DİTİB’den “Bir Damla Hayat” projesine destek

Essen – Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Dortmund Merkez Camii, Lüdenscheid Sultan Ahmet Camii ve Werdohl Eyüp Sultan Camii cemiyetleri öncülüğünde hayırsever cemaatin katkılarıyla “Bir Damla Hayat” projesine destek verdi.
Bu haber 2018-10-25 17:28:08 eklenmiştir.

Essen bölgesi Dortmund, Lüdenscheid ve Werdohl DİTİB cami cemiyetleri "Bir Damla Hayat" projesi kapsamında, Nijer ülkesinin Madja ve Alareni merkez köylerine su kuyusu açarak, binlerce insanının içme suyu ihtiyacını karşıladı.
Açılan kuyular bölgede yaşayan insanların, devlet okulu ve sağlık kuruluşlarının su ihtiyacını karşılayacak. Madja ve Alareni köylerinde elektriğin bulunmaması nedeniyle kuyular güneş panelleriyle çalışıyor ve su pompaları ile çeşmelerden halkın kullanımına sunuluyor. Yaklaşık 120 metre derinliğinde açılan, 10-15 ton kapasiteli ve 8 musluklu olarak inşa edilen su kuyuları bölgenin ortalama 20 ile 30 yıl arası temiz içme suyu ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip. Ayrıca hayvanların su ihtiyacı karşılamak için de su kuyularına yakın mesafede suluklar yapıldı.
Su kuyuların açılışı Diyanet Vakfı Avrupa Koordinatörü Selman Aktaş tarafından yapıldı. DİTİB ve bağlı cemiyetleriyle “Bir Damla Hayat” projesi kapsamında binlerce insana umut olduğunu ifade eden Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı Fahrettin Alptekin şunları söyledi: Nijer ülkesinin Madja ve Alareni merkez köylerine yeni açılan su kuyularından yaklaşık 10 bin kişi temiz içme suyu ihtiyacını karşılayabilecek.“Bir Damla Hayat” projesi kapsamında suya ulaşmada sıkıntı yaşanan bölgelerde DİTİB cemiyetleri tarafından açılan su kuyuları, insanların su ihtiyacını karşılarken aynı zamanda bölgenin kalkınmasına da katkı sunuyor. Açılan kuyulardan bölge insanı, okullar, sağlık ocakları ve cami cemaati istifade edecek. Bu hayra vesile olanlardan, bu hayra katkı sunanlardan Allah razı olsun. DİTİB olarak misyonumuz gereği, insani yardımlarda dil, din, ırk ve coğrafya farkı gözetmeden nerede bir mağdur, mazlum ve ihtiyaç sahibi insan var ise ona yetişen, şefkat ve merhamet eli uzatıyor ve uzatmaya da devam edecektir. Önümüzdeki aylarda bölgemizden 26 derneğimizin ve cemaatimizin katkılarıyla Moritanya‘da 20 kuyu açacağız. Tek amacımız insanlığa hizmet etmek ve umut olmaktır.“

Ercüment Aydın / Essen
 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Almanya haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri