Yurtdışındaki Vatandaşların İlk Hedefi


Bu makale 2015-12-01 00:22:56 eklenmiştir.
Şefik KANTAR

Seçimler yapıldı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yemin etti ve hükümet kurularak çalışmalarına başladı. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.


Gönül öyle olmasını istese de tüm bunların siyasi tartışma, çekişme ve kavgaları bitireceğini sanmak safdillik olur. Hele hele dış politik gelişmelere ve nerdeyse bizi savaşın bir unsuru haline getiren Suriye sürecine bakıldığında sahnenin epey bir müddet daha fırtınalı görüntülerle dolu olacağını tahmin edebiliriz.


Türkiye’nin bir hayli iç ve dış, ekonomik ve siyasi problemle meşgul olmasına rağmen yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı unutmaması ve ihmal etmemesi gerekmektedir. Avrupa’ya sıçrayan mülteci krizi, IŞİD ve benzeri terör örgütlerinin saldırıları, islamofobi ve yabancı düşmanlığını yükselten gelişmeler, diken üstündeki ekonomi vs gibi bir hayli önemli problemler yanında, nispeten çözülmesi daha kolay görünen problemler de unutulmamalıdır.

Yurt dışında çalışanların, tahsil görenlerin, gençlerin ve çocukların, kadınların ve emeklilerin ekonomik, sosyal, kültürel bir hayli problemi yeni hükümetin ilgisini beklemektedir. İnsanlarımızın yurt dışında güçlü bir devletin vatandaşı olduklarını hissedebilmeleri, tüm alanlarda güçlü halde olmaları, günlerinin ve geleceklerinin garanti altında olduğunu bilmeleri, huzur ve güvenlik içerisinde yaşayabilmeleri için akla gelen her türlü tedbir zamana bırakılmadan ivedilikle alınmalıdır.


Çocuk ve gençlerin eğitimi, işsizlerin işyeri sahibi olması, meslek eğitiminin yaygınlaşması, kadınlara karşı çift yönlü baskı ve dışlanmaların giderilmesi, fikir, inanç ve ibadet hürriyetlerinin önüne çıkarılmak istenen engellerle mücadele, aile hayatının idamesi, emeklilerin yurt dışında ve Türkiye’deki müktesep haklarının muhafazası, müteşebbis ve iş adamlarımızın pozisyonlarının güçlenmesi için gerçek anlamda destekler sağlanması, sivil toplum kuruluşlarının güçlendirilmesi ve itibarlı hale getirilmesi, her alanda fırsat eşitliği sağlanması ve ayrımcılıkların önüne geçilmesi, yüksek öğrenim gören gençlerimizin tahsil kalitelerinin yükseltilmesi gibi alanlarda Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerini görevlendiren Anayasa hükümlerinin artık hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi gerekmektedir.


Bilindiği gibi halen yürürlükteki Anayasa’nın 62. Maddesi şu şekildedir: ‘’Devlet, yabancı ülkelerde çalışan Türk vatandaşlarının aile birliğinin, çocuklarının eğitiminin, kültürel ihtiyaçlarının ve sosyal güvenliklerinin sağlanması, anavatanla bağlarının korunması ve yurda dönüşlerinde yardımcı olunması için gereken tedbirleri alır.’’ Bu maddede ifade edilen tedbirler şimdiye kadar ne yazık ki hakkıyla alınmamıştır. Bu nedenle yurt dışındaki insanlarımız sayısı bir hayli problemin yükü altında ezilmektedir.


Demokratik sistemlerde hükümetlerin vatandaşlarına önem vermesinin önünü açan yollardan birisi seçme ve seçilme hakkıdır. Yönetmek için halktan yetki almak zorunda olanlar ister istemez kitlelere değer verirler. Bu değer vermenin eksiksiz olabilmesi seçme ve seçilme ilişkisinin dengeli ve adil olmasına bağlıdır. Yurt dışında seçme haklarını nihayet eksikte olsa kullanmaya başlayan vatandaşlarımızın seçilme haklarının olmayışı bu ilişkinin adil olmasını engellemektedir. Söz konusu adaletin sağlanması ve sistemin normalleşmesi yurt dışındaki insanlarımızın seçilme haklarını da layıkı ile kullanmalarına bağlıdır.


Halen yürürlükteki sisteme göre yurt dışındaki insanlarımız yurt içindeki oy dengesini etkileyerek milletvekilliklerinin ve meclis aritmetiğinin değişmesine yol açmakta ancak kendisine ait vekilleri gönderememektedir. Çünkü yurt dışı bir seçim bölgesi olarak ele alınmamaktadır. Halbuki yurt dışı ayrı bir seçim bölgesi yapılsa en az 25 vekillik bir kontenjan oluşacaktır ve bu insanlarımızın doğrudan temsilini sağlayacaktır.


Yurt dışındaki insanlarımızın yeni meclisten ve hükümetten öncelikli beklentisi bir an önce bu haksız, adaletsiz sistemin düzeltilmesi için adımların atılmasıdır. Bunun için yurt dışındaki sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düşmektedir. Görüş ayrılıkları bir kenarda bırakılarak bu hususta el birliği ile ortak çalışmalar yürütülmelidir. Yukarıda bir kısmı zikredilen diğer birçok problemin halline giden yol bu ilk adımların atılmasına bağlıdır.


Şefik Kantar

 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri