AB ülkeleri mülteci politikalarında Türkiye'yi örnek almalı

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Almanya'da asrın davası olarak bilinen NSU terör örgütü davalarındaki süreci yakından izlediklerini ve bu davaların gerçeği ortaya çıkarmayacağının açıkça görüldüğünü söyledi. Avrupa ülkelerinin mülteci politikalarını da eleştiren Süleyman Çelik, bu konuda Türkiye'nin örnek alınması gerektiğini dile getirdi.
Bu haber 2015-08-08 22:43:22 eklenmiştir.

Almanya’da 2000-2007’de 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) üyelerinin yargılandığı davaları değerlendiren UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, şimdiden iki buçuk yılı aşan davaların ne kadar sürerse sürsün, davaların sonucunda gerçeklerin açığa çıkmasını beklemediklerini söyledi.


NSU davasının başladığı gün Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) olarak orada olduklarını hatırlatan Süleyman Çelik, “İlk duruşmaya katıldık, basın tamamen gelmişti fakat STK'ların duyarsızlığına şahit olduk. O günden bu güne kadar sürekli mahkemeler oldu, NSU örgütü mensubu caninin avukat değiştirmesine kadar süreç işledi. Görüldüğü gibi zamana oynanıyor, hakikatin ortaya çıkmaması için ne gerekiyorsa o yapılıyor” dedi.


Böyle olayların bir daha yaşanmaması için, Almanya'nın ve siyasilerin bu olaydan ders çıkarması gerektiğini belirten Çelik sözlerine şöyle devam etti: “Mahkemenin bu konuda gerçeği ortaya çıkarma adına gerekli olan çalışmasını elindeki bilgi ve belgeler doğrultusunda yaptığına inanıyoruz ancak yaşanan bu süreçte çeşitli şekillerde mahkemenin oyalandığını görünce şunu söyleyebiliriz ki dava ne kadar sürerse sürsün gerçek ortaya çıkartılmayacaktır. Ancak bu olaydan alınacak ders tabi ki vardır. Burada Almanya'nın özellikle istihbarat teşkilatının bu tip olayların üzerine gitmesi gerekir. Almanya güçlü bir istihbarat teşkilatı ve güçlü bir emniyete sahiptir. Bunlar devreye girerse inşallah bir daha bu tür olaylar vuku bulmaz.”


Almanya'nın mülteci kabulü politikasını da eleştiren UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, Türkiye'nin diğer Avrupa ülkelerine örnek olması gerektiğini dile getirerek şöyle konuştu: “Yapılan araştırmalar gösteriyor ki dünya ülkeleri arasında mülteci kabulünde Türkiye birinci sıradadır. Türkiye yıllardan beri milyonları aşan bu insanları kabul ediyor. Avrupa maalesef bu konuda sınıfta kaldı diyebiliriz, bunu da kendi aralarında sürekli tartıştılar. Son zamanlarda Almanya'da mülteci kabulüyle ilgili tartışmalar basında sıkça yer aldı. Özellikle mülteci kabulünde finansman konusu tartışılıyor, barınacakları yerler tartışılıyor. Bu tartışmalar da bir yerde Almanya'daki ırkçıların ekmeğine yağ sürüyor. Bu nedenle Almanya'nın bu konuda finansman konusunu gündeme getirmesini doğru bulmuyoruz zira bugün Almanya şimdiye kadar kabul ettiği mültecilerin beş katını daha kabul edebilir, finansal olarak da bunu tolere edebilir. Türkiye ile Almanya'nın ekonomik gücünü kıyasladığımızda, bu iki ülkenin almış olduğu mülteci sayıları arasında dağlar kadar fark var.”


 

Avrupa ülkelerine kaçak yollarla geçmeye çalışırken yaşamlarını yitiren mültecilere de değinen Süleyman Çelik, AB ülkelerinin bu konuya daha duyarlı yaklaşmaları gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Öte yandan mülteciler geçiş noktası olarak yer yer Akdeniz'i kullanıyorlar. Bu güne kadar da 2 bin 500 mültecinin de Akdeniz'de boğularak öldüğünü öğreniyoruz. Bunlar acı olaylar. Daha çok Fas üzerinden İspanya'ya geçmek isteyen mültecilerin sert okyanus şartları nedeniyle daha fazla boğularak öldüğünü öğreniyoruz. Umuyoruz ki Almanya'nın şu ana kadar almış olduğu mülteciler hakkında daha çabuk kararlar alırlar. Almanya eyaletler ülkesi olduğu için eyaletlerle federal hükümet arasında bu konuda tartışmalar oluyor. Bir eyalete gelen mültecinin finansmanının merkezi hükümet tarafından karşılanmasıyla alakalı tartışmalar uzun sürdü. Umuyoruz ki bu tartışmalar daha uzun sürmez ve buradaki ırkçılar da bunu suistimal etmezler.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Avrupa haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri