Dövizle askerlikte 1978 doğumlular dikkat

- 1978 doğumluların 6661 sayılı dövizle askerlik yasasından yararlanabilmeleri için son başvuru tarihi 31 Aralık 2016. 1977 ve önceki yıllarda doğmuş olanlar ise 31 Aralık 2017 tarihine kadar dış temsilciliklere başvurup durumlarını belgelendirmeleri halinde dövizle askerlik kanunundan yararlanabiliyorlar
Bu haber 2016-11-10 14:20:29 eklenmiştir.

Askerlik görevini henüz yerine getirmemiş 1978 doğumluların 6661 sayılı dövizle askerlik yasasından yararlanabilmeleri için son başvuru tarihinin 31 Aralık 2016 olduğu hatırlatıldı.

Türkiye'nin Köln Başkonsolosluğu'nda yapılan basın açıklamasında ayrıca 1977 ve önceki yıllarda doğmuş oların 31 Aralık 2017 tarihine kadar dış temsilciliklere başvurup durumlarını belgelendirmeleri halinde dövizle askerlik kanunundan yararlanabilecekleri belirtildi.

 

Köln Başkonsolosluğu dövizle askerlik yetkilisi Sebile Sirit konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "1978 doğumlu vatandaşlarımızın bedelli askerlik müracatlarının sona ereceği tarih 31 Aralık 2016 olup bu konuda vatandaşlarımızın son çıkan 6661 sayılı yasa çerçevesinde yapmaları gereken 1000 Avro ödemeyi bu tarihe kadar yapmaları gerekiyor. Bu yasa çıktığı an 38 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımız için tanınan süre 31 Aralık 2017 idi. Fakat 38'i dolduracak 1978 doğumlular için süre 31 Aralık 2016'dır. Vatandaşlarımızı dikkatle ve önemle bu konuda uyarmak istiyoruz. Aksi taktirde bu kanun bu tarihten sonra bu vatandaşlarımızı kapsamayacaktır." dedi.

 

Köln Başkonsolosluğu dövizle askerlik yetkilisi Yunus Demirdağ, yurtdışında oturma ve çalışma müsadesi olması şartıyla 38 yaş ve yukarısındaki vatandaşlara bir kereye mahsus Türkiye'ye gidip gelmelerinde kolaylık getirildiğini ifade ederek şu bilgileri verdi:

"Söz konusu yasanın bir maddesine göre 38 yaş üstü bu vatandaşlarımıza bir kolaylık getirildi. Halk arasında söylendiği gibi bu kişiler ülkeye girişlerinde tutulup askere götürülecek gibi birşey yok. 38 yaş ve üzerinde olan bu kişiler eğer askerlik şubelerine giderlerse askerlikleri üç ay erteleniyor, tebliğ tebellüğ belgesi imzalatılıp bırakılıyor. Polis yada jandarma vasıtasıyla fark edilip yakalandıkları taktirde yine tebliğ tebellüğ belgesi imzalatılıp 15 gün içinde yurt dışına çıkmaları yönünde uyarılıyorlar. Bu durumdaki vatandaşlarımız cenaze veya hastalık gibi acil durumları olduğu zaman, yasanın getirdiği kolaylıkla tereddüt etmeden ülkeye giriş yapabilirler."

 

Söz konusu başvurular için randevu işlemi www.konsolosluk.gov.tr internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.

 
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Avrupa haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri