Balık değil, siyaset baştan kokuyor


Bu makale 2014-01-10 16:54:48 eklenmiştir.
HUKUK KÖŞESİ - Av. Oğuz SARIKAYA

Sevgili okurlar, balık başından kukuyor diye bir deyimimiz var. Bu deyimi kim uydurduysa halt etmiş. Sizler hiç doğayı kendi haline bıraktığınız halde telef olan, kokan vs. hayvan bitki gördünüzmü? Görmemişsinizdir, çünkü doğa herşeyi doğal olarak arıtır. aslında balığı baştan kokutan insanlardır dersek daha doğru olur.

Alman siyasetinde önemli bir yeri olan cdu´lu eski bakan pofalla kamu kuruluşu olan alman demiryolarının yönetimine geçmeyi hedefliyor. Gerek kendi partisinde olsun, gerek diğer partilerde olsun ciddi tartışmalar var. Tartışmaların içeriği ise, siyaseten doğrudan özel sektöre geçmesi yönündedir. Tartışmaların en şidetliside pofalla´nın kendi seçim bölgesinde ve kayıtlı olduğu cdu ilçe teşkilatında yapılıyor. demokrasinin genel etik kuraları almanya´da takır takır işliyor.

Hazır demokrasi ve etik demişken birde türkiyeye göz atalım. Birkaç gün önce zmir'de TCDD izmir liman işletmesi'nde yapılan ihalelere fesat karıştırıldığı, yolsuzluk yapıldığı ve rüşvet ilişkisi kurulduğu gibi vahim iddialarla düzenlenen operasyon kapsamında adı şüpheliler listesinde geçen önemli bir isim de eski ulaştırma bakanı ve akp'nin izmir büyükşehir belediye başkanı adayı başbakanın gözdelerinden binali yıldırım'ın bacanağı cemalettin haberdar. kendisi mutemel operasyondan haberdar olduki halen firarda. ceza hukuku açısından bacanağı´nın yaptıklarından kimse yıldırımı sorumlu tutamaz. fakat siyasi olarak durum çok farklı. Eğer sizin ulaştırma bakanlığı döneminizde bacanağınız hemde sizin sorumlu olduğunuz TCDD ile ilgili birtakım ciddi suçlara karışmışsa veya en azından ihaledeye fesat karıştımakla, yolsuzlukla ve rüşvetle suçlanıyorsa o zaman geçip pişkin pişkin siyasete devam edemesiniz. demokrasinin işlediğı yerlerde buna kimse müsade etmez ve etmemeli. bu tür pişkinlikler yalnız muz cuhurriyetlerinde olur. Şimdi aklıma bir soru geliyor. Türkiye muz cumhurriyetimi olmayı hedefliyor? yoksa ileri demokrasiyimi?

Eğer bacanak, pardon balık baştan kokmaya başlamışsa, bu kokuyu meclisten ve siyaseten uzak tutmak lazım. birde meclise sıçrarsa koku vay halimize.

 

Avukat Oğuz Sarıkaya / köln

www.s-b-t.eu

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri