Halk yerine lobileri dinleyen politik akıl


Bu makale 2015-03-17 01:42:54 eklenmiştir.
GÜNDEMİN NABZI - Muhsin CEYLAN

Federal İstatistik Dairesi verilerine göre, ülkede yaşayan 16,5 milyon göçmenin 1,4 milyonu 6 yaşından daha küçük. Kreşlere gönderilen altı yaşından küçük toplam 2,6 milyon çocuğun dörtte biri de göçmen kökenli. 3 yaşın altındaki göçmen kökenli çocukların kreşe gönderilme oranı da yüzde 20. Bu oran, asli yerli çocuklarda yüzde 38.  Almanya’da 3-5 yaş grubunda yeni yerli çocukların yüzde 85’i, asli yerli çocukların da yüzde 98’i kreşlere gidiyor. 

 

Eğitimle ilgili her konuşma ve tartışmada, çocukların kreşlere gönderilmesi ve almanca dilini öğrenmesinin haklı olarak önemine dikkat çekiliyor. Fakat arada kaynayan esas konu; bu kreşlerde verilen hizmetlerin kalitesi ile eğitimci ve bakıcıların çalışma imkan ve ortamları. Eğitim konusu eyaletlerin sorumluluğunda olan Almanya’da, esas sıkıntıyı mahalli idareler çekiyor. Federal ve eyalet hükümetleri yukarıdan belirledikleri politikaların uygulamasının günlük hayattaki karşılığından adeta bihaber gözüküyor. 

 

Eyaletimiz Kuzey Ren Vestfalya (NRW)’de, okullardaki boş geçen ders saatleri konusunda politika başka, aile birlikleri ve eğitimci temsilcileri de başka değerlendirmelerde bulunuyor. Politikanın, promlemi küçültmeye çalışması adeta işin tabiatı gereği. NRW Hükümetimizin yaptırdığı araştırmaya göre, eyalette boş geçen derslerin oranı % 1.7 imiş. Okulda çocuğu olmayanların duyduklarında inanabilecekleri bir rakam bu. Okullardaki gerçekler ise bambaşka. Eğitim kurumlarındaki öğretmen eksikliğinden boş ders saatleri, çocukları meşgul etmek için diğer öğretmenler tarafından dolduruluyor. Bu saatler kayıtlarda boş gözükmüyor. Öğretmenlerin dersten bile sayılmayan nöbet vakitlerini de düşünün. Büyük okullarda öğretmenlere nefes alacak zaman bile kalmıyor. 100 öğretmeni olan bir okulda her öğretmen haftada 1 saat fazladan derse girse, haftalık 100 saat eder. Haftada 40 saat çalışma vakti gözönüne alınırsa, bu rakam 2,5 elemana tekabül eder. Yani politika, bu 2,5 kadroyu açmak yerine bedavaya getirerek, tasarruf ediyor. Eğitime para yatırmayan politikanın başarı ve kalite talep etmesini, araştırmalarda eyaletin liste sonlarında dolanmasının faturasını da eğitimcilere çıkarmasının mantığı ve ahlakını varın sizler düşünün...

 

140 değişik ülkeden insanının yaşadığı göçmen şehri Duisburg’da, durumlar nasıl diye düşünecek olursak, politikacılarımızın hoşuna gitmesede tablo hiç iç açıcı gözükmüyor. Mevcut duruma yeni göç dalgasının beraberinde getireceği sosyopolitik ve sosyoekonomik sıkıntılara karşı gerekli tedbirlerin zamanında alınmamasını da eklediniz mi durum maalesef daha da vahimleşiyor. Duisburg’da, kreşlerdeki uzman eleman eksikliğini gidermeye yönelik istihdam plan ve sözlerinin uygulamaları ne alemde?

 

Aileleri haklı olarak iş hayatına kazandırmak isteyen politik akıl, bu ailelerin çocuklarını bırakabilecekleri kreşlerdeki yer oranını sadece yüzde 15,3 olarak gerçekleştirebiliyorsa bunda bir terslik, yanlışlık yok mu? Üç yaşı altı çocukların bakımlarını vergilerle finanse edilen özel bakıcı sektörüne havale etmek hangi lobinin aklı sizce? Okullardaki hayati eksikliklere rağmen çocuklardan başarı beklemek ve buna mecbur etmek garip değil mi? Çocukları ateş pahası ev ödevi yardım kurslarına mahkum etmek, eğitim yatırımcısı lobisinin ne kadar güçlü olduğunu ve politikaya hangi etkiyi yaptığını gösteriyor. Politik aklın lobilerden ziyade uygulamalarla karşı karşıya olan toplumu dinlemesi için biz bireylerin, problemlerin çözümleri ve şartların iyileştirilmelerini başkalarından bekleme hastalığını terkedip, katılımcı olmak, gidişata müdahele etmekten başka bir yol yok...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri