Çözüm, söylemden eyleme geçmek!


Bu makale 2014-11-08 02:03:24 eklenmiştir.
GÜNDEMİN NABZI - Muhsin CEYLAN

Federal Büyük Koalisyon Hükümeti (CDU/CSU-SPD), 2012 Haziran ile 2014 Mayıs dönemini kapsayan 10. Yabancılar Raporu’nu açıkladı. Raporu kamuoyuyla paylaşan Federal Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Özoğuz bu tanıtımda, uyum konusunda daha yapılacak çok işlerin olduğuna dikkat çekti.

‘Uyum’ tartışmalarının anahtar kavramı ‘eğitim’. Bu konuda Bakan Özoğuz, "Almanya’da gerek sosyal durumu gerekse kültürel kökünden bağımsız olarak ülkemizdeki her gence hala yeteneklerine göre eğitimde yükselme imkanı sunmayı başaramıyoruz" diyerek, kurumsallaşmış ayrımcılığın adını da resmen koymuş oldu.

Rapordaki rakamlar günümüz ve gelecek açısından adeta tehlike çanları çalıyor: Almanya’da 20 ila 29 yaşları arasında olan 1,3 milyon genç, meslek sahibi değil ve bunların istihdam edilme perspektifleri adeta yok gibi. Bu 1,3 milyonluk sayının yaklaşık üçte birini göçmen asıllı gençler oluşturuyor.

Almanya, nihayet söylem itibariyle kabul ettiği ‘göç ülkesi’nden, ‘göç toplumu’na geçişte ciddi altyapı ve politik açılım noktasında sistemli değişmezliğini, kısırlığını sürdürüyor.

Rapor bir defa daha gösterdi ki, kronikleşmiş sıkıntıları ‘zirve’ gösterileriyle, konjöktürel politik açıklamalarla geniş zamana yayarak aşmak mümkün değil.

Almanya’da yaşanan ırkçılık ve yabancı düşmanlığı, ülkeye göçün artmasıyla tavana doğru son sürat tırmanıyor. Camilere, sinagoglara ve kiliselere saldırıları düşünün. İstihdamdaki ‘öteki’ muamelelerini hatırlayın. Eğitimdeki şans eşitsizliğine bakın. Hep haklı olarak vurgulanan diplomalılık da işe yaramıyor...   

Tüm bu menfi gelişmeler karşısında toplumda ciddi duyarlılıktan bahsetmek en azından şimdilik gözükmüyor.

Almanya'da 16,3 milyon yabancı asıllı yaşıyor. Bunların içindeki en büyük grubu yüzde 18,3 ile yaklaşık 2,9 milyonu Türk.  Demografik olarak çok önemli bir özellik de asli yerlilerde 46,4 olan yaş ortalaması göçmen asıllılarda 35,5.

Göçmen asıllı yeni yerli çocukların kreşlerde ve okullarda Almanca'yı öğrenmeleri için altyapı eksiklikleri had safahada. Almanya genelinde 3 ila 5 yaş çocukların yüzde 35’i göçmen asıllı. Çok dilli yetişen bu kuşağın eşit eğitim sürecinden geçememeleri ülke eğitim sistmenine atılması gereken ciddi neşteri bir daha ortay koyuyor.  Politikacılarımızın vaziyeti idare babında yaptıkları açıklamaların aksine, toplumsal ve bireysel olarak çok dilliliğin getirdiği potansiyeller okullarda ve kreşlerde gereken desteği görmüyor. Öğretmen ve eğitmenlerimizin çalışma şartları, ülke demografik yapısına paralel bir şekilde reform edil(e)miyor.

Eğitim sisteminde fırsat eşitliği hala sağlan(a)mıyor. Alman gençlerde yüzde 41,2’lik liseye gitme oranı göçmen asıllı gençlerde ise, yüzde 16,2.  Toplumsal birlikteliğin güçlendirilmesi ve kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması  açısından  göçmen asıllı gençlerin meslek eğitim yapmaları ve diploma elde etmelerinin önündeki engelleri nesnel tartışmalarla aşmaya mahkumuz. Meslek eğitimi için yeni yerli gençlerin asli yerli akranlarıyla  aynı yeterliliğe sahip olmalarına rağmen hala isimlerinden dolayı mülakata çağrılmayarak ayrımcılığa uğruyorsa, bu kurumsal ayrımcılık cenazesini kaldırmak, tabusuz tartışmalarla hepimize düşüyor.

Raporda, nüfusun yüzde 61,5’inin Hristiyan inancına sahip olduğu belirtilirken, Müslümanların sayısının ise 3,8 ile 4,3 milyon arasında olduğu belirtiliyor.Hükümetin ırkçılık, göçmen ve Yahudi düşmanlığı ile mücadele etmenin öncelikli görevleri arasında yer aldığı vurgulanmasına rağmen, toplumsal gelişmelere baktığımızda bu tezin vasat uygulamalarının karşılığını görmek şimdilik maalesef mümkün değil. 

Çözüm bekleyen problemlerimize neşter atmak yerine iyi niyet açıklamaları ve arzu kipli cümlelerle ifade etmek, belki toplumsal gaz sıkışmalarına anlık palyatif çaredir fakat, yakın orta veya uzun vadede problemlerin kangrenleşmesine sebep olur ve bunun da bu ülkedeki kimseye faydası ol(a)maz... 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri