Başarının sırrı işbirliği

DİTİB-Köln Veysel Karani Camisi Din Görevlileri: "Başarının sırrı, hoca, veli ve çocuk işbirliğidir"
Bu haber 2017-12-18 00:32:02 eklenmiştir.

  

DİTİB-Köln Veysel Karani Camisi’nde veliler ve çocuklar, gelenekleşen kahvaltıda bir araya geldiler. Kahvaltıdan ve yemek duasından sonra çocuklar, bir yıllık emeğin sonuçlarını farklı etkinliklerle sundular. Veliler, çocuklarının başarılarını büyük bir heyecanla takip ederken, çocukların sevinçleri de gözlerinden okunuyordu. 

DİTİB-Veysel Karani Camisi, fiziki mekân olarak Köln ve çevresinin, hatta belki de Almanya’nın en küçük camisi, fakat çalışmaları dikkate alındığında etkili camilerin arasında yer alıyor. Çeyrek asrı aşkın bir süredir Köln/Südstadt’da çalışmalarını yürüten DİTİB-Veysel Karani Camisi’nin bu başarısının arkasında başta fedakâr dernek başkanı Nuh Öztürk olmak üzere özverili çalışan yönetim kurulu üyelerinin ve din görevlilerinin büyük emekleri olduğu kesin.

Kahvaltının hazırlanmasında ve etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başlayan DİTİB-Veysel Karani Camisi Din Görevlisi Osman Dertli, kısaca bir yılın değerlendirmesini yaptı.

   


Kur’an-ı Kerim kursuna 75 kayıtlı öğrenci olduğunu belirten Osman Dertli, Kur’an-ı Kerim okuma, tecvit, ezber, temel dini bilgiler, uygulama gibi alanlarda eğitim verdiklerini söyledi.

DİTİB-Veysel Karani Camisi’nde “Ödev Defteri” uygulaması olduğunu kaydeden Osman Dertli, bu defter sayesinde velilerin de çocuklarının neler öğrendiklerini takip edebildiklerini ifade etti.


Başarının sırrının hoca, veli, öğrenci işbirliği olduğunu sıkça vurgulayan Osman Dertli, bu işbirliğini sürdüren velilerin çocuklarının çok daha başarılı olduklarını belirtti.

Çocukların hem Türkçe hem de dini bilgilerini geliştirmek için mutlaka Türkçe de okumaları gerektiğini vurgulayan Osman Dertli, bunun için Diyanet Çocuk ve Diyanet dergilerine abone olmaları konusunda çağrı yaptı.

Çocuklar öğrendiklerini Kur’an-ı Kerim’den kısa sureler okuyup Türkçe mealini vererek, hadis, ilahi, ezan ve hutbe okuyarak sundular. Özellikle, anne ve babaya hürmeti anlatan “Plastik Tabak” ve yine anne ve babaya yardımı anlatan oyunlar, velileri hem güldürdü hem de düşündürdü.

DİTİB-Köln Veysel Karani Camisi’nin ilk bayan Din Görevlisi Münevver Dertli, bir yıllık çalışma dönemini velilere bir çağrıda bulunarak özetledi: “Anne ve babalar çocuklarıyla ne kadar ilgileniyorlarsa, çocuklar o kadar başarılı oluyorlar. Çocuklarımızla her konuda yakından ilgilenmeliyiz, fakat özellikle eğitimleriyle çok daha yakından ilgilenmeliyiz.”

Etkinliğin sonunda Kur’an-ı Kerim’e başlayan çocuklara Kur’an-ı Kerim ve bütün çocuklara DİTİB Çocuk Takvimi hediye edildi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Almanya haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri