DİTİB'den Münih Açıklaması

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Münih'teki saldırıyla ilgili basın açıklaması yayınladı.
Bu haber 2016-07-23 18:24:51 eklenmiştir.

22 Temmuz akşamında Münih’te yaşanan cinayetler sonrasında, hepimiz, Almanya’daki bütün insanlar olarak şoktayız ve derin üzüntü içerisinde bu zor günlerde dualarımız ve düşüncelerimiz ile ölenlerin, yakınlarının ve yaralananların acılarını paylaşıyoruz. Allah onlara huzur, teselli ve yardım bahşetsin.

Bu olayda ve dünyadaki buna benzer bütün olaylarda kendini gösteren acımasız şiddet, hepimizi çaresiz bırakmaktadır. Kendini insanlığa adamış hiçbir vicdan ve hiçbir gönül, faillerin bu insanlık dışı eylemlerini kabul edemez. Münih’teki katil kim olursa olsun, hangi sebepten dolayı bu cinayetleri işlemiş olursa olsun, kendisi daha önceki eylemleri işleyen bütün katiller ile aynı saftadır. Bu saf, merhamete, komşuluga, vicdana, iyiliğe, ümide, kısacası insanlığa yüz çevirmiş katillerin safıdır.

Bu nedenle, bu tarz eylemleri yine şiddetle kınamamız ya da bu olaylara mesafeli durduğumuzu beyan etmemiz yeterli değildir. Dün akşamki haberlerden çıkartacağımız bir ders varsa, oda şudur: Bu olayları takip ettiğimizde, katillerin şu veya bu kimliğe sahip olduğu, şu veya bu nedenle cinayetleri işlediği yönünde varsayımlarda bulunulduğunu görüyoruz. Bu tarz bir yayıncılık anlayışı bizi toplum olarak ayrıştırıyor.

Bu olayları takip ettiğimizde, sanki taraf seçip, tarafımızda olmayanları düşman olarak algıladığımız şeklinde bir durum oluşuyor. Oysaki anlamamız gereken gerçek şu dur: Tüm farklılıklarımıza rağmen, tüm tartışmalarımıza rağmen, barışcıl ve hakkaniyet yanlısı insanlar olarak hepimiz aynı taraftayız ve katiller, kim olurlarsa olsunlar, hangi sebepten dolayı suç işleseler de, hepsi ortak düşmanlarımızdır.

Bu nedenle başta DİTİB camileri olarak Münih’teki tüm camiler dün gece kapılarını yardıma muhtaç bütün insanlara açmış ve bu zor saatlerde onlara huzurla sığınacakları güvenli bir liman olmuştur. Çünkü bizler komşuyuz ve birbirimize destek olmalıyız. Özellikle bu gibi günlerde, katillerin bizi bölmeye çalıştığı anlarda, birlik oluşturmalıyız.

Sürekli sözlü kınamaların dışında bu cinayetlere kendi güzel eylemlerimiz ile yanıt vermeliyiz. Sadece söz ile değil, fiili yardım ve dayanışma ile birbirimize destek olarak, katillerin yalnız olduğunu göstermeliyiz. Bu iyilik adına birliği ve beraberliği sağlamak Münih’te hayatını kaybeden insanlara borcumuzdur. Allah bize, bizi birbirimizden ayıran etkenleri aşıp, iyilik adına birlik ve beraberlik sağlayabilmemiz için güç kuvvet versin.

 

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Almanya haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri