Uluslararası çocuk kaçırma / Lahey Sözleşmesi


Bu makale 14 Ocak 2013, Pazartesi 13:23:16 eklenmiştir.
HUKUK KÖŞESİ - Av. Oğuz SARIKAYA

Uluslararası çocuk kaçırma / Lahey Sözleşmesi

Türkiyenin´de taraf olduğu Lahey sözleşmesi, bir çocuğun velayet hakkı ihlal edilerek (taraf) bir ülkeden diğer bir (taraf) ülkeye götürülmesi veya alıkonulmasından korunması amacına yöneliktir. Dolayısıyla taraf ülke kaçırılan veya alıkonulan çocuğun derhal mutat meskeninin bulunduğu ülkeye geri dönmesini ve şahsi ilişki kurma hakkına riayet edilmesini sağlamakla mükeleftir.

Türkiyede ikamet eden bir çocuğun Almanya´ya kaçırılması ve Almanya´da alıkonulması durumunda velayet sahibi tarafından yapılan başvuru 4-5 hafta içerisinde sonuçlanıp çocuğun Lahey sözleşmesine uygun bir şekilde mutat meskeni bulunan ülkeye iadesi sağlanıyor.

Birde madalyanın Türkiye tarafına bakalım! Malesef Türk yargısı Lahey sözleşmesini uygulamıyor. Almanya´dan Türkiye´ye mutat meskeni Almanyada olan bir çocuğun kaçırılma olayında Türkiye malesef taraf olduğu sözleşme uyarınca davramıyor. Türkiye´ye kaçırılan bir çocuğun mutat meskeni bulunduğu ülkeye sözleşme gereği iadesi Türkiye´de 4-5 haftayı bırakın 1 yıl zarfında gerçekleşemiyor. Bunun önemli sebeblerinden biriside yetkili aile mahkemesinde görev alan birçok yargıcın Türkiyeyi uluslar arası bağlayan Lahey sözleşmesini uyulamamalarından kaynaklanıyor. Bu hususda öyle vahim örnekler varki dudak uçuklatan cinsten. Yetkili hakim Lahey Sözleşmesinden bi haber. Böyle bir sözleşmenin olduğunu başvuru yapan Avukatan öğreniyor ve sözleşmenin bir örneğinin türkçe metnini Avukatan talep ediyor. Hal böyle oluncada mağduriyeti giderilmesi gereken çocuk ikinci kez mağdur ediliyor. Bir başka vahim durumda Türk yargısının uluslararsı yargı camiasındaki görüntüsü olarak ortaya çıkıyor.

 

Avukat Oğuz SARIKAYA / Köln

sarikaya@s-b-t.eu

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri