Opsiyon kavgası


Bu makale 2014-02-24 14:43:52 eklenmiştir.
Şefik KANTAR

Almanya’da Hıristiyan Demokratların (CDU) uygulamaya soktuğu daha doğrusu sokmak istediği, Almanya’da doğup büyüyenlerin belli bir yaşa gelince vatandaşlık seçimini öngören opsiyon modelinin uygulanamaz olduğu aslında baştan belliydi.

Son seçimlerden önce Almanya’daki Türk sivil toplum kuruluşlarının gayretleri, seçimlerde aday olan Türk kökenli bazı politikacıların çabaları ve Sosyal Demokratların (SPD) yabancılar için bir şeyler yapmaya dönük iyi niyetleri, bu konuyu seçimlerin ilgiyle izlenen tartışma konularından birisi haline getirdi.


Aslında tüm partiler opsiyon modelinin uygulanamaz olduğu, kaldırılması gerektiği hususunda aşağı yukarı aynı fikirde idi. Ancak onun yerine neyin konacağı konusunda teklifler değişikti. Bu noktada SPD’nin teklifi, opsiyon modelinin terk edilerek yerine çifte vatandaşlığın konması idi. Başta parti lideri S. Gabriel olmak üzere en yüksek düzeyde dillendirilen bu görüş, Türklerin de hareketlenmesine yol açmıştı. CDU’da politika yapan Türklerin de opsiyon modelinin kalkacağına dair işaretler vermesi ümitlerin daha yükselmesini sağladı. CDU ile SPD arasındaki koalisyon görüşmelerinde de konu ele alındı ve bir hayli git-gelden sonra bir şekilde koalisyon protokolüne girdi. Ancak protokolde, opsiyon modelinin yerine neyin geleceği konusu belirsiz idi. Bunu SPD ve bilhassa iyi niyetli Türkler, çifte vatandaşlığın yürürlüğe gireceği şeklinde yorumlarken, Alman politikacıların manevralarına alışık olanlar gelişmeleri daha temkinli izlemenin yararlı olacağını savundular.

Koalisyon protokolünde yer aldığı şekliyle zaten çok az kişiyi kapsayacak bir uygulamanın yürürlüğe sokulacağı ifade edilirken, uygulamanın ne zaman başlayacağı konusu tamamen açık bırakılmıştı. Ancak SPD, konunun bir an önce kanunlaştırılması için gayret sarfetti ve gerek eyalet parlamentolarında gerekse Berlin’de gündemde tutulmasını sağladı. CDU’nun buna karşı mukabelesi, Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Parlamentosu’ndaki müzakerelerde açıkça görüldüğü gibi ipe un sermek ve koalisyon ortağını ‘şov yapmakla’ suçlamak şeklinde oldu.


Konuya ilişkin bir yasa teklifi hazırlamak zorunda kalan CDU’lu İçişleri Bakanlığı’nın tasarısı ise tüm SPD’li bakanlarca reddedildi. Çünkü tasarı, hiçbir beklentiye cevap vermeyen, ‘dostlar alış verişte görsün’ anlayışıyla ve oyalamaya dönük olduğunu her satırıyla ortaya koyan bir tasarıydı. Bilhassa Almanya’nın Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz’un tepki gösterdiği teklif, özünde opsiyon modelini kaldırmıyor, kabaca kaldırıyormuş gibi yapıyordu. Özünde, çıkmaza girdiği bilinen modeli ‘düzeltmek’ suretiyle uygulanabilir hale getirebilir miyiz çabası idi. Halbuki SPD ve Türkler, bu modele alternatif olarak çifte vatandaşlığın ikame edilmesini savunuyorlar, ki bu hala CDU’nun duymak dahi istemediği bir teklif.


Gelişmeler ışığında değerlendirildiğinde, çifte vatandaşlık tartışmalarını hem seçimlerde, hem koalisyon görüşmelerinde temel konulardan birisi haline getiren SPD’nin çifte vatandaşlıkta ısrarlı olacağı görülüyor. Ancak CDU’nun kafasında kalıplaştırdığı modeller dışında bir anlayışla, Almanya’da doğan, büyüyenler de dahil, Türklerin çifte vatandaşlık haklarını elde etmelerini hazmetmesi ve kabul etmesi çok zor görünüyor.


Türk sivil toplum kuruluşlarının CDU’yu gerçekçi bir çizgiye çekmek için daha fazla çaba sarf etmeleri, belki tıkanılan yerlerde düğümün açılmasını sağlayabilir. Yabancılar politikasıyla alakalı konular, CDU kafasına terk edilemeyecek derecede Almanya’nın geleceğiyle alakalı ciddi konuları ihtiva etmektedir. Hazır SPD verdiği sözlerin arkasında durmak için gayret gösterirken, CDU’daki direnci kırmak için elimizden gelen her şeyi yapmak için seferber olma zamanıdır.


Şefik KANTAR

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri