Gurbette İlk Seçim


Bu makale 2014-06-25 23:50:11 eklenmiştir.
Şefik KANTAR

1961’de kitleler haline Almanya’ya gidişlerle başlayan işçi göçü maceramızın yarım asrı geçmesinin ardından, eğer bir aksilik çıkmazsa gurbetçilerimiz 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşadıkları ülkelerde kısıtlı şartlarda olsa da sandığa gidecek ve oy kullanacaklar.

Bir aksilik çıkmazsa’ diyoruz, çünkü her seçim döneminde anayasal bir hak olmasına rağmen değişik bahanelerle gurbette yaşayanların seçimlere katılması fiilen önlendi; demokratik görevlerini yerine getirmek için oy kullanmak isteyenlerin nice fedakarlıkları göze alıp sınır kapılarına ve havaalanlarına taşınmaları gerekti.

Bu kez, insanlarımız Türkiye’deki demokratik sistemin içinde yer almaya her zamankinden çok daha yakın; ancak herhangi bir iptal başvurusu veya değişik bir müdahale halinde oy kullanma işleminin iptalini gerektirebilecek potansiyel mevzuat açık ve eksiklikleri mevcut. Objektif bir bakışla şunu kolayca görmek mümkün: Yıllarca anayasal hakları olmasına rağmen seçimlere katılamayan gurbetçilerin oy kullanmaları bu seçimde bir hayli kanuni boşluk sayesinde mümkün olacak.

Kopye bekleyenlere fırsat vermemek için bu konuyu fazla uzatmadan yurt dışındaki vatandaşlarımızın seçimlere iştirak edebilmelerinin önemi ve sağlayacağı faydalar üzerinde birkaç cümle ile durmakta yarar görüyoruz.

Globalleşen ve artık büyük bir köye dönüştüğü savunulan Dünya’da, insanların çok uzak coğrafyalardaki gelişmelere müdahil olabildiği günümüzde, gurbetçilerimizin kendi ana vatanlarındaki siyasi süreçlerin dışında tutulmaları büyük bir eksiklik olmaktan öte büyük bir haksızlıktı. Umarız bu başlangıçla birlikte, onların demokratik haklarını daha kolay ve etkin kullanabilmelerinin yolu açılacaktır.

Gurbetteki insanlarımızın Türkiye’ye ilgi ve bağlılıklarını arttırma yolunda önemli bir adım olan bu gelişmeyle, yıllardır ‘uyum’ vs gibi bahanelerle onların asimilasyonunu isteyenlere önemli bir tokat vurulduğu açıktır. Bu gelişme ‘başbakanınız Merkel’dir’, ‘bırakınız Türkiye’yi, yaşadığınız ülkenin politikasıyla ilgilenin’, ‘Türkiye’den size ne!’ gibi beylik laflarla ahkam kesenlerin de hoşuna gitmeyecektir.

Çağdaş demokrasilerin yürürlükte olduğu ülkelerde yaşayan ve önemli bir demokrasi tecrübesi edinen insanlarımızın Türkiye’deki demokratik hayata katkılarını sırf Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ve gelecek diğer seçimlere katılımlarıyla sınırlı halde görmemek gerekmektedir. Demokrasi, sadece seçme hakkının değil seçilme hakkının da garanti altına alınmasını gerektirmektedir. Bu nedenle, sürece sadece seçen olarak değil, artık seçilen olarak ta katılmanın zamanının geldiğini idrak etmeliyiz.

Bu nedenle yurt dışının bir seçim bölgesi haline getirilmesi veya yıllardır konuşulan ancak bir türlü gerekli adımların atılmadığı Türkiye Milletvekilliği konusunun acilen ele alınıp, 5 milyonu aşan gurbetçimizin mecliste temsilini sağlamak için çalışmaların başlatılması gerekmektedir. Hesaplamalar, bu yolla, yurt dışındakileri temsilen ve yurt dışından en az 25 kişinin parlamentoya gireceğini göstermektedir.

Başta Almanya olmak üzere yıllardır alın terleriyle hem yaşadıkları ülkenin hem Türkiye’nin kalkınması ve gelişmesine katkı sunan gurbetçilerimize bu merhalede düşen vazife, verilenlerle yetinmeyip, demokratik haklarını talepten geri durmamalarıdır.

 

Demokratik hakların bir lütuf olmadığı gerçeğinden hareketle ısrarlı olmak zorundayız. Herkesin demokrasinin faziletlerinden bahsettiği günümüzde, bu hakların elde edilmesi ne yazık ki hala kıyasıya mücadeleler ile mümkündür. 

Şefik KANTAR

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri