Hükümet programı yurtdışı Türkleri kuşatıyor

Mustafa Yeneroğlu: “64. Hükümet programının en belirgin özelliği özgürlükçü, çoğulcu ve katılımcı yeni Anayasa ve yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik kuşatıcı politikalar.”
Bu haber 2015-11-26 23:49:33 eklenmiştir.

64.Hükümet programı Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. Yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik hedeflenen icraatların geniş bir biçimde yer aldığı program, yeni anayasa konusu başta olmak üzere dış politika, kalkınma, ekonomi, çevre ve teknoloji alanlarında hükümetin yol haritasını içeriyor. AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu konuyla ilgili olarak, “64. Hükümet programının en önemli maddesi şüphesiz ki temel özgürlükleri merkeze alan çoğulcu ve katılımcı yeni anayasadır. Böylelikle ülkemizin asli ihtiyacı giderilecektir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik konuların da programda bir ilk olarak kuşatıcı bir biçimde ele alınmasıyla birlikte, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik hazırladığımız özel seçim beyannamesi hükümet programına dönüşmüştür.” değerlendirmesinde bulundu.


Mustafa Yeneroğlu, “Ülkemiz AK Parti iktidarlarıyla ekonomiden sağlığa, ulaşımdan kalkınmaya birçok alanda sessiz devrim yaşamıştır. Ancak yeni anayasa konusunda geçmişte farklı girişimler olmasına rağmen hedefe ulaşılamaması ülkemiz adına önemli bir eksikliktir. Bir askerî ihtilal ürünü olan yürürlükteki anayasanın yenilenmesi ülkemizin içinde bulunduğu demokratikleşme sürecinde kaçınılmazdır. İnsanı merkeze alan, temel hak ve hürriyetleri önceleyerek ülkemizin farklılıklarını zenginlik olarak kabul edip koruyan bir anayasa ile ancak daha gelişmiş ve demokratik bir Türkiye inşa edebiliriz. Yeni bir toplum sözleşmesi niteliğini taşıyacak olan yeni anayasa zemini üzerinde temel hak ve özgürlüklerle ülkemizi geleceğe taşıyacak olan sistemin geliştirilmesi sağlanacaktır. Böylelikle AK Parti ile başlatılan demokratikleşme ve kalkınma süreci ivme kazanacak, tüm toplumun kendini bulduğu çoğulcu ve katılımcı bir anayasaya geçilecektir.” dedi.


Hükümet programında yurt dışında yaşayan vatandaşlarla ilgili konulara  geniş yer verildiğine dikkat çeken Yeneroğlu, “Yurt dışında yerleşik vatandaşlarımıza yönelik hedeflerimizi seçim beyannamemizde kapsamlı bir şekilde belirtmiştik. Çözüm bekleyen ve desteklenmesi gereken alanların kuşatıcı bir biçimde 64. Hükümet programında yer alması ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik hazırladığımız özel seçim beyannamemizin bütünüyle 64. Hükümetimizin programına dönüşmüş olması Türkiye’nin siyasi tarihinde bir ilk olmuştur. Böylelikle Türkiye’nin diaspora politikalarındaki büyük değişim tescillenmiştir. 90’lı yıllarda döviz aracı olarak değerlendirmenin ötesine geçemeyen yurt dışındaki vatandaşlarımız 2002 sonrasının atılımlarıyla birlikte bugün Türkiye siyasetinin asli unsuru ve somut politikaların muhatabı olarak kucaklanmaktadır. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın hassasiyeti ve sivil toplum kuruluşlarımızın takibiyle birlikte bu süreç daha ilerlere taşınacaktır.” şeklinde açıklamada bulundu.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Türkiye haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri