Yeşiller Köln'de HDP'ye desteklerini yineledi

Almanya'nın Köln kentinde konuşan Alman Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir, Türkiye'deki genel seçimlerde Halkın Demokratik Partisi'ne (HDP) verdikleri desteği yineledi. Parti yönetimi olarak neden HDP'yi desteklediklerini anlatan Özdemir ayrıca son yıllarda Türkiye'nin Avrupa Birliği'nden uzaklaştığını iddia etti.
Bu haber 2015-05-29 23:19:37 eklenmiştir.

HDP ile birlikte düzenledikleri toplantıda konuşan Cem Özdemir, toplantının moderatörü Berivan Aymaz'ın “Neden HDP'yi destekliyorsunuz?” şeklindeki sorusuna, “Bunun aslında iki buçuk sebebi var, bir tanesi bizim Türkiye'deki ortağımız Yeşil Sol Gelecek Partisi. Ama hepinizin bildiği Türkiye'deki seçim sisteminden ötürü partiler yasasından ötürü maalesef seçimlere katılmaları fevkalade zor. Dolayısıyla arkadaşlar HDP'yi destekleme kararı aldı, biz de tabiki ortağımızın tavsiyesine uyarak biz de destekleyelim diye karar aldık” şeklinde yanıt verdi.


Cem Özdemir ikinci neden olarak ise şunları söyledi: “Buradan izleyen biri olarak HDP ilk başta yola çıktığında Türkiye'nin en önemli meselesi olan Kürt meselesi üzerinde duran, bunu meclise taşıyan ve gündemde tutan bir parti olarak başladı ama son senelerde özellikle son seçim kampanyalarında Selahattin Demirtaş'ın sürdürdüğü kampanyada bir Türkiye partisi olma yoluna girdi. Yani Türkiye'deki bütün geniş kesimleri kucaklayan, demokrasi sorunlarını gündeme taşıyan, bütün dini ve etnik grupları aynı şekilde temsil etmeye çalışan, Türkiye'de net bir şekilde nükleer santrallere hayır diyen bir parti olarak tabiki şüphesiz biz de böyle bir partiye destek verme ihtiyacı hissettik. Türkiye'de tek kadın kotasını uygulayan, meclisteki kadın sayısını arttıran, bundan sonraki mecliste de kadın sayısının oldukça yüksek olacağı bir parti, bu bizim için fevkalade önemli çünkü Türkiye'nin demokratikleşmesinin kadınların temsilinden de geçeceğine yüzde yüz eminim.”


“Üçüncü sebep Türkiye'deki seçim yasasıyla ilgili” diye devam eden Özdemir, sözlerine şöyle devam etti: “Eğer HDP meclise giremezse ve AK Parti üçte iki çoğunluğu elde ederse Türkiye çok değişecek ve uzun vadeli bir değişime doğru gidecek. Türkiye açısından bize kalırsa bu iyi bir gelişme olmaz. Dolayısıyla HDP'nin meclise girmesi bir şekilde taşların yerden oynamasını birlikte getirecek ve o açıdan da önemsiyoruz. HDP'nin meclise girmesi bir şekilde Türkiye'nin demokratikleşmesinin önünü açabilir diye düşünüyoruz. Bu HDP ile Yeşiller yüzde yüz her konuda eşittir anlamına gelmiyor. Bizim Türkiye'deki ortağımız Yeşil Sol Gelecek Partisi. Türkiye'deki bütün partilere baktığımızda çevre konusu, demokratikleşme konusu, kadın hakları konusu, azılıklara bakış açısı olsun Türkiye'deki eşcinsellerin de varlığını saklamadan açık bir şekilde varlığının altını çizen ve onları meclise taşıyan bir parti olma cesaretinde bulunduklarından ötürü kutluyorum ve destekliyoruz.”


Cem Özdemir ayrıca iktidardaki AK Parti'nin gündeminde artık Avrupa Birliği'nin olmadığını iddia ederek şöyle konuştu: “Bulunduğumuz ülkedeki sayın başbakan Merkel aslında evet Türkiye girebilir diyor ve Türkiye'deki Cumhurbaşkanı da evet biz girmek istiyoruz diyor ama aslında hiç kimsenin öyle bir niyeti yok. Ne şansölye Merkel'in buna inandığını söyleyebiliriz ne de Türkiye'deki Cumhurbaşkanının bunu canla başla önemsediğini söyleyebiliriz. Gizli bir işbirliği var. Siz girmek istiyormuşsunuz gibi yapın biz de almak istiyormuşuz gibi yapalım ama aramızda anlaşalım, siz girmeyin biz de sizi almayalım. Bu iyi bir şey değil. Bundan herşey önce Türkiye'deki sivil toplum kaybediyor. Çok büyük bir hataydı biz iktidardan düştükten sonra Türkiye ile müzakereleri bir şekilde durdurdu, imtiyazlı ortaklıktan söz etti. Bence orada önemli bir şans kaçırıldı. Üzüntüyle söylüyorum Türkiye'nin bu yöne gitmesinde ne yazık ki bizim de payımız var. Yanlış yaptılar. Tekrar iktidar ortağı olursak Ankara'ya giderek biz hazırız diyeceğiz. AB sayesinde reformların önü açılacaktır.”


 

Toplantıda konuşan HDP Van Milletvekili Nazmi Gür ise, verdikleri destek için Alman Yeşiller Partisi ve Cem Özdemir'e teşekkür ederek, bu dayanışmanın kendileri için son derece önemli olduğunun altını çizdi.  

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Almanya haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri