Ne olacak şimdi?


Bu makale 2016-06-03 23:05:03 eklenmiştir.
Şefik KANTAR

Türkiye’deki politikacılar yaşanan her olumsuz gelişmeyi Demirelvâri şekilde ‘olmuşsa ne olmuş’ deyip geçiştirme eğiliminde olsa da Federal Alman Parlamentosu’ndan geçen tasarının kısa ve uzun vadede başımızı çok ağrıtacağı açıktır. Geçen sene tasarıyı meclise getirme cesareti gösteremeyen Almanya’nın, bu yıl kendi başının derdine düşmüş bir Türkiye’nin varlığından istifade ederek tüm partilerin işbirliği ile hareket ederek böyle bir tasarıyı kabulü çok iyi değerlendirilmelidir. Üzerinde mahkeme kararı ile ‘soykırımcı’ yaftası asılı Almanya böylelikle ilk elde kendisine bir suç ortağı bulmanın gayretindedir ve bunu sonuna kadar değerlendirecektir.


İşin karşılıklı laf çarpma, suçlama, mahkum etme boyutlarında ziyade devletimize ve ülkemizde nelere mal olacağı hususunda sağlıklı şekilde kafa yormalıyız. Ancak öncelikle tasarının meclise getirilip geçirilmesinde A’dan Z’ye tüm devlet organlarımızın şimdiye kadarki konuyu hafife alan, takip etmeyen, sorumluluk üstlenmeyen tutumlarının da görülmesi ve öz eleştirisinin yapılması gerekmektedir. Bu aşamada yapılacak ilk işlerden birisinin onaylanan tasarının Türk-Ermeni ilişkilerinin gelişmesine zarardan başka bir katkısı olmayacağı gibi Türk-Alman ilişkilerini de olumsuz etkileyeceğinin bilinmesi ve buna göre adımlar atılmasıdır.


Alman parlamentosundan Ermeni Tasarısı’nın geçmesi bir direnç noktasının mağlubiyetimizle aşılması anlamına gelmektedir. Bundan sonra tüm Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde benzer tasarıların gündeme gelmesi ve meclislerden geçmesi kolaylaşacaktır. Tasarıda işaret edildiği gibi Ermeni Soykırımı iddialarına diğer Hıristiyan topluluklarla ilgili iddialar eklenecektir.

Konu bununla da kalmayacak, önceden teşebbüs edilip geri çekildiği bilinen Türkiye-AB sürecini Ermeni Sorununun çözümüne bağlayan talep ve sıkıştırmalar başlayacaktır.

Tasarının geçmesinden genelde ülkemiz ve milletimiz yanında doğrudan Almanya ve Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız etkilenecektir. Daha önce kısmen yapılan Alman partilerinde ve değişik kurumlarda faaliyet gösteren Türklerden ‘Ermeni soykırımını’ kabul imzalarının talep edilmesi rutin hale gelecek, bununla bir çok vatandaşımız dışlanmak veya boyun eğmek seçenekleriyle karşı karşıya bırakılacaktır. Bu uygulama sadece Alman partilerinde politika yapanları değil, Türk derneklerini ve diğer kurumlarını da kapsayacak, hatta geçmişte yaşandığı gibi öğrencileri ve çalışanları da içine alarak rahatsızlıkların boyutunu yükseltecektir.


Gelecek nesillerimizi çok olumsuz etkileyecek bir konu da artık tüm Almanya’daki ders programlarına soykırım konusunun girmesi olacaktır. Altı yüzyıllık Osmanlı Tarihi’ni birkaç satırla geçiştiren Alman müfredatının uygulamanın başladığı eyaletlerde Ermeni soykırımına 60-70 sayfa ayırdığı bilinmektedir. Bu asılsız suçlamalarla sistemli şekilde karşılaşarak yetişen çocuklarımızın psikolojik ve sosyal durumlarının nasıl olacağını tahmin etmek güç olmasa gerektir.


Diğer bir konu, zaten Türkiye ve Türk aleyhtarı bir tutumdaki medyanın yabancı düşmanlığını, Türk düşmanlığını ve İslamofobyayı besleyen yayınlarında göreceğimiz patlama olacaktır. Bu saydığımız hususlara daha bir haylisini eklemek mümkündür. Ancak bunlar bile geleceğin Almanyasında insanlarımızı yabancılaşmaya itecek ne gibi baskıların beklediğini görmemize yeterlidir. Sorumsuz Alman politikacıların ‘Bu bir iddianame değil, biz Türkiye’yi yargılamıyoruz’ diyerek meşrulaştırmaya çalıştıkları bu tasarı toplumlar arasında onarılamayacak yaraların açılmasını getirecektir. Aslında yıllardır üzerinde çalışılan uyum politikalarının iflasına giden bir dönüm noktasındayız. Cem Özdemir’in tasarının görüşülmesinden önce yaptığı tehditler zaten bunu göstermişti.


 

Bu gibi durumlarda en zor şey sağduyulu olabilmek ve soğukkanlılığı muhafaza edebilmektir. Ama barış içerisinde bir gelecek arzusundakiler her şartta bunu başarabilmek zorundadırlar. Muhtemel zararları en aza indirebilmek bundan geçmektedir. Bakalım becerebilecek miyiz veya becermek istiyor muyuz?

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri