Artık Aklımız Telefonlarımızda!..


Bu makale 2016-01-01 03:57:49 eklenmiştir.
GÜNDEMİN NABZI - Muhsin CEYLAN

Hıristiyan Dünyası’nın en kutsal ayı, Aralık’tayız. Hıristiyan âlemi için çok önemli olan Araklık’ta, Nikola Günü, Meryem Ana Günü, Adventler, Noel Gecesi, Hz. İsa’nın doğum günü,  Noel Bayramı, Stefan Günü ve yılbaşı gecesi kutlandığını biz Almanya Türkleri, artık biliyoruz.  Bu kutlamaların muhtevalarına çok vakıf olmasakda, bilhassa kreş ve ilkokullu çocuklarımızın oralarda katıldıkları etkinliklerden isimler bizlere çok yabancı değil. Bu günlerin muhtevalarıyla ilgili asli yerlilerin çoğunluğunun da çok doyurucu açıklamalar yapabildiğini söylemek mümkün değil. Kültürel değerler olarak yaşanan bu günler, gelenek, görenek olmuş ve öylede giderken, bizlerin bilhassa çocukları kreşlerde, okullarda etkinliklere katılıyor. Yani, bugünler onların da zihin dünyalarında yer ediniyor.

 

Yukarıdaki, Hıristiyan Dünyası’nın Aralık ayında idrak edilen dini günlerin teolojisine girecek değilim. Bu kutsal günlerin, toplumdaki hayat buluş şekli yani sosyolojisi, psikolojisi ve ekonomisi hakkında sohbet etmek isterim. Noel’i kutlamak için çok önceden hazırlıklar yapılıyor. Şehir, kent, kasaba, köy ne varsa meydanları, meskenler, işyerleri, hatta otobüsler,  resmi kurum ve kuluşların önleri, bürolar, çam ağaçları ve ışıklarla süsleniyor. Noel pazar yerleri haberlerin başında yeralıyor. Kiliseler başta kreşlerde krippe denilen figürlerle Hz. İsa’nın doğumu temsili canlandırılıyor. Bu tabloya dikkatlice bakıldığında verilen mesaj; bu doğumun yeni bir dönemin habercisi olduğudur. ’’Kutsal Akşam’’ 24 Aralık’ta aileler biraraya gelir ve birbirine önceden özene bezene hazırladıkları hediyeleri sunarlar. Bu akşam, çocuklar için daha çok heyecanlıdır. Zira onlar, çam ağaçları altındaki hediyeleri açmak için bu vakti adeta iple çekmişlerdir. Hatta bazı geniş aileler, hediyeleri dağıtması için Noel Baba kostümlü bir eleman da ayarlar. Aslında çocukların iple çektiği gün ise, çocuklara çikolata, şeker ve diğer hediyeler getirip sürprizler yapılan, 6 Aralık Nikola günüdür. Bu akşam veliler, çocukların odalarının önüne koydukları ayakkabılarının içine küçük hediyeler bırakırlar. Noel’e dönecek olursak, 24 Aralığı 25 Aralığa bağlayan gece saat 00.00’da kiliselerde büyük katılımlarla dini ayinler düzenlenir, şarkılar söylenir ve dualar edilir. Yani Noel, Hıristiyanlar tarafından Hz. İsa’nın doğum günü yani milat kabul ediliyor (Milattan önce ve Milattan sonra)  ve kutsal bir gün olarak dini bir hava içinde kutlanıyor. Kaynaklarda, bu Noel Bayramı, ilk kez Hz. İsa’dan üç asır sonra, miladi 336 yılından itibaren kutlanmaya başlandığına rastlıyoruz. Bu arada Doğu kiliselerinde Noel’in, Batı’dan 10 gün sonra, 5 Ocağı 6 Ocağa bağlayan gece kutlandığını da bilirsiniz...

 

Noel ve yılbaşı kutlamalarında tüketicilik

Noel veya yılbaşı kutlamalarında Avrupa’da da, ülkeden ülkeye farklılıklar görülüyor.  Eğlence ve sınırsız her türlü tüketimin kutlamaların bir parçası haline getirildiğini görmemiz mümkün. Hıristiyanlığın temel inançlarından olan; Hz. İsa’nın çarmıha gerilişi ve yeniden dirilişi Paskalya bayramı, resmi dini bayramlardandır. 16. Yüzzılda Martin Luther tarafından başlatılmış reformu hedefleyen kilise hareketi, Protestan kilisesi isimli bir mezhebi doğurdu. Hazırlıkları  yaklaşık on ay süren faşing ve karnaval eğlenceleri genelde katoliklerin yoğun yaşadıkları yerlerde kutlanıyor. Eyaletlere göre farklılık arzeden bir kısmı da resmi tatil olan daha bir çok dini günler var Almanya’da,malumunuz.

 

Hıristiyanlık aleminin en önemli ayı Aralık’ta kutlanan bayramlarına dönecek olursak, Noel ve yılbaşı tam bir tüketim günleri haline dönüştürülmüş vaziyette. Kasım başından itibaren yapılan reklamlarla, iki ay boyunca insanların zihnine dini soslu ve şekilli devamlı tüketim zerkediliyor. Her yerde Noel Baba kostümlü reklamlar, tüketilen her malzeme kalemine kadar indirilmiş halde... Noel ve yeni yıl ucuzluklarını hatırladığımızda,pazarlamacılığın boyutu daha net anlaşılır.   

 

Evet, yılbaşıyla Noel farklıdır. Noel, Hristiyanların dini bayramıdır. Noel ile yılbaşı etkinlikleri birbirinden tamamen farklı kutlamalardır. Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde uygulamada, Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirilir. Bu uzun tatil, çalışan insanlara dinlenme imkanı sağlıyor. İşin aslını araştırıp öğrenme zahmetine katlanmayanlarımız, siyah-beyaz düzleminde olaya bakınca, sapla samanı karıştırıyoruz. 

 

Global dünyada kültür yayılması ve kültür etkileşimi diye birşey olmakla birlikte, halkı müslüman ülkelerdeki, Noel baba kıyafeti ve yılbaşı çam ağaçlı kutlamalar, tamamen bir özenti ve kapitalizmin eğlence adı altında tüketimcilik pompalamasıyla oluşturulan piyasayla alakalı olsa gerek. Mesela Türkiye’de, marketlere, dükkanlara, pastanelere, eğlence mekanlarına, Alış Veriş Merkezleri (AVM)’lere İngilizce isim vermeyi, Türk insanının yabancı kültüre özentisinden kaynaklandığının dışında başka nasıl izah edebiliriz? Sadece metropollerde değil, küçük yerleşim merkezlerinde bile Noel baba kıyafetlerinin sıradanlaşması, her işte olduğu gibi, değer ölçüsünün abartılmasıdır, dersek, birilerini kızdırmış olmayız herhalde.

 

Kreş ve ilkokullarda Noel’in kimyası

Konumuz olan; Avrupa Türkleri’nin çoğunluğunu oluşturan Almanya Türkleri’nde, Noel ve yılbaşı kutlamalarına döneyim. Almanya’da birinci ve ikinci kuşak, Aralık ayındaki bu Noel ve yılbaşı tatillerini, mekan olarak uzaktaki eş-dostlarını ziyaretle geçiriyordu. Fakat, globalleşmeyle beraber gelen aradaki mesafelerin kalkmasıyla, bu tür ziyaretler de ciddi manada azaldı. Zira günümüzde, önceleri sahip olunulmayan ulaşım ve iletişim araçları, aralardaki mesafeleri ciddi manada kaldırdı, kısalttı. Şimdilerde artık bu Noel ve yılbaşı tatilleri, ekonomik imkanlara sahip olanlar tarafından kısa tatiller olarak yaşanmaya başlandı.

 

Üçüncü ve dördüncü kuşak Almanya Türkleri, gittikleri kreş ve bilhassa ilkokullarda, Noel’in haftalarca süren hazırlıklarını birebir yaşadıklarından zihinlerinde bir resme sahip oluyorlar. Yani, bu mahfillerde, genç kuşakların zihinlerine Noel’in kimyası işleniyor. Bu kuşaklara, aynı yoğunluk ve sistemde olmasa bile mesela dini bayramlardan Kurban’ın, Ramazan’ın, milli bayramlardan da Cumhuriyet Bayramı’nın, 23 Nisan’ın kimyasını, felsefesini verebiliyor muyuz, verme imkanımız, daha doğrusu hedefimiz var mı? Bu kuşaklardan çocuklarımızla oturup, Noel, paskalya gibi hıristiyanlık aleminin bayramları hakkında sohbet edelim ve ardından da geldiğimiz kültürel havzanın dini, milli günlerini konuşalım. Bakalım bu çocuklar, hangileri hakkında daha yoğun bilgi ve zihni dokuya sahipler, bu günlerin psikolojisine daha yakınlar, yatkınlar. Küçükte olsa çocuğunu kırmamak için çam ağacı alanlarımız, adı tam konmadan da olsa Noel hediyesi hazırlayanlarımız, yılbaşına özel hediyeler tedarik edenlerimiz, Kurban Bayramı veya Ramazan Bayramlarında aynı hassasiyeti gösteremiyorsa, birşeyleri eksik ve yanlış yapıyoruz demektir. Birde bu kuşakların çift kültürlülüğünden bahsederiz... Bu tablo bizlere, İslam’ın tüzel kişilik olarak tanınmasının önemini bir defa daha göstermiyor mu? Bunu ivedilikle yapması gereken sivil kitle örgütleri (STK)larımız, daha fazla vakit kaybetmeden asli işlerine dönmelidirler. Kurban’ın, Hac’ın ve Ramazan’ın ekonomisine harcadıkları mesainin en az yüzde onunu, bunların sosyolojisine, piskolojisine ve kültürüne ayırmalarını beklememiz, çok bişey olmasa gerek...     

 

Konu çok derin ve bir o kadar da, hayati ehemmiyete sahip. Yeni yeni arabaşlıklarla, uzun uzun yazmak mümkün. Fakat sizleri daha fazla sıkmak istemem. Belki yazının bu kısmına kadar okumadan geçenler bile vardır. Zira, herbirimizin akıllı telefonlarının elinden düşmediği bir çağda, birbirimize birşeyler anlatmanın ne kadar mümkün olduğunu merak etmiyorda değilim, doğrusu. Akıllı telefonlarımızı elimize aldığımız zamanın yüzde biri kadarda, çocuklarımızı ele alabilirmiyiz, bir zahmet... Sanırım çok ve zor birşey istemedim...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri