Kutsal topraklara yolculuk heyecanı başlıyor

2018 yılı Hac Organizasyonu'nda görev yapacak olan kafile başkanı ve grup görevlilerini bilgilendirmek amacıyla Köln DİTİB Genel Merkezi’nde bilgilendirme semineri gerçekleştirildi.
Bu haber 2018-07-25 22:35:03 eklenmiştir.

Ercüment Aydın / Köln

Toplantıya DİTİB Genel Başkanı Vekili Ahmet Dilek, 2018 Yılı Hac Organizasyonu koordinatörleri Yunus Yüksel (Münster), Yusuf Ay (Hannover) ve Cahit Küçükyıldız (Hamburg), kafile başkanları, grup görevlileri ile merkez görevlileri katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan bilgilendirme seminerinde, hac vazifesinin önemli bir görev ve büyük bir nimet olduğuna vurgu yapan DİTİB Genel Başkanı Vekili Ahmet Dilek, “Biraraya gelmedeki maksadın, kısmen bilmediklerimize birşey ilave etmek olduğu kadar, ortak bir bilinç, ortak bir ufuk ve beraber hareket etme anlayışımızı ve şuurumuzu geliştirmek noktasında bir işlev ifa etmektir“ dedi.

Hac ibadetinin teşkilatımızın insanı ile sosyalleşebildiği en önemli hizmet alanlarından birisi olduğuna değinen Dilek şöyle devam etti: “Hac görevi ferdi hayatımız açısından kazancı bol bir vazifedir ki, bir kimse bu vazifeyi bihakkın ifa etmeye çalışır ise o kimse dertten, tasadan, kederden uzak bir şekilde aldığı hayır dualarla bereketli bir ömür geçirir. Onun için bu yolculuk olağanüstüdür. Beklentileriyle, umutlarıyla, endişeleri ve korkularıyla olağanüstülüklerle dolu bir yolculuk. Dolayısıyla hayatın bu önemli bir yolculuğun biricik refakatçilerileriyiz biz. Hacı adayı için olduğu kadar teşkilatımız açısından da çok büyük bir anlamı var. Zira teşkilat olarak direk insanımızın yüreğine dokunma fırsatı bulduğumuz önemli bir hizmet alanıdır hac. Hacı adaylarına hac ibadetini anlatacak, tatbik ettirecek kişiler olarak önemli görevler üstleniyorsunuz. Allah bu niyetinizi kabul eylesin“

2018 Hac Organizasyonu Koordinatörleri Yunus Yüksel (Münster), Yusuf Ay (Hannover) ve Cahit Küçükyıldız (Hamburg) birer konuşma yaparak şu konulara değindiler: “Her bir kafile başkanımız, grup din görevlilerimiz organizasyonu bizatihi kendisi gibi sahiplenmelidir. Kutsal bir vazifeyi çok güzel organize etmeli ve planlamalıyız. Kutsal yolculuğa çıkmadan, her anını şimdiden planlamalı ve hacılarımızın girdiği duygusal yoğunluğa ortak olmalıyız. Hac süresince hacılarımıza bilgilerimizi aktarmalı ve her saniyesini değerlendirmeliyiz.“

2018 Hac Organizasyonu hakkında bilgi veren DİTİB Hac ve Umre Hizmetleri görevlisi Murat Karaman, bu yıl 15 kafile ile kutsal topraklara intikallerin gerçekleştirileceğini, 3 – 4 Ağustos tarihleri arasında Almanya’nın değişik havalimanlarından uçuşların yapılacağını, dönüşlerin de 31 Ağustos’ta başlayıp, 1 Eylül’de sona ereceğini kaydetti. Sinevizyon eşliğinde vize, uçuş, havalimanı intikalleri ve kargo hizmetleri hakkında geniş bilgilerin verildiği seminerde, her yıl olduğu gibi bu yıl da Mekke ve Medine'de irtibat bürolarının oluşturulacağını, hacı adaylarının ve görevlilerin uçuş öncesi en az 4 saat önce havalimanında olmaları ve pasaport başta olmak üzere ihramlarını yanlarına almaları gerektiğine vurgu yapıldı.


 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Almanya haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri