Kandırılmaktan bıkmadık mı?


Bu makale 2013-11-28 22:01:39 eklenmiştir.
Şefik KANTAR

Almanya’da Hıristiyan Birlik Partileri (CDU-CSU) ile Alman Sosyaldemokrat Partisi (SPD) arasındaki Koalisyon Protokolü son şeklini alarak imzalandı ve kamuoyuna ilan edildi. Nihai belgenin bizi ilgilendiren bölümünde taslak metne eklenmiş çifte vatandaşlığa ilişkin kısa bir paragraf var. 

Yoruma açık ifadelerin yer aldığı paragrafın, taslağın kamuoyuna sızmasının ardından gösterilen tepkiler üzerine bir anlamda SPD Başkanı Sigmar Gabriel’in namusunu kurtarmak için eklendiği hemen kendini ele veriyor. Hatırlanacağı gibi Gabriel, ‘içinde çifte vatandaşlığın yer almadığı bir protokolü imzalamam’ demişti.

Gabriel’in imzaladığı protokolde, çifte vatandaşlığa imkan sağladığı farzedilen ve Alman lobilerinin ‘Türkler için zafer’ olarak lanse etmeye çalıştığı parağraf şöyle: ‘’Für in Deutschland geborene und aufgewachsene Kinder ausländischer Eltern entfällt in Zukunft der Optionszwang und die Mehrstaatigkeit wird akzeptiert. Im übrigen bleibt es beim geltenden Staatsangehörigkeitsrecht.’’ Türkçesi: ‘’Yabancı ailelerin Almanya’da doğan ve büyüyen çocukları için gelecekte opsiyon baskısı kalkacak ve çok vatandaşlık kabul edilecektir. Bunun dışında halihazırdaki vatandaşlık kanunu yürürlükte kalacaktır.’’ 

Bu cümlelerin aslında hiçbir şey ifade etmediğini bilen SPD, internet sayfasında parağrafa şu eklemeyi yapmış: ‘’ Sie müssen sich nicht mehr zwischen zwei Staatsbürgerschaften entscheidn, sondern können die doppelte Staatsbürgerschaft erhalten.’’ Türkçesi: ‘’Onlar (yabancı aile çocukları) artık iki vatandaşlık arasında tercih yapmak zorunda olmayacak, aksine çifte vatandaşlık alabilecekler.’’ 

Almanya’da yaşayan ve çifte vatandaşlığın tüm problemleri çözeceğini düşünerek bayram yaptırılmak istenen insanlarımız için isterseniz konuyu biraz açalım: Çifte vatandaşlık, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vatandaşlıklarını kaybetmeden Alman vatandaşlığını da alabilmeleridir. 1999 yılına kadar kullanılabilen bu imkan kaldırılmış daha sonra ise, Almanya’da doğan Türkiye vatandaşlarının çocuklarının 23 yaşa gelene kadar iki vatandaşlık (Türkiye ve Almanya) arasında seçim yapabilmeleri esası (Optionsmodell) getirilmiştir.

Normalde, Alman vatandaşları başka ülke vatandaşlıklarını alabilmekte ve çifte vatandaş olabilmektedirler. Bunun için yapılması gereken tek şey, başka ülke vatandaşlığını almadan önce Alman makamlarından izin almalarıdır (Beibehaltung). Ancak bu hak idari makamlarca Türk kökenli Alman vatandaşlarına verilmemektedir. Asında bir çok başka ülke vatandaşı da (AB ülkeleri ve İsviçre gibi) eski vatandaşlıklarını kaybetmeden Alman vatandaşı olabilmektedirler. 

Koalisyon Protokolü’nde belirsiz bir gelecekte (in Zukunft) opsiyon modelinin kaldırılacağı ve çok vatandaşlığın (Mehrstaatlichkeit) kabul edileceği ifade ediliyor. Bunun ‘yabancı ailelerin Almanya’da doğmuş ve büyümüş çocukları’nı kapsadığı vurgulanıyor. Hemen ardındaki cümlede ise diğer uygulamaların yürürlükte kalacağı belirtiliyor.

Her şeyden önce gelecekte yapılacağı söylenen düzenleme, tüm Türk vatandaşlarını değil sadece Almanya’da doğup büyümüş olanları kapsıyor. Bu haliyle, aslında Türkler ve yabancılar için çifte vatandaşlık garanti altına alınmış olmuyor, opsiyon modelin yerine ikame edilmesi düşünülen bir vaadden bahsediliyor.

 

Koalisyon görüşmelerini ustalıkla yürüten Merkel, ortağı olacak S. Gabriel eliyle büyük beklenti içerisindeki biz yabancıların ağzına devamı gelmeyecek ve özünde hiçbir şeyi değiştirmeyecek bir parmak bal sürüyor, ama dikkatli bakınca bunun sırf şekerden üretilmiş sahte bir bal olduğu da saklanamıyor. Hadise bundan ibarettir. Ama illa inanmak isteyenler şimdiye kadar söylediği yalan sayısını unuttuğumuz SPD’nin ve Alman lobilerinin yalanlarına inanmaya devam edebilirler.

Şefik KANTAR

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri