Almanya Göç Müzesi


Bu makale 2015-04-23 22:39:02 eklenmiştir.
YAZI-YORUM - Ali KILIÇARSLAN

Almanya’ya Göçün Dokümantasyon Merkezi ve Müzesi (DOMiD), tam çeyrek asırdır Almanya’da bir Göç Müzesi kurulması için uğraşıyor. Bu gayesini gerçekleştirebilmek için bugüne kadar onlarca etkinlik gerçekleştirdi.

DOMiD’in Köln’de düzenlediği basın toplantısında, Almanya Göç Müzesi projesi için çok önemli bir adım daha atıldı. Toplantıya Prof. Dr. Rita Süssmuth (proje hamisi), Guntram Schneider (Kuzey Ren Vestfalya Çalışma, Uyum ve Sosyal İşler Bakanı), Harry Kurt Voigtsberger (Kuzey Ren Vestfalya Doğa, Yurt, Kültür Vakfı Başkanı), Priya Bathe (Gazeteci, Yeni Alman Medya Yapımcıları Derneği üyesi), Arnd Kolb (DOMiD Genel Müdürü) ve Robert Fuchs (proje sorumlusu) katıldı.

Katılımcılar, yarım asırlık bir göç sürecinden sonra çok haklı olarak Almanya Göç Müzesi’nin gerekliliğini vurguladılar.

DOMiD temsilcileri, Almanya Göç Müzesi’nin hangi özellikleri taşıması gerektiğini, şimdiye kadar nelerin yapıldığını ve bundan sonra hangi somut adımları atmayı düşündüklerini anlattılar: „Göç ve göçmenler toplumlara renk ve dinamik katar. Göç bir toplum için normallik demektir. Toplumsal bir görev, toplumsal bir diyalogdur göç ve göçün bir evi, yurdu, bir merkezi olmalıdır.

Dünyanın dört bir tarafında, örneğin Paris’te, New York’da, Halifax veya Melbourne'de, göçü ve göçmenleri anlatan müzeler bulunmaktadır. Ancak Almanya’da günümüzde böyle bir müze henüz açılamamıştır.

Merkezi Köln’de bulunan Almanya’ya Göçün Dokümantasyon Merkezi ve Müzesi (DOMiD) 1990 yılındaki kuruluşundan bu yana ülkedeki göç tarihinin mercek altına alınıp sergileneceği merkezi bir müze kurulması hedefi doğrultusunda çalışmaktadır. Böyle bir müzenin kurulması, Alman toplumu açısından sosyolojik ve tarihsel gerçekliklerin kalıcı olarak belgelenmesi ve dışa karşı ülkede göç olgusuna bakışın değiştiğinin de önemli bir işareti olacaktır. Derneğimiz DOMiD son 25 yılda hiçbir benzeri bulunmayan kapsamda, toplam 70.000 tarihi ve güncel belge ve objeyi toplamayı ve böylece birçok farklı göçmen grubunun hatıra ve kültürel belleğini korumayı başarmıştır. Bu 25 yıllık süreçte DOMiD sergiler, toplantılar, paneller, sempozyumlar, konferanslar ve son olarak sanal bir göç müzesi ile Almanya’daki göç tartışmasına yeni ivmeler kazandırmıştır. DOMiD bu bağlamda bilim, siyaset, kültür ve sanat dünyasından önemli şahsiyetlerle birlikte çalışmıştır.

DOMiD olarak şimdi ‚Haydi, artık vakit tamam!‘ diyoruz ve Almanya’da bir göç müzesi kurulması için start veriyoruz.“

Almanya Göç Müzesi’nin hamiliğini üstlenen Federal Alman Meclisi eski Başkanı Prof. Dr. Rita Süssmuth’un ifade ettiği gibi, „göç toplumu olduğumuzu henüz tam olarak kavrayamadık.“ Doğru; eğer kavramış olsaydık, bugünkü konumumuz ve durumumuz çok daha farklı olurdu ve örneğin Göç Müzesi tartışması da tam çeyrek asır sürmezdi.

Günümüzde Almanya’da 16,5 milyonun üzerinde göçmen kökenli insan yaşıyor, fakat bir Göç Müzesi yok!

Almanya Göç Müzesi, sadece göç(menlik)geçmişimize değil, özellikle ortak geleceğimizin inşasına da ışık tutacak.

Unutmayalım; arşivi olmayan bir toplum yaşamamış demektir.

Daha ayrıntılı bilgi için: http://www.domid.org/de

 

Ali Kılıçarslan

a.kilicarslan@web.de

twitter.com/KilicarslanA

facebook.com

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri