Başbakan Davutoğlu Almanya'ya müjdelerle gelecek

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Başkanı Süleyman Çelik, Köln'de düzenlenen basın toplantısında Pazar günü Almanya'ya gelecek Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Avrupa'da yaşayan Türkler için müjdeli haberler getireceğini söyledi.
Bu haber 2015-05-01 20:53:58 eklenmiştir.

Başbakan'ın Almanya'ya yapacağı bir günlük ziyaret hakkında da bilgi veren Çelik, “Sayın başbakanımız Pazar günü öğle saatlerinde Düsseldorf'a gelmiş olacaklar ve öğlen saatlerinde Düsseldorf Başkonsolosluğu yeni binasının resmi açılışı gerçekleşecek. Oradan da vatandaşlarla buluşmak üzere Dortmund'a hareket edilecek ve saat 14:00'den itibaren vatandaşlar salona alınmaya başlanacak. Yapmış olduğumuz hazırlıklara göre saat 17:00 civarında da başbakanımız kürsüde halka hitap etmeye başlayacaktır. Takriben saat 19:00'da da tekrar Türkiye'ye dönüş hazırlıkları başlayacaktır” şeklinde konuştu.


UETD olarak burada yaşanan sıkıntıları 15 maddelik rapor halinde hükümete sunduklarını belirten Süleyman Çelik, özellikle askerlik bedelinin düşmesini beklediklerini belirterek şöyle konuştu: “2008 krizinden sonra bu krizden en büyük yarayı alan Avrupa'daki Türk toplumu oldu. Gençlerimizin ödemesi gereken askerlik bedeli artık gençlerimize çok ağır gelmekte. Batta bazı ülkelerde bu bedeli ödemek istemeyen gençlerimizin vatandaşlıktan çıktığına şahit oluyoruz. Özellikle bu sorun üzerine çok gittik ve 10 bin Euro olan bedeli 6 bine çekmiştik, şimdi ise sayın başbakanımız bu ve buna benzer birçok problemin çözüleceğine dair vaadlerini ve müjdelerini Pazar günü halkımızla paylaşacak. Yani 6 bin Euro olan bu bedelin daha da düşeceğini şimdiden paylaşabilirim ama rakam konusunu sayın başbakanımız halkımızla bunu paylaşacaktır.”


Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bu gelişinin vatandaşlar için müjde dolu olacağını belirterek Süleyman Çelik, dövizli askerlik konusu dışında da müjdelerin verileceğini dile getirerek şunları söyledi: “Pasaport bedellerinin yüksek oluşunu herkes dillendiriyor ve bu konuyu biz de yetkililere iletiyorduk. Yine bu konu üzerine çok eğildik. Türkiye'de alınan pasaportların ticari ya da ziyaret amaçlı yani lüks olduğunu ancak yurtdışında yaşayanların pasaportu zaruret olarak aldığını belirttik.Burada pasaport bizim bir ihtiyacımızdır ve içinde bulunduğumuz ülkeler seviyesine inmesi gerektiğini söyledik. Bu konuda da iyi gelişmeler olduğunu size söyleyebilirim. Bunun yanında yarım asırı aşkındır Türkiye'mize her türlü yardımı yapan birinci kuşak aracını ülkede sadece bir yıl kullanabiliyor. Bu da inşallah çözülecek. Baktığımızda sıradan gözüken bir telefon meselesi var, her zaman gündemde. Türkiye'de telefonlarına Türk sim kartı taktığımızda iki ay olan kullanım süresi, iki gün dahi kullanılıp geri dönülse iki ay sonra telefon kilitleniyor. Bu sorunun da giderilmesini istedik. İnşallah bu sorun da giderilecek. Burada yapılan boşanmalarda mahkeme kararlarının Türkiye'de doğrudan tanınmaması söz konusu, bu konuyla ilgili özel bir çalışmanın da başlatılacağını sizlerle paylaşmış olayım.”


 

Sorunların çözümünün kolaylaşması için bu genel seçimlerde yurtdışındaki seçmenleri sandığa çağıran Çelik, “Oy bir mühürdür, mühür kimdeyse sultan odur. Sorunların çözümü buradan geçer. Ne zamanki buralarda oy kullanma hakkı bize tanındı siyasi partilerin bize ilgisi ve alakası arttı. Bu hakkımızı kullanalım. 2019 yılında yurtdışının seçim bölgesi olması konusunda partiler vaadlerde bulunuyorlar. Seçim sonrası da bu vaadlerin gerçekleşmesi için çalışma yapacağız” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Almanya haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri