Yurt dışında seçim sandıkları hazır

Türkiye'deki 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimleri için 8 Ekim'de oy kullanılmaya başlanacak olan yurtdışı temsilciliklerde sandıklar hazırlandı.
Bu haber 2015-10-07 16:11:56 eklenmiştir.

Türkiye'de 26. Dönem Parlamentosu'nu belirlemek üzere yapılacak genel seçimler için yurtdışı temsilcilikler hazır. Köln Başkonsolosluğu'nda kurulan seçim alanı düzenlenen bir toplantı ile kamuoyuna tanıtıldı. Toplantıda parti temsilcileri de yer aldı.

 

128 bin 400 seçmenden sorumlu olduklarını belirten Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, “290 metrekarelik bir çadır alanında biz seçim bölgemizi oluşturduk ama ondan daha geniş bir bekleme alanımız var. Hava şartlarını da dikkate alarak ısıtmalı çadırlar kurduk. Vatandaşımızın yağmurdan etkilenmeden rahat bir şekilde oylarını kullanabilecekleri bir imkan sağladık” dedi.

 

Başkonsolos Engin, geçen seçimlerde en yüksek oranda seçime katılımın Köln bölgesinde sağlandığı ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerinde seçim zamanının 18 güne inmiş olmasından dolayı sandık sayısının hafta içi 5'den 7'ye çıkarıldığını dile getirdi.

 

Oy kullanmak için yola çıkmadan önce vatandaşların mutlaka yurtdışı seçim kütüğünde yer alıp almadıklarını kontrol etmelerini öneren Hüseyin Emre Engin, seçime katılmak için gerekli şartları şöyle sıraladı: “Birinci şart yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmak. Ayrıca bu kişiler kayıtlı oldukları konsolosluklarda oy kullanabiliyorlar. Kayıtlarını www.ysk.gov.tr adresindeki yurtdışı seçmen bölümünden kontrol edebilirler. Daha sonra yanlarında TC kimlik numarası yazılı bir nüfus cüzdanı ya da pasaportla gelmeleri gerekiyor. Ehliyet veya Alman makamlarınca verilen bir kimlikle oy kullanmanın mümkün olmadığını da özellikle vurgulamak istiyorum.”

 

Kim nereye oy verirse versin önemli değil ama gelip burada bu hak ve sorumluluklarını kullanma konusundaki çağrıların cevap bulacağını düşünüyorum” diye konuşan Başkonsolos Hüseyin Emre Engin, arzularının, dileklerinin ve uğraşılarının en az geçen seçimlerdeki oranda katılımın olması, hatta çabalarının bu rakamın üzerine çıkılması yönünde olduğunu sözlerine ekledi.

 

Yurtdışındaki seçmenler için 54 ülke, 113 temsilcilikte sandık kurulacağı, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların ayrıca 30 gümrük kapısında oy kullanabileceği bildirildi. Gümrüklerde ve yurtdışı bazı temsilciliklerde oy verme işlemi 8 Ekim'de başlayacak. Yurtdışı temsilciliklerde oy verme işlemi 25 Ekim'de sona erecek.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Türkiye haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri