Erdoğan’ı Almanya’da ne bekliyor?


Bu makale 2014-01-29 01:00:34 eklenmiştir.
Şefik KANTAR

Bazı ülkeler arasındaki ilişkiler sadece o iki ülkeyi değil, bazen tüm bölgeyi, bazen tüm dünyayı ilgilendirirler. Türkiye-Almanya ilişkileri bu türden bir ilişkidir. İki ülke kadar Orta Doğu’yu, Avrasya Coğrafyası’nı, Avrupa’yı, Kafkasları, Akdeniz havzasını da ilgilendirmektedir. Böylesine geniş anlamlı bir münasebetler manzumesinin tüm dünyada merakla izleneceği ve yankı bulacağı da açıktır.

İki ülkenin de ufkunu daraltmaya zorlar bir şekilde, son 50 yılın işçi-işveren ilişkisi eksenine oturtulmaya çalışılan Türk-Alman münasebetlerinin, aslında genişliği kadar derinliği de söz konusudur. Bunun temelinde iki ülkenin ve iki toplumun birbirinden vaz geçemez oluşları, birbirlerine mecburiyetleri hatta mahkumiyetleri yatmaktadır. Günlük millî veya milletlerarası politik çatışmaların hayhuyu içerisinden sıyrılıp, hadiselere soğukkanlılıkla yaklaşıldığında bu daha kolay anlaşılır hale gelecektir.

Tarih boyunca değişik alanlarda süren münasebetlerin kimin lehine kimin aleyhine işlediğine takılmaksızın, dünyanın ileride alacağı şekle göre biçilmesi muhtemek pozisyonlar etrafında yapılacak değerlendirmeler, iki toplumun da işini kolaylaştıracaktır. Bu açıdan bakıldığında sadece coğrafi kriterler etrafında yapılacak bir kısa fikir cimnastiğinde bile menfaatlerimizin ne kadar iç içe geçtiğini görmemek için kör olmamız gerekmektedir.

Örnek olarak; bir çoğu artık Alman vatandaşlığını da almış 3,5 milyon kişinin varlığı her alanda daha yüksek düzeyde işbirliğinin önünü açacak bir potansiyelken, dar hesaplarla bu bir çekişme alanı oluşmasına vesile olmakta, toplumların enerjileri verimsizce heder edilmektedir.

İçinde birlikte boğulduğumuz 1. Dünya Harbi cehenneminin üzerinden bir asır geçe, biz hala imparatorluğumuzu kaybetmenin öfkesi, Almanlar ise hala geç milletleşme serüveninin başlarına sardığı komplekslerle hareket ederse, birlikte yürümemiz gereken geleceği ıskalarız.

O nedenle, Şubat 2014 buluşmasında Başbakan Erdoğan ve Şansölye Merkel masaya, geçmişte birlikte tattıkları mağlubiyeti hala hazmedememiş iki lider olarak değil, sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda istikbalde müşterek zaferlere yelken açacak kişiler olarak oturmalıdırlar.

Bunun ön şartlarından birisi karşıdındakinden korkmamak ise, diğer bir ön şartı da samimiyettir. Samimiyet kendisini en açık şekilde, Almanya’da yaşayan 3,5milyon insanın haklarının verilmemesi ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girişine engel çıkarılması gibi hususların kısa sürede gündemden düşmesiyle gösterebilir. 

Brüksel çıkarması, Fransa devlet başkanı Hollande’ın Türkiye ziyareti ve Başbakan Erdoğan’ın İran temasları ardından gerçekleşen bu ziyarette aslında Dünya’ya daha geniş bir perpektiften bakmak kolaylaşmış olmalıdır.

Birbirinin rakibi değil, değişik alanlarda birbirlerinin tamamlayıcısı ve destekçisi olabilecek bir Türkiye ve Almanya, sadece kendi iç huzur ve refah düzeylerini yükseltmekle kalmayıp Dünya barışına ve insanlığa daha büyük ve kalıcı hizmetlerin önünü açacaklardır.  

Akılcılık temelinde karşılıklı güven ve samimiyet unsurları üzerinde inşa etmeye mecbur olduğumuz işbirliği ve dayanışma, yıllardır mesaimizi meşgul eden sahte gündemlerin de küllenmesine yardımcı olacaktır.

 

Erdoğan’ın Berlin çıkarması, kısır döngülere sıkışmış sun’î gündemlerin aşılıp, bu noktalara yaklaşılırsa başarılı sayılacak, aksi halde her zamanki sıradan ziyaretlerden birisi olarak tarihe geçecektir. 

 

Şefik KANTAR

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri