AK Parti yurtdışı seçim beyannamesini açıkladı

AK Parti Yurtdışı SKM Başkanı Mustafa Yeneroğlu, yurtdışında yaşayanlar için hazırladıkları seçim beyannamesini açıkladı.
Bu haber 2015-10-11 22:47:13 eklenmiştir.

AK Parti İstanbul Milletvekili ve AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Seçimlere kısa süre kala oluşturdukları Avrupa Seçim Koordinasyon Merkezi'nde 40 arkadaşlarıyla birlikte gece gündüz çalışarak, Avrupa seçim beyannamesini ve reklam materyallerini oluşturup hazır hale getirdiklerini söyledi.


Almanya'nın Köln kentinde bulunan Avrupa SKM'de genç ve kadın kollarıyla birlikte düzenlediği toplantıda basın mensuplarıyla bir araya gelen Yeneroğlu, “Seçmenlerimizin bilgilerini içeren sağlıklı bir veri tabanı oluşturarak tüm bölgelerimize ulaştırdık. Sahada çalışan arkadaşlarımızın tüm seçmenlere bire bir ulaşmalarını ve sandığa davet etmelerini hedefledik” şeklinde konuştu.


“Yurtdışında oluşturduğumuz kampanya tamamen yurt dışında yaşayan insanımızın duygu dünyasına hitap eden, onların önceliklerine ve gündemine hitap eden bir kampanya olarak kendisini göstermiştir” diye konuşan Mustafa Yeneroğlu, “Bizim amacımız Türkiye'nin artık yurt dışındaki vatandaşına yönelik artık bütüncül bir diaspora politikasını ortaya koyması, yurtdışı eğitim ve kültür politikalarında ciddi açılımlarıyla birlikte vatandaşımızın anavatanına olan bağlarını daha da güçlendirerek özellikle bundan sonraki nesillerin dil ve kültür birikiminin muhafaza edilmesi konusunda çalışmaların yapılmasıdır” dedi.


THY aile indirimi, yurt dışından getirilen cep telefonlarının yurt içinde kalış süresinin uzatılması gibi bazı adımları attıklarını, diğerler vaadleri konusunda ise çalışmaların sürdüğünü hatırlatan Mustafa Yeneroğlu, yurtdışı seçim beyannamesindeki maddeleri şöyle sıraladı: “Yurt dışı milletvekilliği ile yurt dışındaki vatandaşlarımızın TBMM’de temsil edilebilmeleri için Meclis’e sunduğumuz kanun teklifini yasalaştıracağız. Dövizle askerlik bedelinin 6 bin Avro’dan, bin Avro’ya düşürülmesi için gerekli yasayı çıkartacağız. Pasaport harçlarını düşürmek için meclise sunduğumuz kanun teklifini yasalaştıracağız. Yurt dışındaki gençlerimize yönelik burs desteğini ve Türkiye’de üniversite kontenjanlarını artıracağız. Gençlerimizin anavatanlarını yakından tanımaları için 'Gençlik Köprüleri' programını yaygınlaştıracağız. Meslek diplomalarının Türkiye’de meslek lisesi diplomalarına denk kabul edilmesini sağlayacağız. Türkiye’de devlet kurumlarımızda çalışmak isteyen gençlerimiz için onların eğitim geçmişlerine uygun Devlet Kurumlarına giriş sınavlarını geliştireceğiz. Yabancı mahkeme kararlarının vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek bir sürede Türkiye’de tanınmasını sağlayacağız.”


AK Parti hükümetlerinin yurt dışında yaşayanlara yönelik şimdiye kadar yaptıkları çalışmaları hatırlatan Yeneroğlu, hala önlerinde atılması gereken çok adım olduğunun altını çizerek diğer vaadlerini şöyle sıraladı: “Türkiye’den emekli olanların yarı zamanlı çalışabilmelerini engelleyen hükümleri kaldıracağız. Çift dilli kreş ve okulların açılmasını destekleyeceğiz. Kültürel iş birliği anlaşmalarını güncelleyecek ve olmayan ülkelerle anlaşma yapılmasını sağlayacağız. Anadil eğitiminin yaygın olarak verilmesi için sivil toplum kuruluşlarımızı destekleyeceğiz. Vatandaşlarımızın kültürel kimliklerinin korunması için yaşadıkları ülkelerle iş birliğini geliştirecek, kamu ve sivil toplum kuruluşlarını destekleyeceğiz. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunları için çalışacak 'Göç ve Yurtdışı Türkler Komisyonu'nu Meclis’te oluşturacağız. Ayrımcılık, ırkçılık ve İslam düşmanlığı ile mücadele çalışmalarını destekleyeceğiz.”


Avrupa'da gençlere yönelik çalışmalarının ön plana çıktığının altını çizen milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Asıl bizim hedefimiz eğitim ve kültür politikaları dedik, seçim çalışmalarımızda özellikle yurt dışındaki vatandaşımıza yönelik özel bir beyanname hazırladık. Gençlerimize yönelik AK Parti iktidarında neler yapıldı ve bundan sonra nelerin yapılması hedefleniyor hususunu içeren bir beyanname hazırladık. Ayrıca yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın her birinin evine ulaştırılmak üzere sayın Başbakanımız'ın imzasını taşıyan ve kendisinin özellikle üzerinde durduğu muhabbeti içeren bir mektup hazırladık ve tüm batandaşlarımıza bugün ve yarın ulaştırmaya başlayacağız” dedi.


Yurtdışında oy kullanma işleminin başladığını hatırlayan Yeneroğlu, yurtdışı beyannamesinin açıklanmasındaki gecikmenin, AK Parti Genel Merkezi'nin genel seçim beyannamesini açıklamasını beklemelerinden kaynaklandığını sözlerine ekledi.

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Avrupa haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri