KRV'de “yüzyılın projesi” meclisten geçti

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde yeni yaşlılar ve huzur evleri yasası 1 Ocak 2015'de yürürlüğe girecek.
Bu haber 2014-12-01 00:15:58 eklenmiştir.

ALMANYA'nın en kalabalık ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı eyaleti Kuzey Ren Vestfalya'da (KRV) eyalet yaşlılar yasası ve huzur evleri yasasında önemli değişiklikler yapıldı. Özlelikle 50 yıl önce ülkeye göç eden ve yaşlanan birinci nesil Türkleri yakından ilgilendiren değişikliklere göre artık yaşlılar huzur evlerine gitmeyecek, huzur evleri yaşlıların ayağına gelecek. Bir yıldır süren yoğun tartışmaların ardından meclisten geçen ve 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecek yeni yasanın detaylarını açıklayan Yeşiller partisinin sağlık politikası sözcüsü Arif Ünal, “ Bu aslında yüzyılın projesi, bu şimdiye kadarki bakım konseptinin tamamen tersine çevrilmesi anlamına geliyor” dedi.


Almanya'da nüfusun artık iyice yaşlandığını ve bu sorunun önümüzdeki yıllarda daha da artacağını belirten KRV eyaleti hükümet ortağı Yeşiller partisi milletvekili Arif Ünal, “Almanya'nın demografik gelişmesine baktığınız zaman yaşlanan bir ülke ve önümüzdeki 5 – 10 yıl içinde yoğun bakıma ihtiyaç duyan yaşlıların sayısında muazzam bir artış olacak. Dolayısıyla bizim yaşlılar bakımı ve huzur evleri konusunu yeniden düşünüp yeni gelişmelere göre yeniden düzenlememiz gerekiyordu. Yürürlükte olan eyalet yaşlılar yasası ve huzur evleri kalite yasası isimli iki yasayı birleştirerek eyalet bakım yasasını oluşturduk. Bu yeni yasa 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek” dedi.


Artık büyük huzur evleri kurmanın yerine, en fazla 80 kişilik semt evleri kurulacağının altını çizen Arif Ünal, şunları söyledi: “Bu güne kadarki yaşlı bakım olayı Almanya'da büyük büyük huzur evlerinin kurularak yüzlerce yaşlının içinde olduğu ve genellikle şehir dışında olan huzur evlerinde bakımı yapılıyordu. Biz şunu diyoruz, yaşlı insanlara mümkün olduğu kadar fazla kendi evinde yaşama olanakları sağlanmalı. Bu nasıl olacak, örneğin merdiveni çıkamayacak durumdaysa özürlülere uygun hale getirecek yardım etmemiz gerekiyor. İkinci aşaması, bakıma muhtaç olduğunda sie ayakta bakımı daha iyi örgütlemek gerekiyor. Yaşlılıkta bilhassa demans hastalığının olmaması için yaşlının sokağa çıktığı zaman tanıdığı bir iki insanı görmesi, tanıdığı sokaklarda hareket etmesi çok önemli. Yaşlı bir insanı bir hafta bile olsa yaşadığı ortamdan koparıp başka yere götürdüğünüzde bu hastalığa daha çabuk yakalanıyor. Tüm bunları göz önüne alarak biz semt konseptleri geliştiriyoruz.”


 

“Yaşlılar huzur evlerine değil, huzur evleri yaşlıların ayağına gelecek” diyerek yeni konseptlerini özetleyen Arif Ünal, sözlerine şöyle devam etti: “Küçük bakım evlerinin değişik semtlerde olması ve o semtte bakıma muhtaç kişilerin buraya gitmesi, ayakta tedavi ile yatılı tedavinin koordine edilmesinden doğan yeni bir konsept düzenliyoruz. Birde yaşlıların illa bakım evlerinde olması gerekmiyor. Almanya'da yeni bir hareket gelişiyor, biz de onu destekliyoruz. Bakıma muhtaç olan insanlar örneğin 10-12 kişi bir araya gelereke v kiralıyorlar, herkesin bir odası oluyor, mutfağı ortak oluyor ve bakım yapacak kişiyle anlaşarak orada yaşıyorlar. Bu özgürlükleri bu kişilere tanımak istiyoruz. Bir yıldan beri yoğun tartışmalar sonucu bu konsept onaylandı. Bu aslında yüzyılın projesi, bu şimdiye kadarki bakım konseptinin tamamen tersine çevrilmesi anlamına geliyor, böylesine büyük bir reformu KRV'de yapabildiğimiz için ben çok mutluyum.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sağlık haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri