Almanya’da İslam imajı


Bu makale 2016-12-25 17:24:53 eklenmiştir.
YAZI-YORUM - Ali KILIÇARSLAN

Media Tenor Uluslararası Araştırma Enstitüsü‘nün uzun süreli yaptığı bir araştırmaya göre Almanya’da, 2016’da İslam‘ın imajı daha da kötüleşti. (1)

 

Aralık 2013 - Kasım 2016 zaman dilimini kapsayan araştırmada, Almanya’da 19 televizyon, radyo ve yazılı basında çıkan 800 bin haber, dini aktörlerle ilgili 20 bin 500 yayın analiz edildi.

 

Araştırma sadece İslam imajı hakkında değil, ayrıca kiliseleri de kapsıyor. Kiliseler hakkında çok az yayın yapılıyor ve özellikle Almanya Katolik Kilisesi (KKD) Papa Franziskus’un medyadaki olumlu imajından dolayı artı puan kazanıyor. Almanya Protestan Kilisesi (EKD) 2017’de gerçekleşecek Reformasyon’un 500. Yılı için 2016’da başlattığı etkinlikle ana mesajını vermeye çalışıyor.

 

Alman medyasında İslam ve islami kuruluşlar hakkında yer alan haberlerin dörtte üçü olumsuz! Media Tenor‘un basın açıklamasında da dikkat çekildiği gibi, „medya, milislerin ve teröristlerin gündemini takip ediyor“. Media Tenor uluslararası politika analiz müdürü Dr. Christian Kolmer, İslam’ın özellikle 2014’den sonra militan islami gruplar ve İŞİD’in eylemleriyle daha çok araçsallaştırıldığını belirterek şunları söylüyor: „Olay yerleri değişiyor, fakat yıllardır verilen mesaj hep aynı: Müslümanlar hakkındaki yayınlara hakim olan konular terörizm ve savaş“.

Niçin? Araştırmaya göre şiddet yanlısı Müslümanlar, dünya genelinde medyanın dikkatini çekerken, ya da medyada sürekli yer bulurken, hoşgörü, anlayış ve dinlerin barış içinde bir arada yaşaması için çaba gösterenlerin seslerine yer verilmiyor!

 

Yıllardır devam eden bu sürecin sonucunu Dr. Christian Kolmer şöyle açıklıyor: „İslam’ın yıllardır kötüleşen imajı, Avrupa’da ve ABD’de nasyonalist hareketlerin yükselişine büyük katkı sağladı. (…) İslam fobisi, genelde yabancılara ve Orta Doğu’dan gelen mültecilere karşı artan korku için önemli bir etken“.

 

Tüm haberler içinde Müslümanlar ve kiliseler hakkında çıkan haberlerin oranına bakıldığında, (Müslümanlar: yüzde 17,5) ve kiliseler (Katolik: yüzde 0,39 ve Protestan: yüzde 0,12), İslam’ın imajının sürekli neden ve nasıl kötüleştiği çok iyi anlaşılıyor. İslam ve Müslümanlarla ilintili medyada yer alan haber ve yorumların ağırlıklı olarak savaş, terör, katliam ve ölüm içerikli olması, olumlu yayınlara yok denecek kadar az yer verilmesi, olumsuz İslam algısının ve imajının şekillenmesinde belirleyici rol oynuyor.

 

Ancak, bu konuda sadece medyayı sorumlu tutmanın, çok doğru bir yaklaşım olmadığını belirtelim. Sonuçta; olumsuz yayınların kaynağını yine kendilerine müslüman adını veren terörist ve şiddet yanlısı grupların gerçekleştirdikleri vahşetler oluşturuyor.

 

Oysa İslam barış, sevgi, şefkat, merhamet, hoşgörü, rahmet ve hikmet dinidir.

 

1- Kirchen und religiöse Akteure in deutschen Medien

http://de.mediatenor.com/de/bibliothek/newsletter/1100/das-medienbild-zum-islam-treibt-die-angst-bedford-strohm-und-papst-franziskus-setzen-positive-aktzente-fuer-ihre-kirchen

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri