Kalitenin artması Türkiye'yi üniversite cenneti yaptı

Avrupa'da yaşayan Türk gençlerinin Türkiye'deki üniversitelere olan ilgisi arttı. Uzmanlar bunu yaşanan ülkedeki üniversite eğitimindeki çeşitli zorluklara ve Türk üniversitelerindeki eğitim kalitesinin artmasına bağlıyorlar. Almanya'dan gelen öğrenciler en çok hukuk ve psikoloji bölümlerini tercih ediyorlar.
Bu haber 2014-11-30 23:54:27 eklenmiştir.

İZMİR'de 2001 yılından beri eğitim veren bir vakıf üniversitesi olan Yaşar Üniversitesi'nin Uluslar arası ofis yetkilisi Levent Gaşgil, Türkiye'de üniversite eğitimi almanın eskiden alternatif olduğunu, eğitim kalitesinin artmasıyla ise bunun günümüzde bir tercih sebebine dönüştüğünü belirtti. Öğrencilerin ilgisinin artması, Türkiye'deki üniversitelerin de yurtdışına yönelik çalışmaları hızlandırdığına dikkat çeken Levent Gaşgil, “Yaşar Üniversitesi özellikle Avrupa'daki Türk varlığı başta olmak üzere Uluslar arası öğrenciler konusunda yoğun çalışmalar yürütüyor. Yurtdışındaki öğrenciler tarafından Türkiye'deki üniversitelere ilginin arttığını görüyoruz. Bunu da Avrupa'daki Türk gençlerinin yaşadıkları üniversitelerde eğitim görme konusunda çeşitli sıkıntılar yaşaması ve Türkiye'deki eğitim seviyesinin özellikle son yıllarda üst seviyeye çıkmasına bağlıyoruz. Artık Türk üniversiteleri de dünya sıralamalarında üst seviyelerde yer almaya başladı. Artık Avrupa'daki Türk gençliği açısından Türkiye'de okumak sadece bir alternatif değil aynı zamanda Türkiye'de okumak bir tercih sebebi olmaya başladı” dedi.


Diplomaların uluslar arası geçerliliği var


 

Alınan diplomaların Uluslar arası geçerliliği olduğunun altını çizen Levent Gaşgil, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyanın her yerinden öğrenciler geliyor. Hiç Türkçe bilmeyen bir öğrenci bile mezun olduğunda iyi derecede Türkçe bilerek mezun oluyor. Dolayısıyla Avrupa'dan gelen Türk kökenli öğrencilerde çok fazla uyum ve dil sorunu yaşamıyoruz. Türk üniversiteleri Bologne sürecine çok iyi bir şekilde uyum sağladı, Yaşar üniversitesi de AB diploma etiketlerine sahip, Erasmus başarı ödüllerine sahip bir üniversite. Dolayısıyla verdiğimiz diplomalar dünyanın dört bir yanında geçerli bir diploma. Avrupa'dan gelen Türk kökenli gençler özellikle hukuk ve psikoloji bölümlerini tercih ediyor, biz bunu yurtdışında yaşadığı sorunlara ve bu sorunları çözmek istemelerine başlıyoruz. Onun dışında ise mimarlık, işletme ve bilgisayar mühendisliği önde gelen bölümler.”


Mesut ZEYREK / KÖLN

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
gerçekten kalite arttı.
veli kaval 2014-12-01 16:13:19
gerçekten eğitim kalitesi artmakta Türkiye Üniversitelerin. bu habere katılıyorum
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Eğitim haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri