Tire’de tarihi eserleri çöpten arındıracak

Dünya Tarih ve Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne adaylık çalışmaları devam eden Tire’de insan eli ile çöplük haline gelen tarihi eserler, Üniversitesi akademisyenleri tarafından temizlenip restorasyona hazır hale getirilecek.
Bu haber 2014-08-19 23:06:03 eklenmiştir.

2011 yılından bu yana Tire’nin Dünya Tarih ve Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne adaylığı için İzmir Üniversitesi tarafından sürdürülen çalışmalar hızla devam ediyor. Aralarında 14’üncü yüzyıldan kalma bir mescidin de bulunduğu tarihi eserlerin insan eli ile çöplük haline getirildiğine dikkat çeken İzmir Üniversitesi Tire’deki Tarihi Eserleri Koruma Komisyonu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Meltem Öztürk, eserlerin restorasyon çalışmalarına hazırlanması, duyarlı vatandaşlar ve yetkililerin konuya dikkatinin çekilmesi amacı ile İzmir Üniversitesi akademisyenlerinin 21 Ağustos Perşembe günü Tire’de tarihi eserlerin kaba çöp temizliğini yapacağını söyledi. Tire Belediyesi’nin geniş çaplı bir temizlik için yeterli bütçeye sahip olmadığı bilgisini edindiklerini belirten Öztürk, İzmir Üniversitesi, tur rehberleri ve Tire Kent Konseyi işbirliğiyle çözüm üretmeye çalıştıklarını belirtti. Mütevelli Heyet ile öğretim üyelerinin maddi desteği ve İzmir Üniversitesi tarafından ulaşım ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra öğretim üyelerinin temizlik çalışmalarında fiilen yer alacağını ifade eden Öztürk, “Tire Belediyesi’nin traktör desteğinin yanı sıra TÜRSAB, Ege Turizm Derneği, İzmir Turist Rehberleri Odası da etkinlikte yer alacak” dedi.

 

Bir yanda lüks camiler bir yanda çöp içinde tarihi mescit

Tire Kent Konseyi üyeleri, turist rehberleri ve basın mensuplarının da temizliğe destek vereceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Öztürk, “Tire’de tarihi eserlerin büyük kısmının insan etkisiyle çok ciddi zarar gördüğünü,  içlerinin ve çevresinin atık maddelerle dolu olduğunu gözlemledik. Sadece bir hamamda onlarca ton çöp bulunuyor. 500 yıllık bir mescitte bebek bezinden insan dışkısına kadar ne ararsanız bulabilirsiniz. Tire’de bu eserlerle benzer kaderi paylaşan çok sayıda tarihi eser var, bu paha biçilmez değerdeki tarihi eserlerimiz çöplük haline gelmemelidir” dedi.

 

Maddi desteğe ihtiyaç var

“Şimdiden küreklerimizi, süpürgelerimizi hazırladık. En az iki eserin içini bir günde temizlemeyi hedefliyoruz. Ancak diğer tarihi eserlerin temizliği için işçi tutulacak” diyen Öztürk, Eylül-Ekim aylarında turist rehberleri için bir bilgilendirme turu ve Tire turizmini canlandırmak için bir yemekli stratejik planlama toplantısı düzenleneceğini, tüm bu çalışmalar için maddi desteğe ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Eserlerin bakımı ve tanıtımı sayesinde bölgenin çok ciddi bir turizm potansiyeline sahip olacağını vurgulayan Meltem Öztürk, Tire Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan hesaba katkıda bulunulabileceğini belirtti ve “Özellikle esnafın, tüccarın, bu çalışmalara vereceği maddi ya da manevi destek kendi ekonomik gelecekleri için iyi bir yatırım olacak” diye konuştu.

 

2011 yılından bu yana çalışmalar sürüyor

 

İzmir Üniversitesi’nin desteği ile 2011 yılında başlayan Tire’nin Dünya Tarih ve Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne adaylık çalışmaları süresince bugüne kadar “İpek Yolu Üzerinde Tire” başlıklı bir fotoğraf yarışması düzenlendi ve ardından da fotoğraflar “İpek Yolu Üzerinde Tire” adlı albümde toplandı. Tire Belediyesi, Tire Kaymakamlığı, ÇEKÜL Vakfı, İl Özel İdaresi, UNESCO Milli Komitesi, AB Danışmanlığı ve Bergama Belediyesi UNESCO Dünya Miras ve Alan Yönetimi Birimi Koordinatörlüğünün katkısı ile “Tire’deki Kültürel Miras ve UNESCO” başlıklı bir panel düzenlendi. www.ipekyoluuzerindetire.com sitesi Türkçe ve İngilizce olarak yayın hayatına başladı. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Dünya haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Magazinavrupa.com
© Copyright 2013 Magazinavrupa.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Almanya haberleri