmadan mühürlü çuvallarla 20 Haziran’da Türkiye’ye nakledilip, Türkiye’de kullanılan oylarla 24 Haziran akşamı Ankara’da ülke oy pusulalarıyla birlikte sayılacak.

 

24 Haziran seçimleri için söylenecekler söylendi, yazılacaklar yazıldı. Onun için burada yazıyı uzun tutmadan, henüz oyunu vermemiş olanlarımıza mutlaka sandığa gidip bu çok önemli vatandaşlık vazifelerini yapmaları gerektiğini hatırlatmak boynumuzun borcu.

 

"Güçlü diaspora, güçlü Türkiye" sloganı ile Avrupa’daki vatandaşlarımıza yönelik oldukça hummalı seçim çalışmalarını başlatmış olan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) yurtdışında oy verme ile ilgili detaylı bilgileri sayfamızdaki tanıtımlardan birini tıklayarak öğrenmek ve seçimlerle ilgili en son gelişmeleri takip etmek de mümkündür.

 

Derneklerimiz başta vatandaşlarımızın uğrak yerleri merkezlerde, 24 Haziran seçim çalışmaları için epeyce hareketli günler yaşanıyor ve 19 Haziran’a kadar da yaşanacak. Beşinci kez sahip olduğumuz bu şimdilik buradan seçilme olmadan seçme hakkımızı mutlaka sandığa giderek kullanmalıyız. ’’Bunların hepsi aynı. Bizim için ne yapıyorlar? Ne yaptılar ki? Hep kendilerini düşünüyorlar’’ gibi çokta gerçekçi olmayan gerekçelerle sandığa uzak kalıp sonradan da yapılanlara burun kıvırmak problemleri çözmüyor, çözmez ve de çözmeyecek. Katılım şart. Problemlerimizin çözümünü gerçekten zora talip olan sadece politikacılardan bekleme alışkanlığımızı bir kenara bırakıp, katılımcı da olmalıyız artık. Bu aynı zamanda demokrasinin gereğidir de.

 

Vatandaşlık görevi olan seçme hakkımızı mutlaka sandığa giderek oylarımızı vermeliyiz.  Eskilerden geçmişte çalışmış veya yenilerden çalışacağı konusunda ikna olduğumuz bir adaya, partiye desteğimizi oylarımızla gösterip, ortak geleceğimizi seçmeyi ihmal etmemeliyiz. 

 

Haydi henüz oyunu vermemiş olan seçmenlerimiz, girdiğimiz son üç günde sandıklara koşarak hem eski oy verme oranını yakalayalım hem de ne istediğimizi siyasi partilerimizle temsillcilerine gösterelim. Haydi henüz sandığa gitmemiş olanlarımıza, hayırlı seçimler...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri