Ergenekonda „Yok hükmünde“ bir Karar

„Ergenekon davasına“ bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yedek hakimlerinin, mahkemenin karar müzakerelerine katıldığının ortaya çıktı.
Bu makale 2013-08-12 15:12:12 eklenmiştir.
HUKUK KÖŞESİ - Av. Oğuz SARIKAYA

Ergenekonda „Yok hükmünde“ bir Karar

Sevgili okurlar bir önceki yazımda Ergenekon diye adlandırılan davaya bakan Istanbul 13. Ağır Ceza mahkemesiyle ilgili kaygılarımı yazmıştım. Malesef söz konusu mahkemeyle ilgili gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. „Ergenekon davasına“ bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yedek hakimlerinin, mahkemenin karar müzakerelerine katıldığının ortaya çıktı. İki yedek yargıç, 45 gün sabahtan-akşama kadar delilleri değerlendirdiklerini, hassas terazide tartar gibi kişisel durumları incelediklerini ve  'Heyet olarak” 5/6 kişi birlikte karar verdiklerini itiraf ediyor.

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 227. maddesi uyarınca, 'müzakerede ancak karara ve hükme katılacak hakimler bulunur.' Yedek üyeler dahil, başka hiç kimse bulunamaz.

Verilen kararlarda ağır kusurlar mevcut olduğundan, yok hükmünde olduğunu gösterir. Temyiz mahkemesi olan Yargıtay bunun tespitini başvuru yapılması halinde yapacaktır. Merak ettiğim bir husus, her zaman ahkam kesen bazı anayasa hukukçuları´nın bu olayda seslerinin çıkmaması.  

Yok hükmünde bir karara istinaden gözaltıların devam ettiğinden dolayı Türkiye Cumhuriyetine ağır tazminatlar yükümlülüğünün getirilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Böyleside ancak Türkiyede olur. Yasal dayanağı olmayan bir özel mahkeme, ceza evi içerisinde, gizli tanıklar aracılığı ile, Ceza Muhakemesi Kanunu´nun 227. Maddesini hiçe sayarak kararlar yağdırıyor.

Arkası daha sonra….

 

Avukat Oğuz SARIKAYA / Köln

info@s-b-t.eu

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri