Eyaletimiz NRW`de Eğitim Kalite(sizliği)miz


Bu makale 2016-04-06 04:36:40 eklenmiştir.
GÜNDEMİN NABZI - Muhsin CEYLAN

Almanya Eğitimciler Sendikası, öğretmenlerin ülke eğitim politikasına bakışlarını tesbit amaçlı bir araştırma yaptırdı. Eğitim politikalarının öğretmenlerden alabildiği ortalama not ise, zayıf ile orta arası ancak geçer oldu. Bu sonuş Eyaletimiz NRW’de ise, 4,2 yani zayıfa yakın. Forsa Araştırma Enstitüsü’ne yaptırdıkları araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan Almanya Eğitimciler Sendikası (VBE) Başkanı Udo Beckmann, eğitimcilerin görevlerini severek yaptıklarını fakat bilhassa yoğunlaşan mülteci akınıyla eğitim verebilme şartlarının daha da ağırlaştığına dikkat çekerek, ülke eğitim politikalarının reel şartlara uygun hale getirilmesinin önemini vurguladı.

Almanya’da, en yoğun göçmen asıllının yaşadığı eyaletimiz Kuzey Ren Westfalya (NRW)’deki okullarla ilgili birkaç rakam ise şöyle: Eyaletteki 5 bin 500 okulda, öğrenci sayısında 12 yıldır devam eden gerileme, 2015 içinde de, 21 bin azaldı. NRW’de 1 milyon 920 bin öğrenci okula gidiyor. Eyalet İstatistik Dairesi rakamlarına göre, 103 bin çocuk Hauptschulelere gidiyor. İlkokula giden çocukların sayıları ise, 620 bin. Liseli öğrencilerin sayısı, 532 bin 500. Realschulelere giden öğrencilerin sayısı ise, 248 bin 500. Gesamtschuleli talebelerin sayıs ise 279 bin 500.

Eyaletimiz NRW, eyaletler arası eğitim seviye ve kalitesinde ise, sondan ikinci yani; 15. sırada. Eyalet Başbakan Yardımcısı ve Eğitim Bakanı Sylvia Löhrmann’ın bu göreve geldiğinde mesleğinin de öğretmen olması münasebetiyle eyalet eğitim politikalarında bilhassa kaliteye yönelik çok ciddi değişimlerin olabileceğini düşünmüştük. Fakat zaman, bu beklentinin beyhude olduğunu gösterdi. Okullarda şartlar iyileşmek şöyle dursun, her geçen gün daha da kötüleşiyor. NRW’de okullar, hem yapı hem de eğitimde kalite noktasında,  kelimenin tam manasıyla dökülüyor.  Demografik değişim ve kültürel zenginliğin beraberinde getirdiği değişim zaruretleri, eğitim politikacıları tarafından bir türlü görülmek istenmiyor ve her araştırma sonucunda ortaya çıkan negatif tablo, suni tartışmalarla zamana yayılıp unutturuluyor. Bazan da fatura öğretmenlere kesiliyor. Öğretmenlerin, bizlerin avukatlığına ihtiyaçları yok. Onlar gerçekten zor şartlar altında, kısıtlı imkanlarla çalışıyorlar. 155 bin öğretmenin görev yaptığı NRW’de, geçen yılda 5766 öğretmen kadrosu açmaya karar verildi. Bu yeni kadrolar, mevcut açığın bir kısmını kapatırken, yeni öğretmen ihtiyacı ise 6 bin civarında. Eyalette başlatılan yeni eğitim sistemi (Inkulusion) için ise, politikacıların duymak istemedikleri 7 bin eğitimciye, öğretmene ihtiyaç var.  Çalışma şartlarından dolayı, öğretmenlik mesleğine ilgi ise her geçen gün azalıyor. Öğretmen kadro açıklarının meslekten eğitimci olmayan hızlandırılmış kurslarla ‘öğretmen’ yapılanlarla kapatılması ise, tartışılmaya muhtaç.  

Yeni araştırmada tekrar ortaya çıkan taleplerden biri de; okullarda ihtiyaç olan okul psikologları ve eğitim sosyal danışmanlarıyla, sosyal eğitimciler. Tasarruf tedbirleri gerekçesiyle reel ihtiyaca cevap verebilecek bu eğitimcilerin atanmamalarının yükünü ise öğretmenler çekiyor ve bu da otomatikman eğitim kalitesine yansıyor.  Çocukları okullara gidenlerimiz bilirler; Yapılacak bir etkinlik için ailelerden para toplanıyor. Fotokopiler için altı ayda bir ailelerden bağış alınıyor. 30- 40 yıldır kullanılan eskimiş veya eksik eğitim araç ve gereçleri ile anlatılan dersler, öğrencilerde sadece tasavvur olarak kalıyor. Sınıflardaki öğrenci sayısının kalabalıklığı, öğretmenleri aşırı yoruyor. Buna çalışma şartlarından dolayı aşırı yıpranmalarına rağmen öğretmenlerin  67 yaşına kadar çalışma mecburiyetini ekleyin ve kaliteli eğitim bekleyin. Öğretmenlerin maddi sebeplerden dolayı mesleki eğitim geliştirme içseminerlerine gönderilmemesi ise tam bir muamma. Bunu şimdilerde, en yoğun mülteciye ev sahipliği yapıldığı da eklendiğinde eğitimcileri bekleyenleri varın sizler düşünün. Öğretmenler raporlu olduğunda da, dersler boş geçiyor. Branş dışı öğretmenler çocukları sınıflarda  sadece meşgul ediyorlar. Mevcut öğretmenlere branşları olmamakla birlikte yeni yeni branşlarda ‘asistanlık’ gibi uyduruk tanımlamalarla, branş derslerine mecburi kılmaya başlanması ise akıllara ziyan. Evet, layıkıyla işlenmeyen ders konuları ise imtihanlarda soru olarak çocukların önüne konuyor.  Bu arada okullarda mülteci çocukların yığılmasıyla, eyaletin zaten çok istekli bakmadığı Türkçe gibi anadil dersleri çok büyük tırpan yiyecek. Türkçe sevdalılarımıza duyurulur. Buna ilaveten yeni istihdam edilen Türkçe öğretmenlerinden sayıları hiçte az olmayan kısmı, memurlukları veya işyerleri garantilendikten sonra Türkçe dersini bile vermek istemiyor ‘Ben sadece branş dersimi vereceğim’ diyor. İlginç değil mi?  Eyaletimiz NRW’de, birincisinden istenilen sonuç alınamamış olunmalı ki, boş geçen dersler konusunda yeniden geniş çaplı bir araştırma daha yaptırılıyor?.. Allah’tan eğitimin başında bu sektörden gelen bir bakanımız var. Bir de alana yabancı biri bu bakanlıkta olsaydı, kim bilir neler yaşardık!

Eyaletimiz NRW’deki okulların durumlarıyla ilgili 4873 okulla gönderdiği, 1021’inin cevapladığı buharı üstünde bir araştırma daha da varki, sonuçlara şaşırmayanlara şaşarım:  Okul binaları harabe gibi. Rüzgarı ‘Gel! Gel!’ diyen pencereler, yağmuru sınıflara akıtan çatılar, bilhassa kız çocuklarının kesinlikle kullanamadıkları, sıhhatli hiç bir akıl sahibinin asla içeri giremeyeceği tuvaletler, spor salonlarının hem yapı hem araç gereçlerinin perişanlığı, öğretmen ve idari odalarının döküntülüğü, teneffüs alanlarının, ‘Burası neresi?’ dedirttiği mekanlar, sıvaları boyaları dökülmüş ve her harekette dökülen rutubetleri hemen gözünüze çarpan duvarlar, merdivenler, eyaletimiz okullarında yüzde 85’lik bir oranla yıllardır istisna değil, genel durum halinde. Cevap gönderen okulların sadece yüzde 15’inde durumlar eh idare eder vaziyette. Cevapları yazan okul müdürlerinin beyanlarına göre her okulun bahsi geçen arızaların giderilmesine yönelik restorasyonlar için okul başına politikanın hiç sıcak bakıp, kapak kaldırmadığı yarım milyon Euro lazım. NRW eyalet okullarımızdaki tamiratlar için yaklaşık 2,45 milyar Euro’ya ihtiyaç var. Okulların yani öğrencilerin, son zamanlarda emlak piyasasının, enerji sektörü, ilaç sanayi ve ulaşım sanayi ile telekominikasyon alanlarının lobisi olmadığından olmalı ki, politik akıl okullara maddi kaynak ayırmada devamlı top dolandırıyor. Sanki, eskimiş ve arızalı pencereler, kapıların ve camlar, çocukların üzerine düşüp bir kaç talebenin hayatına malolmasını mı bekliyorlar ne?

Eyaletlerin uhdesinde olan eğitim politikalarında yapılması gerekenlerin savsaklanması konusunda partiler arasında hemen hemen hiçbir fark yok. Sadece konunun ifadesinde kullanılan kavramlar biraz farklı o kadar. Eyalet Veliler Birlikleri, bu gidişatın birazcık olsun iyiye doğru değişmesi için devamlı taleplerde bulunurken, politikacıların bu alanda oldukça ağırdan davranmalarını anlamak gerçekten zor. Bugünün kalitesiz eğitimli gençler, yarınların kalitesiz eğitimli yetişkinlikleri olduğunu niye görmek istemezler, merak etmemek mümkün değil.

Memleketlerinde çıkarılan savaşlardan dolayı, ölüm çemberlerinden geçerek zar zor buralara kadar gelebilmiş mülteci çocukların eğitimleri en çok eyaletimizi daha doğrusu; yeni öğrenci tipleriyle karşı karşıya kalan öğretmenlerimizi, okulları yani yaşadığımız şehir belediyelerini uğraştıracak. Tek kelime Almanca bilmeyen mülteci çocuklarının okullu olmalarının eyaletimizdeki hantal eğitim politikalarını değiştirip değiştirmeyeceğini çok yakında göreceğiz. Gerekli reformların yapılıp  maddi kaynakların sağlanmaması ve ihtiyaç olan personelin istihdam edilmemesinin sonuçlarını, başta eğitim politikacılarımız olmak üzere yasama ve yürütmede görevli ve sorumlu herkesin tahmin etmekten uzak olmadıklarını ümit ediyoruz... 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri