TAB Başkanı Mahmut AŞKAR: “AVRUPALI TÜRKLERİ TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNE TAŞIDIK”

Türk-Alman Yazarlar Birliği (TAB) Başkanı Mahmut Aşkar, Avrupa Türklerini Türkiye-Avrupa ilişkileri çerçevesinde Türkiye’nin gündemine taşıdıklarını söyledi.
Bu haber 2017-12-19 04:15:27 eklenmiştir.

Türk-Alman Yazarlar Birliği (TAB) Başkanı Mahmut Aşkar, Avrupa Türklerini Türkiye-Avrupa ilişkileri çerçevesinde Türkiye’nin gündemine taşıdıklarını söyledi. ‘’Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği-UKİD” ile birlikte yaptıkları çalışma hakkında konuşan TAB Başkanı Aşkar, “Avrupa’da 56 yıllık göç geçmişiyle 5-6 milyon civarındaki Avrupa Türkleri bir vakıa iken, Türkiye’de entellektüel, medya ve siyasi cenahta bile hâlâ “Gurbetçi” veya “Almancı” olarak adlandırılıp görülmemiz, biz Avrupa Türklerini anlayamamak ve görememektir’’ derken,  Türk-Alman Yazarlar Birliği (TAB) olarak, hayatî önem arz eden sorunlarıyla birlikte Avrupa Türklerini Türkiye’nin gündemine taşıyabilmek için İstanbul’da bir dizi etkinliklerde bulunduklarını kaydetti.

İstanbul Türk Ocağı’nda, “Almanya’daki Türkler ve Yeni Siyasi Gelişmeler” ve Asam-Avrasya Bir Vakfı’nın evsahipliğini yaptığı konferansta da “Avrupa’daki Türkler ve Türkiye Almanya İlişkileri” başlığı altında gerçekleşen etkinlikleriyle ilgili açıklamalarda bulunan TAB Başkanı Mahmut Aşkar, TAB Üyesi Gazeteci-Yazar Şefik Kantar ile birlikte yaptıkları sunumlarla Avrupa Türklerini Türkiye gündeminde hakettiği yere taşımaya çalıştıklarını belirtti.

Ağırlıklı olarak bilhassa üniversiteli gençlerin Avrupa Türkleriyle ilgili sunumlarını sonuna kadar ilgiyle takip etmelerinin kendisini Avrupa Türkleri adına ümitlendirdiğini vurgulayan TAB Başkanı Aşkar, etkinliklerini idare eden UKİD Başkanı M. Serdar Çelebi ve Prof. Dr. Azmi Özcan ile seçkin davetlilere katılımlarından dolayı teşekkür etti. İstanbul Türk Ocağı ve Asam-Avrasya Bir Vakfı konferans salonlarındaki konuşmalarından sonra Mahmut Aşkar, yeni çıkan kitabı “Garp’ın Gökkubbesi Altında Türkler”i, Şefik Kantar da yeni ‘Yâd Eller Aldı Bizi’’ kitabını okuyucuları için imzaladılar.

 


Avrupa Türklerini Türkiye gündemine taşıma yolunda ikinci durağın, önümüzdeki günlerde siyasetin merkezi Ankara olması planlandığını söyleyen Mahmut Aşkar, Avrupa’daki Anadolu insanının yaşam gerçeklerini her yönüyle Türkiye gündemine taşımaya kararlı olduklarını belirterek, ’’Yurtdışında yaşayan Türk toplumunun geleceği Türkiye’yi yakından ilgilendirmektedir. Biz Avrupa Türk Toplumu konusu, meselesi partiler üstü bir konudur. Almanya merkezli Avrupa’da “İslami terör” tanımı altında yürütülen linç kampanyalarının varlığıyla genç kuşaklarda kültürel kimlik yozlaşmalarının Türkiye’de gündem olmaması geleceğimiz açısından tarifsiz üzüntü ve endişe vericidir. Avrupa Türklerinin seçimlerin dışında layık oldukları ilgi ve alakayı görememeleri, siyasetin gündeminde, çalışma ajandalarında olamamaları sıhhatli bir devlet-vatandaş ilişkisi olmasa gerek.’’ hatırlatmasında bulunurken, siyasi iradeye Avrupa Türkleriyle ilgili daha yoğun ilgilenilmesi çağrısı yaptı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Almanya haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri