İlk Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği hizmete girdi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yurtdışında yaşayan Türk ailelerin sorunlarını çözüme kavuşturmak için harekete geçti. İlk kez Düsseldorf Başkonsolosluğu'nda açılan Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği ile özellikle çocukları ellerinden alınan Türk ailelere yardımcı olunması amaçlanıyor.
Bu haber 2015-05-27 23:25:09 eklenmiştir.

Açılış toplantısında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Nesrin Çelik ise ilk kez Düsseldorf'da açılan, ana hatlarının çizildiği bu ataşeliğin görevlerinin ve çalışma yönteminin zaman içinde oluşacağını, bu anlamda da bir ilkin yaşandığının da altını çizdi. Ataşelik hakkında bilgi veren Nesrin Çelik, “Hükümetimizin gündeminde olan bu konu Bakanlar Kurulu'ndan geçerek hayata sokuldu. Yasası, düzenlemesi, bürokratik alt yapısının oluşturulması derken bu güne nasip oldu. Her anlamda gecikmiş bir hizmet olduğunu kabul etmeliyiz. Bu gün bu adımı atıyor olabilmemiz bizler için çok önemli” dedi.


Hedefleri hakkında da bilgi veren Nesrin Çelik sözlerine şöyle devam etti: “Bu ataşeliğimiz ile Düsseldorf ve çevresindeki Türkiye kökenli ailelerimizin her tür sorununa destek olabilmek, çözümün bir parçası olabilmek, yol gösterebilmek, birlikte hareket etmek ve her türlü sosyal konuda vatandaşımızın yanında olabilmek bizim temel amacımız, hedefimiz. Kurumsallaşmamızı ve yapılanmamızı bu yönde sürdüreceğiz. Tabi ki bir öngörümüz var ama süreç içinde ihtiyaçlar doğrultusunda, sizlerden gelen talep ve yönlendirmelerle de elbette yönümüz yapımız biçim alacaktır, buna her zaman açık olmak durumundayız. Yani sistemi tepeden belirleyen ve vatandaşı buna uydurmaya çalışan bir anlayış değil, ön görülen yapının eksik ve aksayan yönlerini o doğrultuda değiştirerek en etkin, en verimli şekilde sorunların değil çözümlerin bir parçası olma çabamızı sürdüreceğiz.”


Çocukları ellerinden alınan Türk kökenli ailelerin rakamlarının çok ürkütücü ve rahatsız edici olduğunu belirten Çelik, “İnşallah bu konuda da Türkiye'de uyguladığımız sistemleri bir nebze buraya adapte etmeye çalışarak ve elbette mevcut Almanya'nın sistemi ile bağdaşır kılmak suretiyle çözüm önerilerimiz olacak. Özellikle çocuk konusundaki çözümde vatandaşlarımızın işbirliği çok önemli, el birliğiyle, iş birliğiyle umuyoruz ki bu sorunların üstesinden geleceğiz. Daha mutlu, daha huzurlu, daha kendisiyle ve kimliğiyle barışık bir toplum olma yolunda el birliğiyle güzel adımlar atacağız” şeklinde konuştu.


Düsseldorf Başkonsolosluğunda düzenlenen açılış programında konuşan Başkonsolos Alaattin Temur, göreve başladığı günden bu güne kadar en çok üzerinde durdukları aile konusunun artık ataşelik dolayısıyla konunun uzmanları tarafından ele alınacak olmasının önemine vurgu yaptı.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlık Müşaviri Raci Mazı'nın ataşeliğin çalışma konularında teknik detaylar verdiği açılışta ayrıca Hermer kentinin Türk kökenli Gençlik Daire Başkanı Ertunç Deniz ise gençlik dairelerinin işlevleri ve koruyucu aile olabilmek için yapılması gerekenleri anlattı.


 

Açılışın sonunda ise daha önce Umut Yıldızı Derneği tarafından yılın koruyucu ailesi seçilen, Alman kökenli Derya Kaşıkçı ile eşi Fazıl Kaşıkçı'ya başarı plaketi verildi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Almanya haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri