AB hedefi için ekonomik refahta ilerleme sağlanmalı

Credit Suisse tarafından yayınlanan 2014 Küresel Servet Raporuna göre Türkiye’nin servet dağılımında en yüksek eşitsizliğe sahip ülkeler arasında yer aldığına dikkat çeken İzmir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İşletme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emin Akçaoğlu, AB üyeliği için ekonomik refahta ilerleme sağlayacak tedbirler alınması gerektiğini söyledi.
Bu haber 2014-11-18 22:55:22 eklenmiştir.

İzmir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İşletme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emin Akçaoğlu, Credit Suisse tarafından yayınlanan 2014 Küresel Servet Raporunu değerlendirdi. Türkiye’nin servet dağılımında Brezilya, Endonezya, Güney Afrika, Hindistan ve Rusya gibi ülkelerle birlikte ‘en yüksek eşitsizliğe sahip ülkeler’ kategorisinde yer aldığını belirten Akçaoğlu, “Eğer Türkiye Avrupa tipi bir demokrasi istiyorsa, AB’ye tam üyelik sürecinde mesafe almak istiyorsa, siyasi bağlamda bu ülkelere benzemek istiyorsa, gelir ve servet dağılımı anlamında da bu ülkelere benzemeli. Devlet nitelikli istihdamı esas alan, üretken yatırımları teşvik eden bir sisteme öncülük etmelidir” dedi. Rapora göre Türkiye’de servetin yüzde 77,7’sinin en zengin yüzde 10’luk kesimin elinde olduğunu belirten Akçaoğlu, alınması gereken tedbirler hakkında önerilerde bulundu.

 

Toplumsal istikrarsızlık beklentisi yabancı yatırımcıyı kaçırıyor

 

Toplumsal istikrarın uzun vadeli doğrudan yatırımlar gündeme geldiğinde de yabancı yatırımcıyı teşvik için önemli bir dayanak noktası olduğunu vurgulayan Akçaoğlu, “Yabancı yatırımcı doğrudan yatırım kararı verirken, yatırım yeri olarak düşünülen ülkedeki siyasi ve toplumsal istikrar hayati öneme sahiptir. Gelir ve servet dağılımındaki kötüleşmeye bağlı olarak toplumsal istikrarı bozabilecek bazı unsurların açığa çıkması yabancı yatırımcıları caydıran bir unsurdur” dedi. Aynı bakış açısının yerli yatırımcı için de geçerli olduğunu ve bu sorunun zaman içinde bir çeşit kısır döngü yaratabileceğini ifade eden Doç. Dr. Akçaoğlu, “Yatırım eksikliğinin gelir ve servet dağılımında yaratabileceği bozulmalar, sonraki aşamada tekrar yatırım eksikliğinin devamına sebep olabilir” dedi. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Ab
ali koç 2014-11-23 18:10:31
evet insanlarımızın ekonomisi düzelmeden ab ye giremeyiz. iddaa
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri