DİTİB’de “Güncel Dini Meseleler“ istişare toplantısı yapıldı

DİTİB Dini Yüksek İstişare Kurulu tarafından “Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı" gerçekleştirildi.
Bu haber 2018-03-02 23:44:17 eklenmiştir.

Bölge dini danışma kurulu başkan ve yöneticileri, din görevlilerinin katılımıyla Köln DİTİB Merkez’de gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan DİTİB Dini Yüksek İstişare Kurulu Başkan Vekili Ahmet Dilek, bu tür toplantıların ve toplantılar neticesinde çıkacak sonuçların toplum için hayati bir öneme sahip olduğunu belirtti.

İnsanların dini ve sosyal hayatta karşılaştıkları konulara ilişkin Cenab-ı Hakk’ın Kur’an-ı Kerim’de ifadesini bulan vazifeyi deruhte ettiklerini vurguyan Dilek, “Fetva vermek dini açıdan çok büyük bir sorumluluğu var. İslami ölçüler, usuller ve kriterler dikkate alınarak fetva verilmelidir. Onun için insanların dini ve sosyal hayata ilişkin sorularını çözmek için müesseseler kurulmuştur. Bu ihtiyaca binaen DİTİB kendi bünyesinde eyalet birliklerine eş zamanlı olarak dini danışma kurulları oluşturmuştur. Kurullarımız insanlarla birebir ilişki içerisinde olduğu için önemli bir misyon içeriyor“ dedi.

DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu da, „DİTİB dini konularda araştırma, incelemeler yapmakta, ihtiyaç duyduğu konu ve saha ile ilgili inceleme ve araştırma grupları oluşturmakta, bu hususta uzman kişi ve kuruluşlardan destek almakta, çalıştaylar, konferanslar, paneller ve irşat programları düzenlemekte ve bu yönde hizmetler sunmaktadır. Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantıları, bu çalışmalar içerisinde önemli bir yer tutmaktadır" dedi.

Fetvanın kişiden kişiye, ülkeden yöreye değiştiği, hüküm olmadığı ve mutlaka değişmeyen yönlerinin olduğunu ifade eden DİB – Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanları Dr. Mustafa Bülent Dadaş ve Üzeyir Öztürk “Fetvada dikkat edilmesi gereken hususlar” ve “Takvim birliğinin sağlanması” konularında sonum yaptılar.

Sunumların ardından katılımcılarla birlikte güncel dini meseleler ve karşılaşılan problemler konularında müzakere yapıldı.

 

Ercüment Aydın / Köln

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Almanya haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri