BİG PARTİSİ


Bu makale 2017-05-06 06:09:16 eklenmiştir.
ANALİZ - Sahra Şahin

BİG; değişimin önce kafalarda başlayacağı (Veränderungen beginnen im Kopf) düşüncesi ve  ‘‘Büyük Düşün!‘‘-‘‘Think BIG!” sloganı- mottosu ile 2010 yılında Almanya’nın Bonn kentinde bir göçmen partisi olarak kuruldu. Değişimde başarıyı adalette ve yenilenmede (Innovation & Gerechtigkeit) gören BİG, Avrupa’da ve Almanya’da hem göçmen kökenli hem de yerli toplum için yeni bir yol ortaya koyarken, her iki toplum adına da değerler üreterek önemli bir köprü vazifesi görmektedir. Kurucu ve bugün de görevine devam eden genel başkan sayın Haluk Yıldız, Avrupa ve Almanya’yı, kültürünü, siyasal yaşamını, akademik ve sosyal hayatını iyi bilen, göçmen kökenliler ile çok iyi diyaloga sahip olan, birikimli, toplumsal duyarlılığı yüksek, çalışkan, Avrupa kültürü ile barışık entelektüel bir değerdir. Yönetimi ve üyeleri arasında 40 farklı kökenden insanın bulunduğu BİG Partisi kendisini multikulturel- çok kültürlü bir parti olarak tanımlamaktadır.

BİG, temel ilgi alanları (Grundsätze) olarak şunları benimsemiştir;

 • Barış & Özgürlük (Frieden & Freiheit)
 • Güven & Güvenlik (Vertrauen & Sicherheit)
 • Merhamet ve Sevgi (Barmherzigkeit & Liebe)
 • Sabır ve Alçakgönüllülük (Geduld & Bescheidenheit)
 • Yenilik ve Adalet   (Innovation & Gerechtigkeit)
 • Şeffaflık ve İletişim (Transparenz & Kommunikation)
 • Samimiyet ve Güvenilirlik  (Aufrichtigkeit & Zuverlässigkeit)
 • Komşuluk ve Birlik   (Nachbarschaftlichkeit & Einheit)
 • Karşılıklı sadakat ve Dayanışma   (Gegenseitige Loyalität & Solidarität)
 • Karşılıklı saygı ve Tanıma   (Gegenseitige Achtung & Anerkennung)

BİG, kedi ağzından; farklı kültür ve kökenden insanlar tarafından kurulan bir partidir. BİG, çok kültürlü ve çoğulcu toplum ihtiyacının yenilikçi ve reel politikalar yolu ile çözülebilme ihtiyacının bir sonucu olarak doğmuştur. Hedefleri, Almanya’da yaşayan her kesin ve her kesimin hayatın her alanında fırsat eşitliğini, adil muamele ve kabul görmelerini sağlamaktır.

 

Birbirinden farkı olmayan mevcut kurulu partiler, taleplerimize karşı dışlayıcı tutum ve davranışları nedeni ile gelişen toplum yapısına uygun değildirler. (Die etablierten Parteien werden aufgrund ihrer undifferenzierten, diskriminierenden Haltung und Handlung den Anforderungen unserer sich wandelnden Gesellschaft nicht gerecht.)

Özellikle eğitim, aile, iş piyasası ve göç politikaları konularındaki negatif sonuçları onların yanlış politikalarının birer delilidir. (Die mangelhaften Ergebnisse, insbesondere in der Bildungspolitik bis hin zur Familien-, Arbeitsmarkt-, Wirtschafts- sowie Einwanderungspolitik sind ein Beweis ihrer verfehlten Politik.)

Bizim için partisipasyon, tüm vatandaşların kendi farklı kimliklerini koruyarak eşit haklara sahip bir şekilde sosyal ve siyasal yaşama aktif katılımı anlamına gelir. Çünkü biz birlikte Almanya’yız. Çeşitlilik bizi güçlü kılar. Biz,  sorumlu ve saygılı bir çevre anlayışı içinde birbirine karşılıklı olarak dikkat ve itibar gösteren barışçı bir kültür istiyoruz. (Partizipation bedeutet für uns eine gleichberechtigte aktive gesellschaftliche und politische Teilhabe aller Mitbürgerinnen und Mitbürger unter Bewahrung ihrer eigenen vielfältigen Identität. Denn, gemeinsam sind wir Deutschland. Vielfalt macht uns stark. Wir fordern eine Kultur der Fairness, der gegenseitigen Achtung und Wertschätzung sowie einen verantwortungs- und würdevollen Umgang miteinander.)

Biz reel politika, sürdülebilir çözümler ve saygılı bir birliktelik için çalışıyoruz. (Wir stehen für realpolitische, nachhaltige Lösungen und ein respektvolles Miteinander!)

BİG Profil

 • Biz değer temelli ve ahlakı sorumluluk içinde hareket ediyoruz. (Wir sind werteorientiert und stehen für ethisch verantwortetes Handeln.)
 • Biz yenilik ve sosyal adalet için çalışıyoruz. Gerekli reformlar bizi ileriye getirecektir. (Wir stehen für Innovation und soziale Gerechtigkeit: Nur notwendige Reformen bringen uns voran.)
 • Sürdürülebilir ve gelecek perspektifi olan ilerici bir dönüşüm süreci için çalışıyoruz. Bizim için ilerleme ve süreç yönetiminin anlamı; basit bir uyum değil, bilakis dönüştürmek, geliştirmek veya değiştirmektir. (Wir stehen für progressive Transformationsprozesse, die sowohl nachhaltig als auch zukunftsweisend sein müssen. Dies bedeutet für uns Fortschritts- und Prozessorientierung und nicht einfach zu adaptieren sondern zu transformieren, nicht nachzuahmen sondern weiterzuentwickeln und evtl. zu verändern.)
 • Biz, ideolojik olmayan pragmatist, reel bir politika yapıyoruz. Bu tutum,  sol ve sağ politikaların değil, bilakis doğru, çözüm odaklı, güvenilir ve sürdürülebilir bir politik anlayışa sahip olanların tutumudur. (Wir stehen für pragmatische, realpolitisch und ideologiefrei Politik. Dazu gehört eine offene Grundhaltung, die weder links noch rechts besetzt sein braucht, sondern korrekt, lösungsorientiert, glaubwürdig sowie nachhaltig ist.)

BİG, sadece nicelik yönünden değil, aynı zamanda niteliksel olarak da  "BÜYÜK Düşün" mottosu ile yol almaktadır. (Daher ist unser Motto: „Think BIG!”: nicht nur quantitativ, sondern auch qualitativ.) Bunu da ‘‘Değişiklikler göz önünde başlayacak Çünkü!‘‘  (Denn Veränderungen beginnen im Kopf!) özdeyişi ile pekiştirmektedir.

Özetle;

BİG, popülist bir parti değildir.

BİG, her kesimin, özellikle de göçmenlerin sesi olacaktır.

BİG, pedofili olaylarına karşı büyük bir duruş göstermektedir.

BİG, Almanya’daki toplumsal barışa büyük katkı sağlamaktadır.

BİG, insan hakları temelinde evrensel değerlere vurgu yapmaktadır.

BİG, göçmenlerin sorunlarının çözümü için demokratik bir kapı aralamıştır.

BİG, ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı mücadeleyi varlık nedeni olarak görmektedir.

BİG, “göçmen ya da yerli olsun haksızlığa uğramış herkesin sesiyiz” demektedir.

BİG, yerleşik düzen partisi ve hâkimlerin menfaatlerini savunan bir parti değildir.

BİG’in kuruluş önceliklerinin temelinde sosyal adalet, fakirlikle mücadele, fırsat eşitliği vardır.

BİG, "Çeşitlilikte birlik" görüşü ile uluslaşma ve ırkçılık görüşlerine karşı çok kültürlülüğün birlikteliğini ve barışını savunmaktadır.

BİG, "Her çocuğun öz anne ve babaya sahip olma hakkı vardır" düşüncesi ile çocukların eşcinsel ailelilere verilmesine,  öncelikle de Almanya'da eşcinsellerin evlat edinmesine karşıdır.

BİG, mecliste sadece bir temsil amacı değil, bilakis göçmenler için bir rehber olmayı amaç olarak görürken, Almanya için de Doğu ve Batı’nın birleştirdiği daha engin bir demokrasi üretme potansiyelini de içinde barındırmaktadır. Bu anlamda yeni bir tez ortaya koymaktadır. Evrensel bir demokrasi örneği olarak multikulturel demokrasi yolu. Bu anlamda giderek içine kapanan ve uluslaşma temayülü hızlanan Almanya ve Avrupa için farklı ve değerlendirilmesi gereken bir demokrasi örnekliği sergilemektedir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri