Avrupa'dan Türkiye'deki üniversitelere ilgi artıyor

Avrupa'da yaşayan Türk kökenli öğrencilerin Türkiye'deki üniversitelere ilgisi her geçen yıl artıyor. Avrupa'daki öğrenciler gerek özel kurslarla gerekse kendi imkanlarıyla Türkiye'deki üniversite sınavlarına hazırlanmaya başladı.
Bu haber 2015-10-20 22:13:54 eklenmiştir.

Avrupa'da yaşayan Türk kökenli öğrencilerin, Türkiye'deki üniversitelere ilgisinin her geçen yıl arttığı ifade edildi.


Almanya'nın Köln kentinde lise ve üniversiteye hazırlık kursu sahibi Mahmut Şahin, Türkiye'deki üniversitelere giden öğrencilerin en çok tıp fakültelerini tercih ettiklerini söyledi. 


Şahin Türkiye'deki üniversitelere olan ilginin artmasındaki nedenin artan eğitim kalitesi ve diplomaların uluslararası geçerlilik kazanması olduğunu belirtti.


Türkiye'deki üniversitelerin özellikle son yıllarda dünya sıralamasında ilk 500 hatta ilk 100'lere girmeye başladığını kaydeden Mahmut Şahin, "Türkiye'deki üniversiteler artık çeşitli bilimsel araştırmalar yapıyorlar. Bunların son bariz örneği de son Nobel ödülü zaten. Neden Avrupa'daki Türk kökenli gençler Türkiye'deki üniversitelere gidiyorlar? Türkiye'de 182 üniversite var ve tıp fakültesi 100'ün üzerinde. Tıp fakültesinden mezun olup doktorluk yapanlar dünya çapında olduğu için, yaptıkları araştırmalar ile de kendilerini kanıtlıyorlar. Almanya gerçeğine baktığımız zaman lise bitirme notlarının 1 veya 1,3 gibi çok yüksek olması gerekiyor. Bu da biz Türkiye kökenliler arasında az bir olasılık. Türkiye'deki üniversiteler de bu tür çocuklara kapılarını açtı. Bizimde temel amacımız çocuklarımızı bu güzel üniversitelere yönlendirmek olarak özetlenebilir" dedi.


Avrupa'da yerleşik olarak yaşayan bir öğrencinin Türkiye üniversitelerine aday olup orada öğrenim hayatını sürdürebilmesi için gerekli kriterleri de anlatan Şahin, “Öğrenci adayımızın yurtdışında yaşaması ve diplomasının yurtdışı orjinli olması lazım. Almanya örneğinde lise ya da dengi okul diplomaları gerekli. Ayrıca son yıllarda Batı Avrupa Açık Lise programından alınan diplomalar da çocuklara bu olanağı sağlıyor. Türk vatandaşları, bulunduğu ülkenin vatandaşları ve çifte vatandaşlar bu koşulları sağladıkları zaman ülkemiz üniversitelerinin en güzel bölümlerinde okuma imkanına sahip oluyorlar” diye konuştu.


Köln'de üniversiteye hazırlanmaya başlayan ve Türkiye'de tıp fakültesine gitmek istediğini söyleyen Korkmaz Çakır, "Türkiye kendi memleketim olduğu için orayı seçtim, eğitim kalitesi de Türkiye'de daha iyi ve Almanya'ya göre Türkiye'de daha fazla seçenekler var" şeklinde konuştu.


Kardeşi Bilal ile birlikte birlikte üniversiteye hazırlanan Hilal Köroğlu ise özellikle matematik dersine çalıştıklarını dile getirerek, "Türkiye bizim vatanımız. Türkiye'de yaşamak istiyoruz orası daha güzel ve Türkiye'deki eğitim kalitesi yükseldi" ifadelerini kullandı.


Çok çalışarak üniversiteye hazırlandıklarını ve tıp fakültesinde eğitim görmek istediğini söyleyen Mesut Turan ise ailesi Türkiye'de yaşadığı için gelecekte Türkiye'de yaşamak istediğini, Türkiye'yi Almanya'dan daha çok sevdiği için kendi vatanında üniversiteye gitmek istediğini söyledi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Avrupa haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri