Yeni hükümet programı ve gurbetçiler


Bu makale 10 Temmuz 2011, Pazar 22:13:34 eklenmiştir.
Şefik KANTAR

Yabancı bir ülkede yaşamanın verdiği psikolojinin de etkisiyle yurt dışındaki insanlar Türkiye’deki gelişmeler konusunda daha hassastırlar. Bu hassasiyetin bir ayağını Türkiye’nin refahı, huzuru ve geleceği oluştururken diğer ayağını yurt dışındaki insanlarımızın beklentilerinin karşılanıp karşılanmayacağı oluşturur.

Ak Parti’nin son seçimleri yüzde 50’yi bulan bir ekseriyetle kazanması, seçme ve seçilme hakkındaki tüm eksikliklere rağmen yurt dışındaki insanlarımızın büyük bir oranda iktidar partisini desteklemeleri (%61) ve iki milletvekilliğinin gümrük oyları nedeniyle iktidar partisi lehine değişmesinin sağladığı optimist yaklaşımlar, hükümetin kurulmasını ve hükümet programını daha merak edilir hale getirdi.

Türkiye’de bulunmamdan da hareketle Almanya’dan bazı arkadaşlar ’hükümetten ümit var mı, yurt dışı için neler yapılacak’ türünden soruları sıklaştırdılar.

Bir kaç günü ’hele hükümet kurulsun’ ile geçiştirdim. Kabinenin ve görev dağılımının açıklanmasıyla birlikte ilk hayal kırıklığını yaşadım. Yurtdışındaki vatandaşlar için kurulan ’Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın doğrudan Başbakan’a bağlanması yolundaki ümidimizin suya düştüğünü gördük. Ama nihayetinde bir Başbakan Yardımcısı’na (Bekir Bozdağ’a) bağlanmıştı. ’Buna da şükür’ dedik.

Sıra Hükümet Programı’na gelmişti. Acaba orada yurt dışındakilere bir mesaj var mıydı? Aleme nizam veren hükümetimiz mutlaka gurbetçi garibanlar için de bir şeyler yapardı.

* * * * *

Vatan hasretiyle yaşayan insanlarımızın ne durumda olduklarını, psikolojilerinin hangi tesirler altında şekillendiğini görebilmek için isterseniz son bir-iki günde yaşanan hadiselere bir göz atalım:

- Almanya'nın Brandenburg eyaletine bağlı Schwedt’in eski yabancılar sorumlusu Mozambik asıllı Ibraimo Alberto, ırkçı saldırılardan bıktığını belirterek, kenti terk etti.

   - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, İsviçre'de minare yasağına karşı Müslüman örgütlerin açtığı davayı reddetti.

 - Yine İsviçre'de suç işleyen yabancıların sınırdışı edilmesini isteyen aşırı sağcı Halk Parti SVP, ikinci bir sınırdışı kampanyası başlatacağını ilan etti.

 - Hollanda'da polisçe gözaltına alınan İhsan Gürz (22) hücresinde ölü bulundu.

 - İslam ve Yabancı düşmanlığında laboratuvar işlevi gören Hollanda’nın İslam usüllerine gore hayvan kesimini yasakladığını ve İslam’ı faşizm ile, Kur’an’ı Hitler’in Kavgam kitabı ile eşit tutan Özgürlük Partisi lideri ırkçı Geert Wilders’in beraat ettiğini zaten duymuşsunuzdur.

 Bu ahval ve şerait, yurt dışındaki insanlarımızın anavatandan beklentilerinin ne denli haklı haklı gerekçelere dayandığını göstermek için yeterlidir kanaatindeyim.

 * * * * *

Türkiye’nin hay huyu içerisinde nihayet sıra Hükümet Programı’nın okunmasına gelmişti. Televizyonun başına kuruldum, dinlemeye başladım. Aslında kendimi Sayın Başbakan’ın ağzından çıkacak ‘yurtdışı’ ve ‘gurbetçiler’ kelimelerine programlamıştım. Ancak tüm dikkatime rağmen bu kelimeleri ve benzerlerini duyamadım.

 Herhalde ‘Şike Operasyonu’ ve CHP’nin abuk-sabuk boykotunu vesile eden Şeytan dikkatimi dağıtmıştır, diyerek Hükümet Programı’nı kendim okumaya karar verdim ve metni internetten indirdim. Ve okumaya başladım. İki gün boyunca nerdeyse her arayana, -biraz da önemli işlerle meşgul olduğumu gösterircesine- ‘hükümet programında yurt dışındaki işçilerimizle ilgili neler var, onları araştırıyorum’ diyordum. ‘Neler var’ diye soranlara da, ‘yazacağım nasılsa, öğrenirsiniz’ dedim sürekli.

 Hükümet Programı, normal daktilo yazısıyla 30 sahifelik bir metin. Türkiye’nin gelecek dört yılında yapılacakları anlatan bölümler yanında Avrupa Birliği, Yeni Anayasa, İleri Demokrasi, Dış Politika gibi doğrudan gurbetçilere atıf yapılması mümkün hatta gerekli bölümlerden oluşuyor. Dikkatle okudum, bazı yerleri bir kaç kere okudum.

 Aslında bu 30 sahifelik metni okumam Cuma akşamı bitmişti. Ancak, bazı şeyleri söylemekten imtina ettiğim için bekledim. Sonra, 50 yıldır beklemeye alışmış gurbetçilerimizin bir 50 yıl daha bekleyebileceklerine olan güvenin verdiği inançla söylemek cesaretini bularak açıklamaya karar verdim: ‘Biz yine yoğuz arkadaşlar! Hükümet Programı’nda yurt dışındaki vatandaşlarımızla, sorunlarıyla ve çözümlerle ilgili tek kelime yok.’        

Şefik KANTAR

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri