Sandığa gitmemizin Almanya’ya mesajı


Bu makale 2015-10-16 05:40:30 eklenmiştir.
GÜNDEMİN NABZI - Muhsin CEYLAN

Toplumsal gelişmeler ekseninde biz, Almanya Türklerini yoğun ve bir o kadar da ciddi gündemler bekliyor. Ortadoğu’dan gelen mültecilere kapılarını açan Almanya’da, hem toplumda hem de siyasette, ‘Hoşgeldiniz!’ havası tersine dönmeye başladı. Her hafta yeni onbinlerce mültecinin geldiği ülkede, bilhassa barınaklardaki sıkıntıların artmasıyla tartışmalar sistemli bir şekilde gerginleşmeye başladı.

Barınak sakinleri mültecilerin kendi aralarındaki şiddete varan sürtüşmeleri, Federal İçisileri Bakanı Thomas de Maizière’yi oldukça ilginç ve bir o kadar da manidar;  "Misafir umduğunu değil, bulduğunu yer" cümlesini kurdurtup açıklattı... Berlin duvarının yıkılıp iki Almanya’nın birleşmesi 25. yıl etkinliklerinde konuşması merakla beklenen Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un mülteci alma eksenli, ’’ Kültürümüz ve ülkemizin sınırları olduğu unutulmamalı’’ uyarısı da, önümüzdeki günlerde çok tartışılacağa benziyor...  Gelen mültecilerin yüzde sekseni müslüman. Bunları arasında ve onlar eksenli yaşanacak her nahoş gelişme, İslam üzerinden okunup tanımlanacak, tartışmaların nesnesi yine Almanya Müslümanları olacak, ’’İslam ve Almanya’ya uyumu’’ tartışmaları yapılacak gibi duruyor...

Dünyaya mültecilere kucak açan ülke olarak resim veren Almanya, bu tabi takdir edilmesi gereken uygulamasının PR’ini iyi yaparken, iki miyon 400 bin mülteciyi yıllardır barındıran Türkiye’yi yeniden keşfetmiş oldu. Yeni mültecilerle birlikte iltica yasasında değişikliğe gidilen Almanya’da, bu yeni yasanın uygulaması merakla bekleniyor. Gelen mültecilerin çoğunluğu eyaletimiz Kuzey Ren Vestafalya’ya (NRW) yerleştirilmiş vaziyette. Eyalet yeni sakinleriyle huzur ve barış içinde ortak bir gelecek için her birimize insani görevler de düşüyor. İmkanı olanlarımız, bu yeni misafirlerle mutlaka ilgilenmeliyiz ki, onlar da çok zor şartlardan geçerek geldikleri Almanya’ya uyumlarını kolayca sağlayabilsinler. Mültecilerin bulundukları mekanlara uğrayıp bir merhaba dememiz bile o insanlar için çok önemli. Bu da, yalnız değilsiniz duygusunu göstermektir... Bunu onlara çok görmeyeceğimizi umuyorum.

OY KULLANMAYI İHMAL ETMEYELİM

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları için 1 Kasım erken genel seçimleri başladı. Takip etmişsinizdir; irili ufaklı partiler seçim startlarını Almanya’dan verdi. Partilerin liderleri, Almanya’da görücüye çıktılar. Milletvekili adaylarındna bazıları da 1 Kasım’a kadar buralara uğrayacaklar. Seçim beyannamelerini açıklayan partiler, Avrupa’daki vatandaşları da ihmal etmemişler. Tabi burada temel ölçü, beyannamede yer vermekten ziyade, çözümü beklenen meselelere katkı. Burada en avantajlı durumda olanı ise on üç yıldır tek başına iktidarda olan AK Parti. Nitekim, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Düsseldorf’taki vatandaşla buluşmasında, 3 Mayısta verdikleri 10 maddelik vaadin altısını hallettiklerini diğerleri için de kanun tasarılarının hazırlandığını, seçimler sonrası bunlarında hallolacağını söyledi.

Seçme hakkına sahip olanlarımız yurtdışındaki seçmenlere tanınan 8 – 25  Ekim arasında ikamet yerlerinin bağlı bulundukları sandıklarda haftada yedi gün, 1 Kasım akşamına kadar da sınır kapılarında  oylarını mutlaka kullanmalı. Bu vatandaşlık hakkı kesinlikle hafife alınıp, ihmal edilmemeli. Seçimlere katılımımız, sadece Türkiye seçimleri için oy kullanmış olduğumuz manasının da ötesinden önem taşıyor. Zira, buralardan yaşamadığımız sadece izinlerde gidebildiğimiz ülke için oy kullanma yoğunluğumuz, yeni yerlisi haline geldiğimiz Almanya’da da bu hakka ulaşma çalışmalarına çok ciddi katkı sağlayacak, Alman kanun koyucu akla mesajlar verecektir. Onun içindir ki, mazaret uydurmadan mutlaka sandığa gidip, oyumuzu kullanalım. Haydi iyi seçimler...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri