Numan Kurtulmuş Avrupalı Türklere seslendi

Almanya'da seçim çalışmaları yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Köln'deki Marriott Otel'de düzenlenen basın toplantısında Avrupalı Türklere mesajlar verdi.
Bu haber 2015-04-19 22:02:29 eklenmiştir.

Almanya'da seçim çalışmaları yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Köln'deki Marriott Otel'de düzenlenen basın toplantısında Avrupalı Türklere mesajlar verdi. Türkiye'de 7 Haziran'da yapılacak milletvekilliği seçimlerine yurtdışındaki Türklerin katılımının önemine vurgu yapan Numan Kurtulmuş şunları söyledi "Ziyaretimin bir amacı 7 Haziran'da yapılacak seçimler için Avrupa'daki vatandaşlarımızın katılımının yüksek düzeyde olmasını sağlamak. Burada yıllardır dile getirilen hususlardan biri Türkiye'deki seçimlerde oy kullanabilme meselesiydi. 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde bu gerçekleşti. Ama maalesef beklediğimiz düzeyde bir katılım olmadı. Tabii sadece Türkiye'deki seçimler değil, buradaki seçimler için de Türkler son derece düşük katılım oranlarına sahipler.


"VATANDAŞLARI SANDIĞA TAŞIMAK İÇİN ÇALIŞMA YAPIYORUZ"


7 Haziran seçimleri için vatandaşlarımızın önüne sandıklar geliyor. Vatandaşlarımızın hem kendilerini göstermeleri hem de Türkiye demokrasisine katkı sunmaları önemlidir. 10 Ağustos seçimlerinde gördüğümüz eksiklikler büyük oranda telafi edilmiştir. Diğer yandan isteyen vatandaşlarımızın başkonsolosluklar ve büyükelçiliğimiz nezaretinde sandıklara taşınması konusunda da bir çalışma yürütüyoruz. Ümit ediyorum ki çok yüksek düzeyde bir katılım sağlanacaktır."


"YURTDIŞI SEÇİM BÖLGELERİ KONUSU ÇALIŞILABİLİR" Yaklaşık 1,4 milyon seçmenin bulunduğu Almanya'nın ileride bir seçim bölgesi olup olmayacağı şeklindeki sorumuza ise Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Yıllardır iki şey söyleniyordu. Birincisi oy vermek, ikincisi temsilciler göndermek. Oy verme işi halloldu. Diğer konuda yasal bir takım engeller var. Bunların aşılması gerekir. Tek tek ayrı bölgeler şeklinde olabilir veya yurtdışındaki bütün seçmenler için tek bir bölge, liste şeklinde olabilir. Bunlar çalışılır. Bu çalışmalar sonucunda uygun bulunursa önümüzdeki seçimlerde gerekli adımlar atılır diye bunu konuşuyoruz. Ümit ediyorum bir daha ki seçimlere bu yetişir" diye yanıt verdi.


"KARANLIK ÖRGÜTLER İSLAM'A ZARAR VERİYOR"


Son dönemlerde Avrupa'da artan ırkçılığın ve camilere yönelik saldırıların hatırlatılması üzerine Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş şu değerlendirmeyi yaptı. "Dünyada iki tehlike eş zamanlı ve birbirine paralel olarak gelişiyor. Bir tarafta ne olduğu belirsiz, İslam ile terörü bir araya getiren, baskı yapan, insanlara zulmeden, kafa kesen, terör estiren son derece karanlık örgütler. Eminim ki bu örgütlerin işlerini bittikten sonra adını bile hatırlamayacağız. Yaptığı şeylerle İslam'a zarar veren örgütler. Hiç kimse diyemez ki, İslam adına terör estiren bir örgüt bir faaliyet yaptı da Müslümanlara bir fayda geldi. Tam tersine Müslümanların yaşadığı bölgelerin çok fazla terörize edilmesine vesile oluyor. Ama en az bunlar kadar tehlikeli olan bir başka şey de fırsat kollayıp, 'Aman ne güzel İslam ile terörü aynı gösteren çeteler çıktı. Biz de top yekun bütün Müslümanları suçlayalım. Bütün Müslümanları terörist gibi gösterelim' anlayışıyla hareket eden son derece karanlık ikinci bir odak var. Bu odak da İslamofobi odağı. Amerika'da, Avrupa'da hatta Müslüman coğrafyada gelişen bir İslam karşıtlığı. Avrupa olarak bahsedersek, somut olarak artan bir ırkçılık, somut olarak artan bir İslam düşmanlığı, yabancı düşmanlığı, Kuzey Avrupa ülkelerinde bile ırkçı eğilimlerin gelişmekte olduğunu görüyoruz. Bu sadece Müslümanlar için bir tehdit değildir, bütün Avrupa için bir tehdittir. Kaldı ki aşırı ırkçı akımların geçmişte kendisine vermiş olduğu en iyi bilen Avrupa'dır. Bundan sonra dünyada kavga, mücadele, barış ve düzen yanlıları ile savaş ve çatışma yanlıları arasında olacaktır."

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Almanya haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri