Mimar Şefik Birkiye Cumhurbaşkanlığı sarayını anlattı

Brüksel'de yaşayan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın mimarı Şefik Birkiye, büyük tartışma yaratan projenin bilinmeyenlerini anlattı. Dünyaca ünlü mimar Birkiye, projenin sadece bir saraydan ibaret olmadığını, oluşturulan botanik bahçelerin adeta birer sanat eseri olduğunu vurguladı.
Bu haber 2014-11-11 14:37:46 eklenmiştir.

ANKARA'da yapılan ve Türkiye'nin hatta dünyanın gündemini uzun zamandır meşgul eden Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın mimarı Şefik Birkiye, sarayın bilinmeyen özelliklerini anlatıp, bazı iddialara yanıt verdi. Binanın yapılacağı alanda daha önce düzensiz ve bakımsız şekilde ağaçlar olduğunu ve bunları kestiklerini doğrulayan Şefik Birkiye, kestikleri ağaçların üç mislini dikerek botanik ormanlar oluşturduklarını belirtti. Brüksel'de mimarlık bürosu olan ve dünyada tanınmış bir çok esere imza atan Birkiye ayrıca sarayı tam bir sanat eseri gibi işlediklerini belirterek şunları söyledi:


Sanatsal değerde botanik bahçeler yaptık


“O arazi aslında Orman Bakanlığı'nın arazisiydi ve içerisinde bakanlığa ait birçok bina vardı. Tabi ağaçlarda vardı ama genelde Türkiye'de olduğu gibi zamanında gelişi güzel dikilmiş ve büyümüş, tabiat anlamında düzenli bir şekilde planlanıp yapılmamış. Eski binaları yıkıp yenileri yapınca tabi biraz daha yoğunluk arttı. Ama onun karşılığında şimdiye kadar yapılmayan Türkiye'de hektarlar büyüklüğünde bahçeler yaptık. Ankara için özel ağaçlar getirdik, kestiğimiz ağaçların üç mislini yeniden diktik ve bu sefer botanik bahçesi anlamında yani her ağacın kendi yeri var, sanatsal bir bahçe düzeni içerisinde dikilmiş ağaçlar. Hatta binanın içerisinde bile 6 tane kış bahçesi var, binanın içerisinde büyüyen ağaçlarla, birde idari binalarda da 6 tane atrium var, onlar da tabi ağaçlı. Yani tabiat ile binayı birleştirdik.”


Mimarı Selçuklulardan geliyor


Sarayın mimari sitili hakkında da bilgi veren Birkiye, sözlerine şöyle devam etti: “Mimari sitiline gelince aslında güncel bir yaratıcılık fakat bunun ilhamı eskiden geliyor, ta Selçuklulardan, hatta daha önceki bütün elbise motiflerini bulduk Orta Asya'dan gelen. MS 400-500-600 yıllarında yapılmış tekstiller, elbiseler, halıların motiflerini tekrar yenileyerek yaptık. Artık tarihi tanımamak, tarihle ilişkisiz binalar yapmanın bir şehir, bir kültür yaratmayacağını bildiğim için bu yöne gidiyoruz. Bende birazcık üstadlık zamanıma geldi ve bu binadan son derece memnunum. Çoğu Türk malzemesiyle dünyada az yapılmış binalardan biri. Çeşitli bölümler var ama hepsini toplarsanız 300 bin metrekare.”


Tecrübeli ve birbirini tanıyan ekip olması şart


Binayı adeta bir sanat eseri gibi işlediklerini anlatan Şefik Birkiye, bu tür eserlerin sadece birbirini iyi tanıyan tecrübeli bir ekiple olabileceğinin de altını çizdi: “Mimari yaklaşımı, bunu yapan da çok az mimari büro var, tamamen içeri doğru yönlendirip binayı komple bir sanat eseri gibi yapabilmek. Bu binada herşey kendisine has. Kapı kollarını, doğramalarını, halılarını, kumaşlarını hepsini Türk motiflerinden esinlenip, modernleştirip kendi sitilimize uydurup bir senfoni gibi her tarafa yaydık. Mobilyalarının bir kısmını çizdik, lambalarını çizdik, yani onu bir dekoratör, bunu başka dekoratör yapsın demedik, böyle bina da çok az var. Tabi bu bir ekip meselesi, çok büyük bir ekip gerektiriyor ve o ekibin beraber çalışma tecrübesi olması lazım. Bizim şansımız da biz 35-40 senelik bir büroyuz, onun için oluşmuş bir ekibimiz var.”


ERDOĞAN YAKINDAN İLGİLENDİ


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu projenin yapımını yakından takip ettiğini dile getiren mimar Şefik Birkiye, “Birkaç proje yapıldıktan sonra bu projeyi seçtiği için özellikle kendi istediği doğrultuda bir yaklaşım olduğu için bu projeyi taktir etti sanıyorum. Ondan sonra da hakikaten çok ilgilendi, birçok seçimlerde kendisi karar verebildi ve düşüncelerimiz uyuştuğu için benim için çok iyi bir tecrübe oldu çünkü her mal sahibi veyahut her karar veren mimarla her zaman anlaşamayabiliyor ve biz burada çok iyi anlaştık” dedi.


Mesut ZEYREK / BRÜKSEL

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Avrupa haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri