DİTİB öncülüğünde Afrika’da iki su kuyusu açıldı

Essen - Werdohl DİTİB Eyüp Sultan Camii ve Lüdenscheid DİTİB Sultan Ahmet Camii cemiyetleri öncülüğünde hayırsever cemaatin katkılarıyla “Bir Damla Hayat” projesine destek verildi.
Bu haber 2018-04-20 16:22:19 eklenmiştir.

Werdohl ve Lüdenscheid DİTİB cami cemiyetlerin önclüğünde Nijerya’nın Zinder bölgesi Karamma ve Gawabore köylerine su kuyusu açıldı.

İki DİTİB cemiyetinden Afrika’nın iki köyüne iki su kuyusu açıldı

Hayırsever cemaatin katkılarıyla Werdohl DİTİB Eyüp Sultan Camii cemiyeti; Nijerya’nın başkenti Abuja’ya 1190 km uzaklıktaki 12 bin nüfuslu Karamma köyüne ve Lüdenscheid DİTİB Sultan Ahmet Camii başkente 1205 km uzaklıktaki 9 bin nüfuslu Gawabore köyüne güneş enerjisiyle çalışan su kuyusu inşa etti. 80 ile 100 metre derinlikte olduğunu, 10 ton kapasiteli ve 4 musluklu olarak inşa edilen su kuyularının en az 20 yıl bölge halkının temiz su ihtiyacını karşılayacak nitelikte olduğu belirtildi.

İnşa edilen su kuyusunun açılış ve teslim merasimine Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı ve Werdohl Eyüp Sultan Camii cemiyet başkanı Fahrettin Alptekin, din görevlisi Özgür Yalçı, Lüdenscheid DİTİB Sultan Ahmet Camii cemiyet başkanı Göksal Üçüncü ile din görevlisi Muhammed Mustafa Taştekin katıldı.

Su kuyusun bölge açısından önemini anlatan Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı Fahrettin Alptekin şöyle konuştu: „Kuyuların açılışında gösterilen teveccüh bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Bir su deyip geçmemek lazım, insanların hayatta kalabilmek için mücadele ettiklerine şahit olduk. İnsanlar suya hasret ve insanlar suya ulaşabilmek için her gün kilometrelerce yol kat ediyor. Açılan kuyulardan bölge insanı, öğrenciler ve cami cemaati istifade edecek. Bu hayra vesile olanlardan, bu hayra katkı sunanlardan Allah razı olsun. DİTİB olarak misyonumuz gereği, insani yardımlarda dil, din, ırk ve coğrafya farkı gözetmeden nerede bir mağdur, mazlum, mahrum insan var ise ona yetişen, şefkat ve merhamet eli bizim olsun düşüncesiyle yaklaştık, yaklaşıyoruz.“

 

Ercüment Aydın / Essen

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Almanya haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri