DİTİB Genel başkanından Hamm belediye başkanına ziyaret

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Aşıkoğlu ve Essen Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann’a nezaket ziyaretinde bulundu.
Bu haber 2016-10-08 20:25:28 eklenmiştir.

Hamm Belediye Sarayı’nda gerçekleşen ziyarette DİTİB Genel Başkanı Aşıkoğlu, üç gün önce Herringen Ulu Camii'ne yönelik yapılan saldırı sonrası gösterdiği destekten ötürü Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann’a teşekkür etti.

Hoşgeldiniz diyerek konuşmasına başlayan Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann, belediye sarayında misafirlerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Saldırıyı son yıllarda gördüğü en çirkin olay olarak nitelendiren Başkan Petermann, „Bu saldırı ile insanları birbirlerinden ayırmaya çalışıyorlar. Bu olay bizim birlik ve beraberliğimizi engelleyemeyecek. Birlikte çalışmamıza engel olamayacak. Tabiki ortamı bozmak isteyenler var. Ben buranın 18 yıllık belediye başkanıyım, bu şehiri ben yönetiyorum ve buna müsade etmeyeceğim. 1999 yılından bu yana DİTİB ile birlikte çalışmaya başladım, diğer teşkilatlarla da öyle bundan sonra da bu çalışmalarımız devam edecek. Allah adına terör yapan günah işlemi olur. Böyle üzücü olayın bir daha yaşanmamasını arzu ediyoruz. Dört yıllık bir görev sürem kaldı, iki büyük kubbeli ve minareli cami inşa ettik. Bu caminin açılışını yapmak istiyorum“ dedi.

Belediye Başkanına kabulünden dolayı teşekkür eden DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Aşıkoğlu , „Hamm şehrine bir kaç sefer dernek ziyaretimiz oldu, bu seferki ziyaretimiz üzücü bir olaydan dolayı. Sizinle tanışmaktan dolayı mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum“dedi.

Türkler ve Müslümanlar 50 yılı aşkın burada yaşıyorlar ve ülkenin parçası olduklarını ifade den Aşıkoğlu konuşmasına şöyle deam etti: „Sizler her zaman yabancı ülkeye ve farklı din mensuplarına yardımcı oldunuz. Hamm şehri burada güzel bir örnektir. Dernek yöneticilerimizin belediyesiyle güzel ilişkiler içerisinde olduklarını bize anlattılar. Bundan son derece mutlu olduk. Müslümanlar dünyada ceryan eden siyasi gelişmelerden kendini baskı altında hissediyorlar. Gelişmekte olan fundamentalist hareketler var. Ama buna karşın bizim kardeşlerimizin buraya koyduğu İslam anlayışının devam ettirmelerini önemsiyoruz. Radikallikten uzak bir İslam anlayışına sahip olduklarını göstermişlerdir. Yani bu sıkıntılı günleri İnşallah hem yerel yöneticilerimiz, hem de bizim gayretlerimizle açarız diye umud ediyorum. Gençlerin ve kadınların eğitimi, insanların doğru İslami bilgi ile eğitimlerini önemsiyoruz. Buraya gelen sığınmacılara yönelik, onların sosyal uyumları, hayatlarına devam etmeleri için federal bakanlıklar veya eyaletler bazında destek aldığımız projelerimiz var. Derneğimize verdiğiniz destekten ötürü teşekkür ediyorum. Bu birlikteliğin, bu barış ortamının devam etmesini ve başka yerlere örnek olmasını temenni ediyorum. Derneğimize, Hamm şehrine ve belediyesine geçmiş olsun dileklerimi ifade etmek istiyorum. İnşallah böyle bir şeyler bir daha yaşanmaz.“

Aşıkoğlu, DİTİB tarafından yeni yayın hayatına giren “Hans Küng ve İhvan-ı Safa bağlamında çağdaş global etik tartışması” isimli kitabını Başkan Petermann’a hediye etti.

Hamm‘daki Türk ve Müslüman topluluğunun dayanışmasını ifade etmek için geldiklerini söyleyen Essen Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, cami ziyareti ve desteğinden ötürü Başkan Petermann’a  teşekkür etti. Basa, „Bu gibi olayların Türk ve Alman dostluğu, derneğimizin sizinle olan işbirliğini engellenmesini zin vermeyecektir. Bu eylemi yapan kişiler aşırı görüşlü kişiler Alman toplumunun geneline elbette temsil etmiyor, bizde bunlara öyle görmüyoruz bizim gözümüzde dost ülke Almanya'yı sizin gibi şahsiyetler temsil ediyor. Tekrar geçmiş dileklerinizi iletmek isteriz. İnşallah bundan önceki seferde olduğu gibi festivallerde, iftar akşamlarında daha sıcak, daha güzel vesilelerle bir araya gelme fırsatımız olur“ dedi.

Sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyarette Essen Din Hizmetleri Ataşesi Suat Okuyan, DİTİB Genel Sekreteri Dr. Bekir Alboğa, Essen DİTİB Bölge Eyalet Birliği Başkanı Fahrettin Alptekin, Herringen DİTİB Ulu Camii Dernek Başkanı Muharrem Gümüşkaya ve Hamm Yabancılar Meclisi Başkanı İsmail Erkul hazır bulundu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Almanya haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri